Mustafa Cingöz: ‘Üretimdeki Gücümüz Tecrübemizden Geliyor’

5.5.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Homel Aydınlatma, Mustafa Cingöz, Mustafa Cingöz: ‘Üretimdeki Gücümüz Tecrübemizden Geliyor’

Homel Aydınlatma'nın yöneticisi Mustafa Cingöz

Aydınlatma ürünleri üretimi, ihracatı ve satışında kazanılan 22 yıllık tecrübenin sonunda kurulan ve aydınlatma ürünleri üretimi konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Homel Aydınlatma'nın Yöneticisi Mustafa Cingöz ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Mustafa bey bize kısaca firmanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz ?

Sektörün değişik firmalarında hem üretimde hem ihracatta hem de satışta edindiğimiz tecrübeyi kendi firmamızı kurarak devam ettirme kararı aldık ve yaklaşık bir yıl öncede Homel Aydınlatma firmamızı kurarak aydınlatma ürünleri üretmeye başladık. Firmayı kurarken en önemli hedeflerimizden bir tanesi ihracat yapmaktı ve ciddi anlamda bu konu üzerine yoğunlaştık. Daha önce 35’in üzerinde dünya ülkesini ziyaret edişimiz ve bu ülkelerde kurduğumuz ticari ilişkiler bizi cesaretlendirdi ve ihracat odaklı bir firma olma hedefiyle yolumuza çıktık. Kendimize has tasarımlarımız ve ciddi Ar-Ge yatırımları sonucunda geliştirdiğimiz ürünleri yaklaşık 6 aydır üretiyoruz. Üretmek ülkemiz adına sanayimiz adına katma değer yaratmak bizi mutlu ediyor. İlerleyen dönemlerde ürün yelpazemize yeni ürünler ekleyerek üretimdeki gücümüzü daha da artırmayı hedefliyoruz.

Peki firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var ?

Homel markası ile Led’li aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Müşterilerin isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun tasarımlar geliştirdik. Ürettiğimiz ürünler arasında; gloplar ve sensörlü tavan armatürleri yer alıyor. Bu bahsettiğim ürünler ağırlıklı olarak sitelerde, evlerimizin iç mekanlarında ve balkonlarda ve merdiven boşluklarında kullanılıyor. Ürünlerimizin en büyük özelliği IP korumalı yani suya, neme ve toza karşı dayanıklı ürünler olması.

Kısaca hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Az önce de belirttiğim gibi en büyük hedefimiz üretimdi ve kısa sürede üretim yapacak ortamı oluşturduk ve yaklaşık 6 aydır da üretim yapıyoruz. Sıradaki hedefimizde ürettiğimiz ürünleri dünyanın farklı ülkelerine ihraç edebilmek. Bu konuda da zaten yeterince deneyim sahibiyiz ve dünyanın çok sayıda ülkesinde daha önce de ticari ilişkilerimiz olan müşterilerimiz var bu bizim için çok büyük bir avantaj. Üretimimizin üzerinden henüz 6 ay kadar kısa bir süre geçmesine rağmen ihracat yapmaya başladık inşallah çok yakında hem iç pazarda hemde yurtdışında Homel markasının bilinen ve tanınan bir marka haline getireceğiz. Ürün yelpazemize pazarın istekleri doğrultusunda her yıl yeni ürünler ekleyeceğiz. Bizim en büyük hedefimiz ise piyasada olmayan bir ürünü tasarlayıp geliştirerek sektörde söz sahibi olmak. Bu bahsettiğim ürünler bizim için bir başlangıç ilerleyen aylarda yıllarda yeni ürünlerle var olan ürünlerde yaptığımız yenilikler Homel markasını hedeflediğimiz yere taşıyacağız.

İhracat yapmaya başladınız mı ?

Firmamızı kuralı 1 yıl oldu demiştim. 6 aydır da üretim yapıyoruz üretimde henüz çok yeniyiz ama ihracat yapıyoruz ve ciddi anlamda ihracatımız var kısa sürede ihracatta yakaladığımız bu başarıyı daha önce yurtdışında geliştirdiğimiz ikili ilişkilere borçluyuz. Bu arada biz sadece kendi ürettiğimiz ürünleri değil ülkemizde üretim yapan diğer sanayici arkadaşlarımızın ürünlerini de ihraç edeceğiz ihracat konusunda bizden destek isteyen bütün sanayicilerin yanında olacağız.

Peki müşteriler sizin ürettiğiniz ürünleri neden tercih etmeliler ?

Öncelikle biz fiyat konusunda çok iddialıyız ve piyasada bulabilecekleri en uygun fiyatlı ürünü üretiyoruz. Uygun fiyatımızın yanında kaliteli olduğumuzu da çok rahatlıkla söyleyebilirim standartlar ne gerektiriyorsa ona uygun üretim yapıyoruz ve kaliteden asla taviz vermiyoruz. Ürünlerimizi kullanan müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz tabi bu bizi üretme konusunda daha da heveslendiriyor. Hem kalitemizle hem de fiyatımız piyasada kalıcı olabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Zamanla bu çabalarımızın meyvesini alacağımıza yürekten inanıyorum. Üretim yaparak hem ülkemizin ticaretine hem de istihdama katkı sağlamak bizi mutlu ediyor. Ülkemizin kalkınmasında da üretici firmaların büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.

Makine parkurunuz ve üretim tesisinizle ilgili neler söylemek istersiniz ?

Üretim tesisimiz İstanbul Kağıthane’de aylık 20 bin adet üretecek kapasiteye sahibiz. Şu anki kapasitemizi ileride yapacağımız yeni makine yatırımları ile birlikte 150 bin adetlere taşımayı hedefliyoruz.

Son olarak şunu öğrenmek istiyoruz? Mustafa bey ortağınız Hurşit beyle bir araya gelmenizde ve üretim kararı almanızda neler etkili oldu ?

İkimizde farklı sektörlerden geliyoruz. Benim esas işim emlakçılık Hurşit beyde yaklaşık 22 yıldır aydınlatma sektöründe değişik alanlarda çalışarak tecrübe sahibi olmuş birisi. Ortağımın aydınlatma konusundaki üretim, ihracat ve piyasa bilgisi nedeniyle bir araya geldik ve bir güç birliği oluşturduk.  Bu güç birliği kısa sürede bizi üretime yönlendirdi. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen üretimde ciddi adımlar attık ve epey yol aldık. 1 yıl önce 3 ürünle başlayan yolculuğumuz bugün 20 ürüne kadar çıktı. Üretimde kısa sürede yakaladığımız bu başarıyı Bunu sistemli çalışmamıza ve net kararlar almamıza borçluyuz.