Emre KONAN: '40 Yılı Aşkın Tecrübemiz İle Sektörümüzün Öncü Kuruluşları Arasındaki Yerimizi Aldık'

2.11.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Emre Kanon, Konsan, Emre KONAN: '40 Yılı Aşkın Tecrübemiz İle Sektörümüzün Öncü Kuruluşları Arasındaki Yerimizi Aldık'

Konsan'ın Satış Müdürü Emre Konan

1992 yılında Şenol Konan tarafından İstanbul Karaköy'de kurulan ve kurulduğu günden bu yana gerek ürettiği ürünler gerekse ithal ettiği ürünlerle sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Konsan Elektroteknik'in ikinci kuşak yöneticisi ve Konsan'ın Satış Müdürü Emre Konan ile ithalatlarını, üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca Konsan Elektroteknik'in kuruluş hikayesinden bahsedebilir miyiz?

Konsan Elektroteknik 1992 yılında babam Şenol Konan tarafından İstanbul Karaköy'de kuruldu ve kurulduğu günden beri istikrarlı bir şekilde büyüyerek günümüze kadar geldi. Şuan ki güncel faaliyetlerimize kardeşim Erman KONAN ile birlikte devam etmekteyiz. Kurulduğumuz günden beri ülkemiz geneline yayılmış bayi ağımız ile binlerce müşteriye ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Kalite, güven ve disiplin odaklı hizmet veren bir firmayız. Çin, Tayvan ve Hindistan'da üretim yapan ve konusunda marka olmuş firmaların ürünlerini ithal edip ülkemizdeki müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Kendi markalarımız olan KSN ve HAWCON ile sektörümüzdeki ağırlığımızı daha da artırarak yolumuza büyüyerek devam ediyoruz.

Ağırlıklı olarak ithalat yapan bir firma olduğunuzu biliyoruz. Konsan Elektroteknik üretim de yapıyor mu?

Sizin de dediğiniz gibi biz ağırlıklı olarak ithalat yapan ve ithal ettiğimiz ürünleri bayilerimiz aracılığı ile son kullanıcı ile buluşturan bir firmayız ancak 5 yıldır bazı ürünleri üretmeye başladık. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler arasında başta ısı transfer pastaları olmak üzere; havyalama grupları ve SKP bakır papuç çeşitleri yer alıyor. Zamanla üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlere yeni ürünlerde eklemeyi hedefliyoruz.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var?

Daha önce belirttiğim gibi hem ithalat yapıyoruz hem bazı ürünlerimizi burada üretiyoruz. Sizin de belirttiğiniz gibi ürün yelpazemiz oldukça geniş.

Özellikle kendi markamız olan KSN ve HAWCON markalı ürünlerimiz müşterilerimiz tarafından ciddi anlamda beğenilmekte ve tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra geçmişte kendi markamız olan EDE Kondansatör markasını ve Jurkab markasını da bünyemize katmış bulunmaktayız.

Firmamızın ithalatını ve imalatını yaptığı ürünler arasında başta MAKARON grupları olmak üzere; Kablo bağları grubu, izoleli-İzolesiz kablo uçları ve yüksük grupları, KSN SKP, otomat ray ve baraları, sinyal ve buton grupları, el aleti grupları, kondansatör ve güç kondansatör grupları, lehim telleri ve havya grupları, ölçü aletleri, anahtar ve switch grupları, Knıpex el aletleri, Isı transfer pastaları ve sprey çeşitleri yer alıyor. Bu saydığım ürün gruplarını en iyi şekilde tedarik edip kaliteyi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.

İthal ettiğiniz ürünlerin piyasadaki benzer ürünlerden farklı yanları nelerdir? Müşteriler neden sizi tercih etmeliler?

Bizi benzer firmalardan ayıran en büyük özelliğimiz rasyonel fiyat ve müşterilerimize verdiğimiz maksimum hizmet. Biz Türkiye'ye en ucuz malı getirip satmaktan ziyade Türkiye'ye kaliteli ürünleri getirip rasyonel fiyatlara pazarlamayı kendine ilke edinmiş bir firmayız. Çünkü biz ülkemizin ithal edilmiş kalitesiz ürünlerden oluşan bir çöplük haline gelmesini istemiyoruz. Bu nedenle ithal ettiğimiz her ürünü kendi bünyemizde test ediyoruz ve ürünleri test ettikten sonra müşterilerimize pazarlıyoruz.

