Umut Balın: 'Teknolojimiz, Lojistik Ağımız, 32 Yıllık Sektör Tecrübemiz ve Deneyimli Ekibimiz İle Yolumuza Emin Adımlarla Yürüyoruz'

10.8.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, Umut Balın, Fametal, Umut Balın: 'Teknolojimiz, Lojistik Ağımız, 32 Yıllık Sektör Tecrübemiz ve Deneyimli Ekibimiz İle Yolumuza Emin Adımlarla Yürüyoruz'

Famatel Turkey’in Direktörü ve Firma Ortağı Umut Balın

1991 yılında Barcelona’da kurulan, dünyanın 9 ülkesinde bulunan 30.000 metrekarelik üretim tesisi ve lojistik merkezi ile sektörünün önde gelen markalarından birisi olmayı başaran Famatel Group’un Türkiye’de ki organizasyonu Famatel Turkey'in Direktörü ve Firma Ortağı Umut Balın ile Famatel Group’u ve Famatel Turkey’i konuştuk.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. İsmim Umut Balın, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde eğitim aldım. Şu an Famatel Group’ da Famatel Turkey Direktörü ve firma ortağı olarak çalışıyorum.

Famatel’in kuruluş hikayesi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

1991 yılında Montcada y Reixac'ta (Barselona’da) kuruldu. Termoplastikten ev tipi priz ve fiş üretimine başlandı. 1992 Almanya (Hanover Industry) Elektrik sektörü için ilk uluslararası ticaret fuarı olan Hannover Industry'ye katılım sağlandı. 1995 yılında Termoplastik IP65 Buat ve Alçıpan Sıva Altı Buat üretimi için Huesca fabrikası açıldı. 2001 Kalite Yönetim sisteminin ISO 9001 standardına göre belge sahibi olundu. 2009 Çek Cumhuriyeti'ndeki ilk ticari iştirak olan Famatel CZ açıldı. 2011 Fransa'daki ticari yan kuruluş Famatel FR açıldı. 2012 yılında Lliçà de Vall'de (Barselona) idari merkez ve üretim tesisinin açılışı ve Endüstriyel priz üreticisi ROSI Italy şirketinin Famatel Group’a dahil edilmesiyle IP40, IP54, IP65 ve IP67 Endüstriyel Fiş ve Prizler üretimine başlandı. 2013 Birleşik Krallık'taki Famatel UK ticari şubenin açılışı gerçekleşti. 2014 Yerleşim alanları ürün grubu üretimi için yeni Famatel Ningbo üretim tesisi açıldı. 2015 Polonya'daki ticari iştirak Famatel PL açıldı. 2016 Endüstriyel fiş ve priz üretimi için yeni Famatel Bulgaristan üretim tesisinin açılışı yapıldı. 2018 ABD'deki ticari yan kuruluş Famatel USA Miami Florida’ da açıldı. 2019 yılında 16A' dan 63A Speed ​​Pro' ya kadar yeni endüstriyel fiş ve priz serisinin tanıtımı yapıldı. 2020 Brezilya'daki ticari iştirak Famatel BR açıldı. 2021 Les Franqueses del Vallès'deki yeni lojistik merkezimiz açıldı. 2023 yılında Türkiye’deki ticari iştirak Famatel TR açıldı.

Famatel Group olarak 9 ülkede kendi yan kuruluşlarımız, dünya çapında 4 üretim tesisimiz ve toplamda 30.000 metrekareden fazla üretim ve lojistik merkezlerimiz ile yolumuza devam etmekteyiz. Günümüz global ekosistemi içerisinde birçok üretici ve rekabet içerisinde bulunduğumuz birçok uluslararası ve yerel firma bulunmaktadır. Teknolojimiz, lojistik ağımız, 32 yıllık sektör tecrübemiz ve deneyimli ekimiz ile yolumuza emin adımlarla yürümekteyiz.

Famatel Türkiye’nin yapılanma sürecinden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?  

Öncelikle, Famatel Turkey’i değerli okuyucularımıza tanıtmak isterim. Famatel Turkey, Famatel Enterprise Holding’ in global ekosistem içerisinde sahibi olduğu 18. firmadır. Sektörümüz bünyesinde ise, 9. firma unvanını taşır.

Famatel Turkey olarak Türkiye piyasasında ciddi bir yapılanma yolundayız. Bugünlerde bu yapılanmanın ilk temel taşlarını görmekteyiz. Bu aşamada; değerli müşterilerimiz ile doğrudan iletişimde olmak, konsolide ve Famatel markasına sadık müşteriler oluşturmak, önceliklerimiz arasındadır. Famatel markası içerisinde bulunduğu her türlü piyasa koşuluna doğrudan uyum sağlayabilen ve esneklik kazanabilen bir markadır.

Famatel TR’nin ürün grupların ve ürün yelpazesi ile ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimiz için 3 ana grup mevcuttur:

·Projeleriniz için özel çözümler

·Endüstriyel kullanıma ilişkin ürünler

·Yerleşim alanları için ürünler

Bu 3 ana grup içerisinde 3.000’ den fazla ürün çeşitliliğine sahibiz. Değerli müşterilerimiz tüm bu bahsi geçen ürünlere hızlıca sahip olabilecekler.

Famatel markasını diğer markalardan ayıran en önemli özellikleri neler öğrenebilir miyiz?

·Müşteriler ile direkt iletişimde olmak,

·Yüksek kaliteli ve piyasa taleplerine göre iyileştirme yapabildiğimiz CEE SpeedPRO, endüstriyel fiş ve prizlerimiz,

·Avrupalı bir üretici olmak ‘’İspanya’ da üretilmiştir’’,

·Konsolide ve Famatel markasına sadık müşteriler,

·Bulunduğumuz sektöre adaptasyon sağlamak ve buna göre esneklik yaratabilmek,

·OEM ürünler tedariği sunabilmek,

·Pazar nişlerinde güçlü konumlandırma yapabiliyor olmamız,

·Endüstri 4.0’ ı aktif bir şekilde üretim bandımız içerisinde çalıştırabiliyor olmamız,

Daha verimli üretimi garanti etmek ve daha rekabetçi ve sürdürülebilir bir şirket olarak konumumuzu pekiştirmek için tesislerimizde ve süreçlerimizde otomasyona ve yeni teknolojilerin kullanılmasına kararlıyız. Bu doğrultuda 15’ den fazla otomasyon üretim makinalarımız ve 50’ den fazla enjeksiyon bandına sahibiz.