Mehmet Biçer: ‘Ürettiğimiz Panoların Yüzde 50'sini ENCLO markamız ile İhraç Ediyoruz’

6.2.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Mehmet Biçer, Mehmet Biçer: ‘Ürettiğimiz Panoların Yüzde 50'sini ENCLO markamız ile İhraç Ediyoruz’

Biçer Pano'nun Kurucusu Mehmet Biçer

Mehmet Bey kısaca Biçer Pano'yu tanıyabilir miyiz?

Biçer Pano 1975 yılında Aydın’da kurulmuş bir firmadır. Şu anda ikinci ve üçüncü jenerasyon olarak kurucumuz Necdet Biçer ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Ürün yelpazenizde ne tür panolar var öğrenebilir miyiz?

Biz kurulduğumuzdan beri boş ve elektro montajlı panolar üretmekteyiz. Proje departmanımızla birlikte fabrika, otel, hastane, alışveriş merkezi ve okul gibi çok sayıda projede yer almaktayız.

Bunun dışınsa makina sektörünün önde gelen üreticileri içinde panolar geliştirmekteyiz. Ayrıca Tedaş'ın Türkiye genelinde tedarikçileri listesinde yer alan bir firmayız. Tedaş ile birlikte de ürettiğimiz bütün panolar ülkemizin hemen hemen her noktasında kullanılmakta. Bu durumdan dolayı da tanınırlığımız gün geçtikçe daha da artmakta. Son 6 senedir yurtdışı fuarlara katılmaktayız. Katıldığımız bu fuarlar sayesinde yurtdışına açıldık ve şu anda üretimimizin yaklaşık yüzde 50'ni ihraç eder hale geldik.

Ürettiğiniz panoların özellikleri ve benzerlerinden farklı yanları neler?

Ürettiğimiz panolar kalite anlamında dünya standartlarında üretilmiş panolardır. Bunu sağlayan da tesisimizde yer alan son sistemlerle donatılmış kaliteli makina parkımızdır. Özellikle dünya standardının beklemiş olduğu boya kalitesini tamamen otomatik boya hattımızda hiç el değmeden sağlamaktayız. Aynı zamanda panolarımızın toza, neme ve suya karşı sızdırmazlıklarını sağlamak için de yine son sistem otomatik poliüretan conta dökme makinasını kullanmaktayız. Üretilen panoların hem boya kalitesi hem de sızdırmazlığı sektörümüzde aranan ve istenilen iki önemli özelliktir.

Zaten üretimimizin başlangıç aşamalarında sacı tamamen otomatik makinalarla işliyoruz. Makina parkımız oldukça geniş. Güçlü bir ekibe sahibiz. Bütün bu özelliklerimizden dolayı son yıllarda üretim kapasitemiz oldukça artmış durumdadır. Kalitemizin iyi olması nedeni ile sektörümüzün tercih edilen firmalarından birisi olmayı başardık.

Peki, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ürünlerinizi kullananlardan aldığınız tepkiler ne yönde?

Panolarımızı kullanan müşterilerden çok güzel geri dönüşler  alıyoruz. Pek çok firmadan tarafımıza memnuniyetlerini belirten mailler geliyor. Bu bahsettiğim durum özellikle Avrupalı firmaların çok ta yapmadığı bir şey. Böyle dönüşler bizi çok mutlu ediyor.

Hem ürün kalitesinde, hem paketlemede hem de nakliyede gösterdiğimiz özenden dolayı bizimle ilgili güzel sözler sarf edip memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Ayrıca yurt içinde gerçekleştirilen projelerde birlikte çalıştığımız taahhüt firmalarından da çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Panolarımızın kalitesi ve yerinde montaj kolaylığı konusunda gösterdiğimiz özen müşterilerimizi yeterince memnun ediyor.

O zaman var olan panolarda da yenilikler yapıp yeni panolarda geliştiriyorsunuz. Buradan hareketle Ar-Ge çalışmalarınız da var diyebilir miyiz?