Ürünlerinizle ilgili müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

Biz 40 yıllık geçmişi olan bir firmayız ve müşteriler tarafından tercih edildiğimiz içinde bugünlere güçlenerek gelebildik. Gerek ürünlerimizi satan bayilerimiz gerekse ürünlerimizi kullanan son kullanıcılardan şimdiye kadar ürünlerle ilgili hep olumlu tepkiler aldık. Ürünleri iyi tanıdığımız için ürünlerle ilgili gelecek tepkileri önceden tahmin edebildiğimiz içinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde karşılayacak ürünleri ithal etmeye özen gösterdik. Elbette ürünlerle ilgili ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor ancak bu sorunları da ürünleri yenisi ile değiştirerek çözüm buluyoruz.

Kısaca şirketinizin fiziki yapılanması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Şirketimizin merkezi elektrik ve elektronik sektörü temsilcilerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Karaköy Bankalar Caddesi'nde ayrıca Perpa Ticaret Merkezi'nde bir şubemiz var. Yıllardır Karaköy'deki konumlanmış firmaların başka yerlere taşınmaya zorlanacakları konusunda bir takım söylentiler vardı bizde bunun üzerine Dudullu İmes Sanayi Sitesi'nde bir şube açmaya karar verdik ve kullanım alanı 950 metrekare olan bir mekanda konumlandık. Zamanla Artan iş hacmi ve depolama alanı ihtiyacı nedeni ile İmes'e yakın ama İmes'in dışında 5 katlı bir bina satın aldık. Bu binayı hem depolama alanı hemde şirketimizin yönetim ofisi olarak kullanılacak şekilde planladık. 

2023 yılı Konsan açısından nasıl geçiyor? 2024 yılından beklentileriniz neler?

Aslına bakarsanız hem ülkemiz hemde dünya ülkeleri ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyor. 2023 öncesinde de ciddi bir pandemi dönemi yaşadık ama biz firma olarak pandemi dönemini de sıkıntısız atlatık ve bu sıkıntılı süreçlerde de müşterilerimizin yanında olduk ve onları hiçbir zaman malzemesiz bırakmadık. 2023 yılı da bizim için gayet başarılı geçiyor. Elbette ufak tefek sorunlarla karşılaşıyoruz ancak bu sorulara da çözümler bularak 2024 yılına daha da büyümüş bir Konsan olarak girebilmek için deneyimli ve genç ekibimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz.

Konsan olarak dijitalleşmeye bakışınız nasıl?

Bizim firma olarak en büyük özelliklerimizden bir tanesi genç ve dinamik bir yapıya sahip olmamız. Bizim bu özelliğimiz dijitalleşmenin yoğun olarak yaşandığı bu döneme kolay ayak uydurmamızda etkili oluyor. E-ticareti etkin bir şekilde kullanıyoruz, sosyal medya hesaplarımız sayesinde müşterilerimiz olan ilişkilerimizi daha da güçlendiriyoruz ve bu bahsettiğim platformlarda ürünlerimizin daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlıyoruz.

Son olarak sektördeki başarınızı nelere borçlusunuz?

Az öncede belirttiğim gibi kalite, güven ve disiplin odaklı bir firmayız. 1992 yılından bu yana güvenilir ve çözüm odaklı yapımızdan hiçbir zaman ödün vermedik. Sektörün ihtiyaçlarını doğru tespit ettik ve bu tespitler doğrultusunda doğru atılımlar yaptık. Kendi konusunda isim yapmış firmaların kaliteli ürünlerini ithal ederek rasyonel fiyat ve maksimum hizmet politikası ile bulunduğumuz sektöre ve ülke ekonomisine katlı sağlamayı kendimize hedef olarak belirledik. Firmamızın bahsettiğim bu özellikleri bize başarıyı getirdi.