İnci Kıyak: 'Nitelikli Personel Sayısını Arttırarak Hedef Bölgelerimize Olan İhracatımızı Arttırmak En Önemli Hedefimizdir'

15.10.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Almera Elektrik, İnci Kıyak, İnci Kıyak: 'Nitelikli Personel Sayısını Arttırarak Hedef Bölgelerimize Olan İhracatımızı Arttırmak En Önemli Hedefimizdir'

2002 yılında İstanbul Bayrampaşa’da faaliyetlerine başlayan bugün ise Tekirdağ Hayrabolu'da bulunan 5000 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinden dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat yapan Almera Elektrik’in Fabrika Müdürü İnci Kıyak ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 2002 yılında İstanbul Bayrampaşa’da elektrik malzemeleri üretimi yapmaya başlayarak sektöre giriş yapmıştır.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Ürün yelpazemizde ağırlıklı olarak Grup prizler, anahtarlar, anahtarlar için çerçeveler, sigorta kutuları ve bu ürünlerin aksesuarları mevcuttur. Ürünlerimiz ağırlıklı olarak ev, ofis vb. yerlerde kullanılmaktadır.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

2010 yılında İstanbul Bayrampaşa’da bulunan üretim tesisimizi artan iş hacmimiz nedeniyle Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde bulunan 5.000 metrekare kapalı alana sahip kendi fabrikamıza taşıdık. Üretim tesisimizde tamamı konusunda uzman yaklaşık 100 personel ile çalışmaktayız.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Ar-Ge firmamız için çok önemli bu nedenle Ar-Ge ciddi anlamda bütçe ayırıyoruz. Bu bütçeyi ile yeni ürünler geliştirmek ve var olan ürünlerimizde yenilikler yapmak için kullanıyoruz. 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyonu yenilik ve yenilikçi bir kavram olarak yeniliği ifade ettiğini düşünerekten daha çok sıkıntıları gidermeye odaklanarak bizi rahatsız eden sorunlara çözüm bulmak olarak değerlendiriyoruz.

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Evet ihracatımız bulunmaktadır. Aralarında; Ukrayna, Azerbaycan, Libya, Lübnan, Moldova, Gürcistan ve Arnavutluk’unda bulunduğu ülkelere ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayını artırmak içinde özellikle sektörümüzle ilgili olan fuarlara katılıyoruz.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Nitelikli personel sayısını arttırarak hedef bölgelerimize olan ihracatı arttırmak en önemli hedefimiz arasında yer almaktadır.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve müşteri geri bildirimlerini etkin şekilde yönetmek için üretim tecrübemiz ile birlikte gelişen teknolojiyi takip ederek kalite yönetim sistemi oluşturuyoruz.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Çok zor bir sektör. Sektörün ürün yelpazesi çok geniş hem ülkemizde hemde dünyanın farklı ülkelerinde bu konuda üretim yapan çok sayıda firma var. Bu durumda sektörde kıyasıya rekabeti getiriyor.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörün en büyük sorunu büyük yerli üreticilerin (spot + spot) düzeye düşecek kadar piyasaya ürün satmaları ve CCA kablolu grup priz üretimleri sektörümüzde baş göstermiş ciddi sorunlardandır.

İGEPAR’ın düzenlediği etkinlikle ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bizimde katıldığımız Yeni bir etkinlik eksikliklerin düzeltilmesi gerekir ve daha seçici olup alım gücü olan firmaların bu tür etkinliklere getirilmesi sağlanmalıdır.