Müşteri beklentileri hiçbir zaman durmuyor bu nedenle bizde müşterilerimizin istekleri ve beklentileri doğrultusunda ürettiğimiz panolara yeni özellikler ekleyip ürettiğimiz panoları yeniliyoruz ve müşterilerimize uygun çözümler sunmaya çalışıyoruz. Az öncede belirttiğim gibi yurt dışından da ürünlerimiz ile ilgili ciddi talepler geliyor. Şu anda yurtdışında takip ettiğimiz büyük projeler var ve bu büyük projelerde kullanılmak üzere tamamen onlara özel ürünler geliştiriyoruz.

Şimdiye kadar yurtdışındaki gerçekleştirilen projelerde kullanılan ürünlerimiz ile ilgili çok iyi geri dönüşler aldık. Bunlardan bir tanesi yine dünya çapında bilinen ve tanınan bir firma. Bu bahsettiğim firmadan ürünlerimiz ile ilgili övgü dolu bir mail aldık ve bundan sonraki projelerinde de birlikte çalışmak üzere bir gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bu durum bizi ciddi anlamda sevindiriyor ve ileriye dönük daha ümitli bakmamızı sağlıyor.

Mehmet Bey, müşterilerinizin projelerine uygun özel pano üretimi konusunda destek veriyor musunuz?

Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda onların isteklerine uygun panolar üretip çözümler geliştirebiliyoruz. Üretici bir firma olduğumuz için müşterilerden gelen özel isteklere cevap vermek bizim için çok kolay oluyor. Müşterilerimizin bir kısmı kendi kullanacağı ekipmanlara özel ürünler istiyor. Az öncede belirttiğim gibi üretici firma olduğumuzdan dolayı bu isteklere çok rahatlıkla cevap verebiliyoruz.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünleri ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz?

En yoğun olarak çalıştığımız pazarlar arasında; Afrika Bölgesi'nde Kenya, Gana ve Mısır Avrupa Kıtası'nda İspanya, Belçika, Romanya ve Yunanistan, Ortadoğu'da ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Mehmet Bey 2022 yılı firmanız açısından nasıl geçti ve 2023 yılından beklentileriniz neler?

Geçmiş yıllara baktığımızda her yıl bir kademe daha büyüyerek yolumuza devam ettiğimizi söyleyebilirim. İyi bir gelişme ve yükselme trendinde olduğumuzu düşünüyorum. 2022 yılının diğer yıllara göre nispeten daha durgun geçtiğini düşünüyorum. Buna rağmen biz firma olarak belli bir büyüme yakalamayı başardık.

Özellikle yurtdışı işlerimiz iç piyasadaki yavaşlamanın eksikliğini bize hissettirmedi. 2022 yılına göre 2023 yılından beklentilerimiz daha büyük çünkü ülke olarak enerji sektöründe ciddi atılımları olan bir ülkeyiz ve enerji yatırımlarındaki bu artış bizim işlerimize de olumlu yansıyacak. Buradan hareketle 2023 yılının 2022 yılına göre daha verimli bir yıl olacağına inanıyoruz.

Peki, son olarak Aydın'da üretici olmanın avantajları ve dezavantajları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Her şeyden önce Aydın bizim memleketimiz ve Aydın'da olmaktan burada üretim yapmaktan bir hayli mutluyuz. Elbette büyükşehirde olmanın özellikle müşteri portföyünün genişliği açısından büyük faydaları var ancak biz Aydın'da yaptığımız ciddi ve kaliteli üretimle hem yurt içinde hem de yurtdışında müşteri portföyümüzü geliştirerek bu dezavantajı avantaja çevirdik. Bu arada Aydın'da üretim yapmanın en büyük avantajı personel ve ulaşım giderlerinin büyükşehirlere oranla daha düşük olması. Bu durum azda olsa üretim maliyetlerimize yansıyor ve bizde bu avantajımızı hem kalitemize hem de fiyatlarımıza yansıtıyoruz.