Abdullah Mamo: ‘Toplam Üretimimizin Yüzde 70’ ini İhraç Ediyoruz’

31.8.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Far Elektrik, Abdullah Mamo, Zihni Gülep, Abdullah Mamo: ‘Toplam Üretimimizin Yüzde 70’ ini İhraç Ediyoruz’

Far Elektrik'in İhracat Müdürü Abdullah Mamo

En son teknolojiyi izlemek ve müşteri taleplerini karşılamak maksadıyla 1999'dan bu yana elektrik malzemeleri üreten Far Elektrik'in İhracat Müdürü Abdullah Mamo ile Far Elektrik'i, İhracatlarını ve sektörü konuştuk.

Abdullah bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Sektöre girişiniz nasıl oldu?

2013 yılında Far Elektrik'te Depo sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Depoda çalıştığım 4 yıllık süreç içerisinde firmamızın üretimini gerçekleştirdiği bütün ürünleri yakından tanıdım, kısacası işin mutfağında yetiştim. 2017 yılında, TÜYAP’ta düzenlenen WIN EUROSIA fuarında müşterilerle kurduğum diyalog çok kıymetli patronumuz Zihni Gülep tarafından beğenildi ve bunun üzerine ihracat departmanında çalışmaya başladım. Şu anda da Far Elektrik İhracat Müdürü olarak yoluma devam ediyorum.

Kısaca bize Far Elektrik’ten bahseder misiniz?

Far Elektrik Teknolojileri, 1999 yılında dört kardeşin girişimiyle Okmeydanı’nda bir atölyede üretime başladı. Ürün çeşitliliği ve üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte Sancaktepe tesisinde imalatına devam eden Far elektrik teknolojileri sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından birisi olmayı başardı ve dünyanın 52 ülkesine ihracat yapabilen bir firma haline geldi.

Peki firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

Ürün gamımız içerisinde başta Alman, İngiliz ve Fransız tipi grup prizler olmak üzere; fiş priz aksesuarları, aydınlatma armatürleri, kablo kanalları, kauçuk grupları ve sigorta kutuları yer almaktadır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini uygulayarak çalışan firmamız gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında müşteriler tarafından ciddi anlamda tercih edilmektedir. Kaliteli üretimi ile müşterilerin tercih ettiği firmalar arasında yer almayı başaran firmamız, bu yolda büyüyerek yoluna devam etmektedir.

Yeni teknolojilere uygun ürünler geliştirip üretiyor musunuz?

Müşterilerin yaşam konforunu artıracak ürünler geliştiriyoruz. Bu doğrultuda, USB girişli ve akım korumalı ürünlerimiz mevcut. Kalıp aşamasında olan ve yapımı devam eden projelerimiz var. Anahtar priz üretimi gibi gündemimizde olan çeşitli projelerimizi de ilerleyen zamanlarımızda hayata geçireceğiz.

Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ürünlerinizle ilgili müşterilerinizden aldığınız tepkiler ne yönde?

Az öncede belirttiğim gibi biz ürünlerimizin kalitesinden eminiz bu konuda kendimize güveniyoruz. Kaliteli ve orjinal hammadde kullanıp standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünler dünyanın çok sayıda ülkesinde ve ülkemizde yıllardır kullanılıyor. Müşteriler her fırsatta memnuniyetlerini bizimle paylaşıyor ve bizim ürünlerimizi kendi ürünleri gibi sahiplenerek satmaya devam ediyorlar. Ürünlerimizin 5 yıl garantisi var ve ürünlerle ilgili herhangi bir sorun yaşandığında müşteriye elimizden gelen her desteği veriyoruz, bu yüzden şu ana kadar hiçbir olumsuz tepki ile karşılaşmadık. Müşterilerimizden gelen her türlü yenilik ve iyileştirmeler ile ilgili fikir alışverişine açığız.

Peki hazır ihracattan bahsetmişken okuyucularımıza Far Elektrik’in ihracatı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Far Elektrik üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin yüzde 70’ini ihraç ediyor. Ürünlerimizi Avrupa ve Arap ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu’dan Balkanlar’a, Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya kadar 52 ülkeye ihraç etmekteyiz. İhracat departmanımızdaki Rusça bilen arkadaşımız sayesinde, Ukrayna, Rusya ve Rusça dilinin egemen olduğu ülkelere ciddi ihracatlarımız var. Şu anda yönümüzü Kuzey Avrupa ve Afrika’ya çevirdik. Bu ülkelerde de var olabilmek için bünyemize hem İngilizce hem de Fransızca dillerine hakim yeni çalışma arkadaşlarını ekibimize dahil ettik. Far Elektrik ihracat ekibi olarak şahsımın liderliğinde, hem ülkemizi hem de firmamızı dünyada en iyi şekilde temsil etmek için büyük bir özveri ile çalışıyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sizde taktir edersiniz ki bizim sektörümüzde üretim yapan ve üretim yaptığını söyleyen çok sayıda firma var. Bu firmalardan bir kısmı sadece satışı düşündüğünden kalitesiz üretim yapıyor. Benim müşterilere naçizane tavsiyem, elektrik malzemesi üreten firmaları iyi tanımaları, kalitesinden ve hizmetinden emin oldukları firmaları tercih etmeleridir. Biz sonuna kadar ürettiğimiz ürünlerin arkasındayız, çünkü biliyoruz ki bizler kaliteli üretiyoruz. Ürünlerin hammaddesinden, üretim aşaması ve paketlenmesine kadar bütün aşamalarında özenle hareket ediyoruz. Henry Ford’ un dediği gibi; Kalite hiç kimse bakmadığında da doğru olanı yapmaktır. 20 yılı aşkın tecrübemiz ile gelişen teknolojiye en iyi şekilde ayak uyduran ve bu sayede bugün 50’den fazla ülkeye ihracat yapmayı başarmış, sektörde en önde gelen firmalardan biri olarak kalitemizi ispatladık. Bizi takip etmeye devam edin, destekleriniz için Elektrik Dünyası Dergisi ekibine şahsım ve Far Elektrik adına teşekkür ediyorum.