Sena Nur Uluocak: ‘Çin’den Sorunsuz İthalat Yapmak İsteyenleri Artwork İle Tanışmaya Davet Ediyoruz’

3.5.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Artwork Sourcing, Sena Nur Uluocak, Sena Nur Uluocak: ‘Çin’den Sorunsuz İthalat Yapmak İsteyenleri Artwork İle Tanışmaya Davet Ediyoruz’

Artwork Sourcing Türkiye Temsilcisi Sena Nur Uluocak

Çin'den sorunsuz ithalat yapmak isteyen şirketlerin tam 13 yıldır çözüm ortağı olan ve merkez ofisi Çin'de bulunan Artwork Sourcing firmasının Türkiye Temsilcisi Sena Nur Uluocak ile ülkemizde de artan ithalat taleplerini, bunları Artwork'ün nasıl kolayca çözümlediğini ve daha fazlasını konuştuk.

Kısaca Artwork’ü tanıyabilir miyiz? Artwork’ün dünyadaki ve Türkiye’deki organizasyonlarından bahseder misiniz?

Artwork Sourcing, 13 yıl önce Çin’in Yiwu şehrinde kurulan aracılık firmasıdır. Artan talepler doğrultusunda daha hızlı operasyon gerçekleştirebilmek için kısa zamanda merkez ofisini Guangzhou’ya taşımış, 3 yıl önce Bakü’de ofis açmış ve yakın zamanda İstanbul ofisi için hazırlık yapmaktadır.

Çin’den ithalat yapmak isteyen firmalar için detaylı ürün araştırmasından, sipariş takibi, kalite kontrolden, yükleme organizasyonuna kadar tüm süreci yönetir, ürünlerin zamanında ve en uygun fiyatla ulaşmasını sağlayarak sorunsuz ithalat hedefi ile hizmet veririz. Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere Amerika, İngiltere, Rusya, Ukrayna, Peru, Meksika, Polonya, Kenya, Gürcistan ve Mısır ürün gönderdiğimiz ülkeler arasındadır.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Firmamız kurulduğu tarihten bugüne kadar gelen taleplere yönelik olarak;

• Led aydınlatma ürünleri

• Led ekranlar, özel tasarım döner platformlar ve sahne ışıkları

• Tekstil aksesuarları ve bijuteri ürünleri

• Makine ve makine yedek parçaları

• Mobilya, seramik ve banyo aksesuarları

• Endüstriyel soğutma ve şoklama sistemleri, kompresörler

• Farklı sektörlere polipropilen ve çeşitli hammaddeler

• Züccaciye ve kişisel bakım ürünleri gibi birçok farklı sektör için hizmet vermektedir.

Çin’den ithalat yapmak isteyen firmalar ne gibi sorunlarla karşılaşabilirler ve aracı firma ile çalışmanın bu konuda faydaları nelerdir?

İlk başta yaşanan ve bütün ithalat sürecini etkileyen en önemli problem dil ve kültür farklılıkları ve üreticilerin karakteristik bencillik özelliğidir.

Çin’deki birçok küçük ve orta ölçekli üretici yabancı dil konusunda zayıftır. İletişim sorunlarının çözülmesi için üreticiler ve alıcıların aynı dili konuşması önemlidir. Bu noktada aracı firma kullanılması maksimum fayda sağlayacaktır. Çin’deki ekibimiz Türkçe, Çince, İngilizce ve Rusça dillerine iyi derecede hakimdir.

Neredeyse her yıl Çin’den ithalat yaparken dolandırılan firmalarla alakalı haberler medyaya yansımaktadır.           

Çin’deki küçük ve orta ölçekli üreticiler önce kendini korumak içgüdüsü ile hareket eder, bencildirler. Yüklü bir siparişte eğer ürün doğru üretilmemişse para kaybetmektense müşteriye sorunlu ürünü gönderip müşteri kaybetmeyi tercih ederler, bu şekilde para ve zaman kayıpları gerçekleşir ve bunun birkaç kez tekrarlanması halinde ise yıllarca verilen emekler kaybolup gider.

Aracılık yaptığınız firma istediği ürünleri teslim aldıktan sonra verdiğiniz hizmeti sonlandırıyor musunuz? Yoksa ürünlerin devamlılığı konusunda iki firma arasında aracılık etmeye devam ediyor musunuz?

Tedarik zinciri; hammadde temin aşamasından üretime ve ürünün nihai tüketiciye ulaşmasına kadar birbirini izleyen halkalar bütünüdür. Müşterilerimizin ürünlerle ilgili farklı talepleri ya da satış aşamasında karşılaştıkları problemlerde de yanlarında olarak sonraki siparişlerde satışlarını kolaylaştıracak yenilikleri üreticilerin gerçekleştirmesini sağlarız.

Bugüne kadar aracılık yaptığınız firmalardan Artwork ile ilgili geri dönüşler ne yönde?

Çin iş kültürü ile Batı iş kültürünü ortak noktada buluşturabilen uzman ekibimiz, yenilikçi, şeffaf, tutarlı ve hizmet odaklı çalışma anlayışımız ile kurulduğumuz tarihten bugüne kadar, birlikte çalıştığımız hiçbir firmayla sorun yaşamadan verimli ve devamlı ilişkilerimizi başarıyla sürdürüyoruz. Her gecen yıl müşterilerimizle birlikte büyümekteyiz.

Son olarak ithalat yapmak isteyen firmalar neden sizi tercih etmeliler?

Artwork olarak müşterilerimizin Çin’deki ofisi mantığıyla hizmet veririz.

Bazen iş yoğunluğundan dolayı hesap edemediği riskleri bilerek işlerini takip eder; detaylı ve sonuç odaklı ürün araştırmaları, güvenilir tedarikçilerden uygun maliyetli ürün temini, sürekli iletişim ile etkin sipariş takibi yaparak tüm ithalat sürecini organize ederiz. Teknolojiyi tüm alanlarda etkin kullanarak müşteri tercihine göre E-mail, Wechat veya WhatsApp üzerinden müşterilerimizin sorularına ve yeni ürün araştırma taleplerine çok kısa zamanda dönüşler yaparız. Ekibimizin fabrika ziyaretleri ile ürün kontrollerini yazılı ve görseller yolu ile müşterilerimize bildiririz.

İthalat sürecinin tüm aşamalarında şeffaf ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibimiz sonucu farklı ülkelerden güçlü referanslarımız mevcuttur. 

Detaylı bilgi için; www.artworksourcing.com