Adnan Polat – Baturalp Polat: ‘Son Zamanlarda Üzerinde Durduğumuz En Önemli Konu Dijitalleşme’

1.5.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Özlem Aydınlatma, Adnan Polat, Baturalp Polat, Adnan Polat – Baturalp Polat: ‘Son Zamanlarda Üzerinde Durduğumuz En Önemli Konu Dijitalleşme’

Özlem Aydınlatma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat - Genel Müdür Yardımcısı Baturalp POLAT

Özlem Aydınlatma kurulduğu günden beri kaliteden vermeden yoluna devam ediyor. Özellikle dış mekân aydınlatma ürünlerinin üretimi konusunda, ülkemizin önde gelen firmalarından biri olmayı başardı. 10.000 metrekarelik tesisinde ürettiği ürünlerini dünyanın birçok ülkesine ihraç eden Özlem Aydınlatma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve Genel Müdür Yardımcısı Baturalp POLAT ile Özlem Aydınlatma’yı, üretimlerini, aydınlatma sektörünü konuştuk.

Adnan Bey, aydınlatma sektörünün duayenlerinden olduğunuzu biliyoruz. Buradan hareketle, firmanızı ve sizi tanıyabilir miyiz?

1980 yılında İpragaz bayiliğiyle Tunceli Çemişgezek’te ticaret hayatına atıldık. On iki yıl sonra İstanbul’a geldik. Aydınlatma sektörüne girişimiz ise o günün şartlarında güzel projelere imza atan sektörün lokomotifi ve Türkiye’de aydınlatmayla ilgili herkesin yakından tanıdığı, ülkemiz aydınlatma sektörünün gelişimine katkılar sağlayan Lami Aydınlatma’yı devralmamızla birlikte gerçekleşti. Az önce belirttiğimiz gibi ticaretle tanışmamız 1980 yılında oldu. 1992 yılında İstanbul’a gelişimizle birlikte kendimizi aydınlatma sektörünün içinde bulduk.

1992 yılında Özlem Aydınlatma’yı kurduk. Aydınlatma sektörüne girişimizle birlikte, devraldığımız firmanın iç mekân aydınlatmasına yönelik üretimini devam ettirdik. Sonra şartlar değişti ve biz iç mekândan ziyade dış mekân aydınlatması ile ilgili ürünler üretmeye başladık.

2006 yılında tamamen proje odaklı çalışmaya başladık. Projelere özel dış mekân aydınlatma ürünleri ürettik. Özellikle turizm sektöründe, başta oteller olmak üzere çok sayıda mekânı aydınlattık. Bizim en büyük özelliğimiz projeye uygun ürünler geliştirebilmemiz. Projelerde bizden istenen ürünleri, yılların verdiği tecrübeyle kısa sürelerde tasarlayıp üretimini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin önde gelen, yurt içinde ve yurt dışında ciddi projelere imza atan inşaat firmalarının talepleri doğrultusunda ürettiğimiz dış mekân aydınlatma ürünleri ülkemizde ve dünyanın değişik ülkelerinde dış mekânları aydınlatıyor.

Üretimimizin neredeyse yüzde seksenini ihraç ediyoruz. Az önce de belirttiğimiz gibi, özellikle Ortadoğu’da güçlüyüz. Bölgeye özel, Avrupa normlarında ürünler üretmeye başladık. Kısa sürede bu bölgede ciddi bir müşteri portföyümüz oluştu. Aydınlatma ürünlerimizle bu bölgenin tercih edilen üreticileri arasında yerimizi aldık. Buradaki başarımızı, hem kalitemize, hem taleplere daha hızlı cevap vermemize, hem de fiyatlarımızdaki uygunluğa borçluyuz. Bizim en büyük özelliğimiz; galvaniz hariç olmak üzere her şeyi kendi bünyemizde üretiyor olmamızdır. Bu, takdir edersiniz ki, başarımızdaki  en büyük etmendir.

Baturalp Bey, hem Özlem Aydınlatma’yı, hem de Polight’ı yakından tanıyoruz, ama sanırım grup içerisinde başka firmalarda var. Kısaca bize bu firmalardan da bahseder misiniz?

