Muhammet Ögtelik: 'Bulunduğumuz Sektöre Yenilikçi ve İleri Teknolojili Ürünler Üreterek Katkı Sağlıyoruz'

5.12.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Muhammet Ögtelik, Muhammet Ögtelik:  'Bulunduğumuz Sektöre Yenilikçi ve İleri Teknolojili Ürünler Üreterek Katkı Sağlıyoruz',

25 yıllık bilgi birikiminin sonucunda 2015 yılında elektrik sektöründe üretim yapmaya başlayan üretimini gerçekleştirdiği makaralı uzatma kablolarını ve kauçuk prizleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç eden Emfanorm’un İhracat Müdürü Muhammet Ögtelik ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Emfanorm bir aile şirketi olarak plastik enjeksiyon parça imalatı ile üretime başladı. Daha son kalıp imalatı da yapmaya başladık. 2014 yılı itibari ile elektrik malzemesi üretmeye karar verdik ve bu şekilde elektrik sektörüne giriş yapmış olduk ve 2015 yılında da üretime hızlı bir şekilde giriş yaptık.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

İlk başta ürün gamımızda kauçuk grup prizler vardı. Daha sonra kablo makarası imalatına girdik. Şu anda özellikle kablo makaraları üretimi konusunda sektörün en iyi oyuncularından birisi olduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Bu arada uzatmalı kablolu priz üretimi konusunda sektörün sayılı firmaları arasında yerimizi almış bulunmaktayız. Kablo makarası ve kauçuk grup prizlerin imalatını tamamen kendi bünyemizde yapıyoruz.

Peki sizin ürettiğiniz ürünlerin piyasadaki benzerlerinden farklı yanları neler?

Şunu müşterilerden aldığımız tepkilerden de yola çıkarak çok rahatlıkla söyleyebilirim, ürünlerimizin kalitesinden dolayı piyasadaki imajımız çok iyi. Hammaddenin girişinden ürün olarak çıkışına kadar her şey çok ciddi şekilde kontrol ediliyor. Özellikle Avrupalı müşterilerimiz kalite konusunda çok hassas bizde onların kalite konusundaki hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak ona göre ürünler üretiyoruz. Kısacası müşterilerimiz kalitemizden emin oldukları ve kaliteli ürünlerimizi birebir kullanıp kaliteyi yaşadıkları için bizi tercih ediyorlar. Biz, sorgulayan aldığı ürünü bilen ve inceleyen müşterileri hedefliyoruz. Standart dışı ürün isteyen müşteriler asla bizim hedefimizde değil.

İhracat yapıyor musunuz?

Elbette yapıyoruz. Avrupa’da özel fiş ve priz kullanan İtalya, İsviçre, Danimarka hariç Avrupa ülkelerinin birçoğuna ihracatımız var. Aynı şekilde Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Afrika ve Arap yarımadasındaki ülkelere de ihracatımız var.

Üretici bir firma olarak pandemiden nasıl etkilendiniz?

İş anlamında pandemiden çok fazla etkilendiğimiz söylenemez. Bu süreçte hem üretim kısmında hem de satış kısmında faaliyetlerimize aralıksız devam ettik. Bizim ürettiğimiz ürünleri bir kere kullanan müşteriler ürünlerimizin kalitesinden dolayı bizimle çalışmaya devam ettikleri için ciddi anlamda bir müşteri portföyümüz oluşmuş durumda. Kısacası yıllardır bizi tercih eden müşterilerimizden dolayı pandemi sürecini sorunsuz atlatmayı başardık.

Üretim tesisiniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık olarak 2000 metrekarelik alanda 30 kişilik bir kadro ile üretim yapıyoruz. Ayrıca profesyonel montaj hizmeti veren firmalar ile de çalışıyoruz. Bunları da göz önüne alırsak, toplamda 60’ın üzerinde elemanla müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve eksiksiz bir şekilde cevap veriyoruz. Aslında artan iş hacmi müşteri talepleri nedeni bu alan bize yetmemeye başladı ve yeni bir yer arayışına girdik. Üretim tesisimizi 10.000 metrekarelik bir alana taşımayı hedefliyoruz. En kısa sürede yeni fabrikamızda yenilenen makine parkurumuzla müşterilerimizin hizmetinde olacağız. Yeni fabrika ile birlikte var olan ürün yelpazemize yeni ürünler de ekleyeceğiz.

İleriye dönük kısa-uzun vadeli hedefleriniz neler? Örneğin yabancı bir firma ile ortak üretim falan düşünüyor musunuz?

Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan bir firmayız. Herhangi bir yabancı ortağımız yok. Bu konuda çok katı değiliz aslında. Eğer ortak olacağımız şirket hedeflerimize daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayacaksa böyle bir ortaklığa hayır demeyiz tabi ki. Pandemi nedeniyle bütün dünyanın etkilendiği bu krizi fırsata çevirerek, yolumuza, büyüyerek devam etmeyi hedefliyoruz. Bunun içinde az önce belirttiğim gibi yeni bir üretim tesisine ve daha geniş makine parkuruna ihtiyacımız var bu konuda ki çalışmalarımız ciddi bir şekilde devam ediyor. Müşterilerimizin de desteği ile hedefe ulaşmamız çok zor olmayacaktır.

Son olarak sektörün sorunları ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Sektörümüzün belki de bütün sektörlerin en büyük sorunu ödemelerdeki vadelerin uzunluğu. Bu yapıya bazı firmaların finansal gücü uygun olsa bile çoğunluğun ödemelerdeki uzun vadelerden dolayı sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Ayrıca, kurda yaşanan yükselme yurtdışından ithal ettiğimiz hammadde fiyatlarına yansıyor, bu da ister istemez bizim fiyatlarımıza yansıyor.