Sefa Böyet: 'Her Yıl Toplam Bütçemizin %12’sinin Ar-Ge İçin Ayırıyoruz'

22.4.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Fermada Aydınlatma, Sefa Böyet: 'Her Yıl Toplam Bütçemizin %12’sinin Ar-Ge İçin Ayırıyoruz'

40 yılı aşkın süredir 5 kıtada ihracat yapabilen, %100 yerli sermaye ile Türkiye'nin lider otomotiv, beyaz eşya, savunma, makine, elektrik ve aydınlatma markaları ile uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren A Grup’un markası Fermada Aydınlatma’nın Satış ve Pazarlama Yöneticisi Sefa Böyet ile A Grup’u, Fermada LED Aydınlatma’yı ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Fermada, A Grup markasıdır. A Grup, 40 yılı aşkın sürede 5 kıtada ihracat yapabilen, %100 yerli sermaye ile Türkiye’nin lider otomotiv, beyaz eşya, savunma, makine, elektrik ve aydınlatma markaları ile uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren köklü bir firmadır. Akım Metal, Akplas, Aksem ve YMB grup şirketleri ile global arenada adından çokça söz ettirmektedir.

Akım Metal; talaşlı imalat ve alüminyum enjeksiyon; Akplas, plastik enjeksiyon ve şişirme parçalarını boyama, baskı, montaj ve kaynak; Aksem, plastik ve alüminyum enjeksiyon kalıplarının tasarım, analiz ve imalatı; YMB ise grubun markalarının satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdüren şirketleridir.

A Grup sistem sağlayıcısı olarak, ARGE yeteneklerini müşterilerine geniş kapsamlı olarak sunmaktadır. Dünya çapında markalar ve küresel şirketlerle işbirliği içerisinde, özgün ürünler tasarlamak ve üretmeyi hedeflemektedir.

A Grup AR-GE Merkezi, 2011 yılında Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından sunulan devlet destek programı altında Akım Metal ve Akplas şirketlerindeki çeşitli yetenekleri yeniden organize ederek özel amaçlı makine geliştirme, otomasyon sistemleri ve ürün geliştirme amacıyla kurulmuştur. AR-GE merkezimiz, yapmış olduğu başarılı proje ve çalışmalarla, 2015 yılında, bakanlık tarafından “Makine ve Ekipman” alanında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Grubumuzun markalarından Fermada LED Aydınlatma olarak da 2011-2013 yılları arasında ilk LED aydınlatma ürünlerinin tasarımı ve üretime geçiş süreci gerçekleştirilmiştir. %100 yerli sermaye ve yerli tasarım ürünü olan Fermada LED Aydınlatma, referansları ile de her geçen gün gücüne güç katarak ilerlemektedir.

Paris Louvre Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı, Varyap Meridian, Bilişim Vadisi, Star of Bosphorus Data Center gibi kendi alanında “ilk”leri ve “en”leri barındıran projeleri referans listesinde barındırmaktadır.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Fermada LED Aydınlatma olarak proje esaslı çalışmalar yürütmekteyiz. AVM, otel, konut aydınlatmalarının yanı sıra fabrika ve liman gibi endüstriyel ve dış aydınlatma alanlarında da ürünlerimizi pazara sunmaktayız. Fermada, aynı zamanda DMO onaylı bir markamızdır.

Fermada yenilikçi ve kendini sürekli geliştiren bir markadır. Bir projede yer alabilecek tüm alanlar için standartları belirlenmiş ve belgelenmiş ürün gamı ile kendini yenileyen ve geliştiren bir marka olduğunu ispatlamaktadır.

Bildiğiniz gibi IP koruma derecesi bir ürünün dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirten koruma sınıfıdır. Fermada olarak biz de özel projelerde kullanılmak üzere IP koruma sınıflı ürün yapısını baz alarak müşterilerimizin taleplerine göre özel armatürler üretebilmekteyiz.

Yanıcı gazlardan, buhar üreten yanıcı sıvılardan, yanıcı tozlardan veya yanıcı maddelerden ve bunun gibi tehlikeli yerlerde oluşabilecek yangın veya patlama tehlikelerinin meydana gelebileceği yerlerde (maden ocakları, benzin istasyonları gibi) kullanılmak üzere ATEX sertifikalı, yüksek korumalı exproof ürünleri de Fermada ürün gamı içerisinde yer almaktadır.

Ar-Ge ekibimiz ile marin kategorisi için de askeri sınıf standartlarını sağlayan özel ürünler tasarlayıp geliştirilerek askeri üslerin hizmetine sunduk.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

A Grup olarak 2 firması yurtdışında olmak üzere toplamda 7 lokasyonda kurulmuş fabrikalarımızda 2500’ü aşkın çalışanın %15’ini beyaz yakalı personelimiz oluşturmaktadır.