Grubumuz içerisinde dört ayrı firma var. Bunlardan ikisi sektörün yakından tanıdığı Özlem Aydınlatma ve markamız Polight’dır. Bu firmaların üretimini gerçekleştirdiği ürünleri ihraç etmek için Vonell adında bir ihracat firması kurduk. Grup’un ihracatla ilgili bütün işlemlerini bu firma yapıyor. Vonell’den sonra, Light 212 adında bir firma daha oluşturduk. Bu firmada tamamen ithalat yapılıyor. Dolayısıyla bu firma üzerinden İspanya menşeli bir firmanın aydınlatma ürünlerinin, hem Türkiye’nin ve hem de Türk Cumhuriyetlerinin temsilciliği yapılmaktadır. Dördüncü grup firmamız, inşaat ve gayrimenkul işleri yürütülen Bianpol’dür. Tüm bu firmalarımızın hedefi daha iyisini, deyim yerindeyse mükemmelini yapmak ve her geçen gün üzerine koyarak yolumuza devam etmektir.

Baturalp Bey, üretici ve aydınlatma sektörünü yakından tanıyan birisi olarak, sektörün sorunlarından kısaca söz eder misiniz?

Biz, kurulduğumuz günden bu yana layıkıyla üretim yaptık. Hiçbir zaman hazırcılığa kaçmadık. Derginiz aracılığıyla ülkemizin aydınlatma sektörü temsilcilerine şunu söylemek istiyorum: Sektörde ürünleri taklit edilen bir firmayız. Bunu etik açıdan doğru bulmuyoruz, ancak taklit edilmek hoşumuza gitmiyor da değil. Dolayısıyla rahatsızlığımızın nedeni, aslına uygun taklit edilmiyor oluşumuz.

Ürünlerimizin taklit edilmesiyle ilgili kimi davalar sürüyor. Bu davalardan birkaçını kazandık. Hâlâ devam eden davalar da söz konusu. İlke olarak piyasadaki ürünlerin benzerini üretmemeye özen gösteriyoruz. Bu konuda hassas davranıyoruz. Hem kendimizi, hem de ürünlerimizi sürekli yeniliyoruz. Ürünlerimize güveniyoruz. İlişkide bulunduğumuz her firmaya ve kuruluşa kataloğumuzu bırakıyoruz. Onlara, “bizi bizden değil, kataloglarımızda yer alan referanslarımızdan herhangi birini arayıp oradan dinleyin” diyoruz. Çünkü tüm çağdaş firmalar gibi bizim olmazsa olmazımız müşteri memnuniyetidir. Her türlü eleştiriye, her türlü tenkide de açığız.

Bu arada üretimimiz herkese açıktır. İsteyen müşterilerimiz gelip üretim tesislerimizi gezebilir. Bunu müşteriden bizzat da talep ediyoruz. Az öncede dediğim gibi, hedef iki tarafın memnuniyetidir. Hem bizim hem de ürünlerimizi kullanan müşterinin mutluluğudur. Müşterimizin memnuniyeti, aynı zamanda bizim memnuniyetimizdir. Yaptığımız işlerde müşterinin sorun yaşamaması için gerekli özeni gösteriyoruz. Bugüne kadar müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşler, doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesi. Müşterilerimizi üzmediğimiz için, biz de mutlu mutluyuz. Yolumuza bu felsefeyle devam ettiğimiz için tercih edildiğimizin bilincindeyiz. Bu felsefeyle yolumuza devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü yeni başarılar bizleri bekliyor.

Az önce Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerine ihracat yaptığınızı söylediniz? Bu söylediğiniz bölgelerden başka ihracat yapmayı hedeflediğiniz ülkeler var mı?

Elbette. Şu an Almanya’ya yönelik böyle bir girişimimiz var. Küçük çapta da olsa, bu ülkeye de ihracatımız oldu. İlerleyen dönemlerde bütün Avrupa’ya ihracat yapacağız. Ürünlerimizin kalitesinden dolayı, bu coğrafyada da kabul göreceğine inancımız tamdır. Hammadde temininde yaşanan sıkıntılar ve özellikle fiyat istikrarsızlıkları bu süreci belki uzatacak, ama bizi asla yolumuzdan döndüremeyecek. Avrupa’da, Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi bilinen, tanınan, güvenilen ve ürünleri tercih edilen bir firma olacağız.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var? İlginç birkaç tane projenizi bizimle paylaşır mısınız?