Bu yapı içerisinde yer alan ARGE ekibimizin de destekleri ile tasarımdan üretime kadar olan süreçte tüm proseslerin şirket bünyesinde yapılması bizleri gururlandırmaktadır.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Türkiye’nin en büyük ihtiyacının yerli ve milli tasarım ürünler olmasının yanı sıra bir firmanın ürünlerini tasarımından üretimine her aşamasını kendi bünyesinde tamamlaması sizlerin de bildiği gibi markalaşma süreçlerini etkilemektedir. Bizler de global markalar arasında Türk Malı ürünlerin de yer almasına katkı sağlamaktan dolayı büyük bir onur ve gurur duymaktayız.

Bunun yanı sıra diğer bir gurur kaynağımız olan konu; 2011 yılında A Grup ARGE Merkezi ilk 100 AR-GE Merkezi arasına girmeyi başarmıştır. Yüksek lisans ve doktoralı 88 ARGE mühendisi bugün alanlarında önemli referanslara sahip Fermada ve SMB Technics markalarımız için AR-GE ve ÜR-GE hizmeti sunmaktadırlar. Her yıl toplam bütçemizin %12’sinin AR-GE için ayrılmaktadır. Bu ekip ve çalışmalarımızın sonucunda da 2020 yılını da toplam 22 yeni patent ve başvuru ile kapatmış olduk.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

A Grup içerisinde ve Fermada markasıyla aydınlatma sektörü de dâhil olmak üzere hizmet verdiğimiz tüm sektörlerdeki rekabetin yüksek olması inovasyona verdiğimiz önemi en üst seviyede tutmamızı gerektirmektedir. Rekabet yoğun sektörlerde maliyet baskısını kırabilmek adına sürekli ve özgün gelişim şarttır. Yaratıcı fikirleri ekonomik alanlara uygun hale getirip ortaya bir değer çıkartmak varlığımızın devamlılığı için en önemli konu haline gelmiştir. Uzun yıllar hizmet verilen müşterilerin memnuniyet algısını yükseltmek de ancak yenilikçi ve inovatif yaklaşımlarla sağlanabilir.

Türkiye’nin ayak izini globalde daha derin hissettirmesinin tek yolu milli markalarla, yenilikçi ve inovatif yaklaşımlarla her sektörde hizmet verir konuma gelmesi olacaktır.

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Fermada LED Aydınlatma olarak 2014 yılında ihracat çalışmalarımıza başladık. Aydınlatma sektöründe çok kısa denilebilecek bir sürede de 4 kıtaya ihracat yapar konuma ulaştık ve ihracat yaptığımız ülkelerin sayısına her yıl yenilerini de eklemeye devam etmekteyiz.

Ağırlıklı olarak Avrupa başta olmak üzere Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve körfez ülkelerinde markamızı duyurmaya devam etmekteyiz.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tüm grup firmalarımız; uluslararası denetleme şirketleri tarafından gerek verdiği hizmetler gerekse üretilen tüm ürünler bakımından akredite kuruluşlar ve laboratuvarlar tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmıştır.

Kalite konusunda A Grup misyonu olarak da en değer verdiğimiz konular; insan, çevre bilinci ve sürdürülebilirliktir.

Onaylı tedarikçilerimizle birlikte kullanmış olduğumuz her bir ürün, komponent ya da üretimi destekleyici materyalde çevremizi ve doğayı koruyan, insanın varlığına saygı duyan yapımız sertifikalarla desteklenmiş olup, sistemimiz tarafından da sürekli kontrol edilmektedir.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Genel olarak Türkiye her konuda büyük bir potansiyele sahip bir ülke. Çok değerli marka ve firmalar ile birlikte sektörlerimiz her geçen dönem daha da büyüyor ve gelişiyor.

Farklı sektörlere hizmet veren bir grup olarak aydınlatma sektörü diğerlerinden rekabet ve standartlar anlamında da farklılaşıyor. Bu noktada sizi diğerlerinden ayıran nokta teknolojiyi kullanan değil onu geliştiren ve üreten tarafta yer almanız olmaktadır.

Uluslararası pazarda ülkemizin adını ve değerli markalarını profesyonelce duyurabilmeli ve daha fazla yer alması için elimizden geleni yapabilmeliyiz. Bunun da yolu olarak yerel ve uluslararası rekabette üretici standartlarının daha belirli ve kontrol edilebilir olması gerektiğine inanıyorum.