Firmamızın ürün yelpazesi oldukça geniş. Başta dış mekân aydınlatma ürünleri olmak üzere; kent mobilyaları, korkuluklar, kamelyalar ve bahçe kapıları da üretiyoruz. Aydınlatma konusunda oldukça geniş ürün yelpazesine sahibiz. Biz bir nevi terziyiz ve isteğe göre üretim yapıyoruz. Mesela Türkmenistan’ın dış mekân aydınlatmalarının çoğunu biz yaptık. Hemen hemen tüm projelerde bizim ürettiğimiz kent mobilyaları kullanıldı. Az öncede belirtim; biz tamamen projeye ve mekâna uygun tasarım yapıyoruz. Aydınlatacağımız mekâna ya da korkuluk ve kapı yapacağımız mekâna gidip mekânla ilgili bilgiler alıyoruz. Bu bilgiler ışığında ürün geliştiriyoruz. Örneğin; Aqua parklarda kullanılması için özel modüler yapılı korkuluklar geliştirdik. Bu korkuluklar hiçbir şekilde sudan ve nemden etkilenmeyen yapıda. Yine Türkmenistan’da havalimanına 15 metre uzunluğunda 4 ton ağırlığına bir kapı yaptık. Bu kapı geliştirdiğimiz bir sistem sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede açılıyor. Ayrıca Abu Dhabi Sarayı için geliştirdiğimiz akıllı aydınlatma direkleri var. Bu ürünle birlikte, aydınlatmayı farklı bir boyuta taşımış olduk. Bu söylediklerimden de anlaşılacağı üzere, bizde standart ürün yok. Tamamen projeye uygun ürünler üretiyoruz. Bir de, Hazır Türkmenistan’dan bahsetmişken, Türkmenistan ile ilgili bilgileri de sizinle paylaşmak istiyorum. Türkmenistan Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında yer alır. Türkmenistan’da biz de dâhil olmak üzere çok sayıda inşaat firması ciddi projelere imza attı.

Türkmenistan’da yapılan işler devlet kurumları tarafından her yıl denetleniyor ve bu ülkede iş yapan firmalarla ilgili raporlar hazırlanıyor. Bugüne kadar bizim yaptığımız işlerle ilgili yapılan raporlamalarda hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Zaten Türkmenistan’da yaptığımız işleri denetleyen varsa, ürünlerle ilgili sıkıntıları çözen bir ekibimiz var. İş alanı ne olursa olsun, yurt dışında ülkemizle ilgili olumsuzluklar görmek bizi çok üzüyor. Çünkü biz yaptığımız işi sorunsuz yapmaya çalışıyoruz. Ürünlerimiz kullanılmaya başlandıktan sonra bile ürünlerimizi kullanıldığı yerde mutlaka kontrol ediyoruz, sorun varsa sorunları çözme yoluna gidiyoruz.

Sektördeki başarınızı neye borçlusunuz?

Başarımızda en büyük pay, çalışanlarımızın ve personelimizin neredeyse tamamına yakını uzun yıllardır bizlerle birlikte çalışıyor. Biz çalışanlarımızı Özlem Aydınlatma ailesinin bireyleri gibi görüyoruz. Onlar da bunun farkında oldukları için özveriyle çalışıyor. Bu arada, çalışanlarımız uzun yıllardır bizimle çalıştıkları için yaptıkları işi profesyonelce yapıyorlar. Başarımızda etkili olan bir başka konuda kaliteye verdiğimiz önemdir. Kurulduğumuz günden bu yana kaliteli mal üretmeyi kendimize ilke edindik. Kalitemizden dolayı da, hem yurtiçinde hem de yurtdışında ürettiğimiz ürünleri kullanan ciddi referanslarımız oluştu.

Son zamanlarda çokça konuşulmaya başlayan dijitalleşme ile ilgili görüşleriniz neler, öğrenebilir miyiz?

Son olarak bu yıl üzerinde durduğumuz en mühim konulardan biri dijitalleşmedir. Bu yıl itibariyle yatırımlarımız bu konu üzerine yoğunlaşacaktır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de dijitalleşme, yeni müşteri bulma konusunda önemli bir kapıdır. Uzun lafın kısası şimdiye kadar hep başarılı işlerin altına imza attık. Bu ekip ile birlikte yeni başarıların altına imza atacağımıza yürekten inanıyoruz.

Son olarak şunu söylemek isteriz: Taklitçiliğin ve kalitesiz üretimin sektörümüzün gelişiminin önünde çok büyük bir engel olduğunu düşünüyorum. Aydınlatma sektörünün gelişmesi için taklit ürün üretmekten muhakkak vazgeçilmeli. Çinliler için taklitçi denir, ama bizim ülkemizdeki kimi firmaların onlardan aşağı kalır yanı yok. Bu durum aydınlatma sektörünün en büyük sorunlarından biri. Biz taklit ürünlerle ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz. Özgün ve kaliteli ürün üreterek sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunuyoruz. İşimize yatırım yapıp yeni başarılara imza atıyoruz.