Sedat Arslan: ‘Yenilikçi ve Yaratıcı Fikirler Sektörümüze Ciddi Katkı Sağlıyor, Bu Sebeple Arslan Elektronik Olarak Hedefimiz; Daha İyisi ve Daha Yenisi’

27.12.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Sedat Arslan, Sedat Arslan: ‘Yenilikçi ve Yaratıcı Fikirler Sektörümüze Ciddi Katkı Sağlıyor, Bu Sebeple Arslan Elektronik Olarak Hedefimiz; Daha İyisi ve Daha Yenisi’

Arslan Elektronik'in Genel Müdürü Sedat Arslan

2007 yılında kurulan Elektronik kart dizgisi, Ar-Ge çalışmaları, elektronik komponent ürün tedariği konusunda müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler üreten Arslan Elektronik’in Genel Müdürü Sedat Arslan ile üretimlerini, Arslan Elektronik’in ileriye dönük hedeflerini ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın faaliyet başlangıcı 2007 yılında olmuştur. 15 yıla dayanan bir geçmişimiz var. Ürün çeşitliliğimizin artması ile sektörde varlığımızı göstermeye başladık. Elektronik kart dizgisi, Ar-Ge çalışmaları, elektronik komponent ürün tedariği yapıyoruz. Arslan elektronik olarak, müşteri talepleri doğrultusunda memnuniyeti ön planda tutarak, kalite ve ahlaki değerler ile gelişerek ürünlerimizi birçok sektörün kullanımına sunuyoruz.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Net bir cevap vermek çok zor, bizim ürün yelpazemiz aslında teknolojiyle çalışan her ürünü kapsıyor. Elektronik kartlar, günlük hayatımızda yer alan her türlü teknolojik aygıtını çalışmasının temel kaynağıdır. Ulaşımdan eğitim sektörüne, beyaz eşyadan bilgisayar teknolojisine, sağlık sektöründen aydınlatma sistemine kadar hemen her türlü teknolojik aygıtın çalışmasını temelidir.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışanlarına bütçe ayırıyor mu? Ar-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Arslan Elektronik olarak müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tuttuğumuz için alıcıların kolay sipariş oluşturabilmesi, hızlı ve güvenilir sonuç alabilmesi adına Ar-Ge çalışmalarını ciddi bütçeler ayırıyoruz. Bu bütçeyi daha çok yatırım olarak görüyoruz diyebilirim. Teknolojiyi doğru kullanmanın verimliliği arttırdığını düşünüyorum bu sebeple, Ar-Ge çalışanlarımız proje oluşumunda hassas ve özenli davranmaktadır. Pazar araştırmasını ve gelen istekleri göz önünde bulundurarak piyasaya daha işlevsel daha ekonomik ürünler sunmaya özen gösteriyoruz.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Daha önce de açıkladığım gibi bizim sektörümüz, teknolojinin içinde olduğu her aygıt da varlığını sürdürmektedir. Gelişen teknolojinin hızına ayak uydurmanın en önemli noktalarından birinin inovatif düşünce olduğu görüşündeyim. Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin bulunduğumuz sektörde ciddi katkıların olduğunu düşünüyorum bu sebeple Arslan Elektronik olarak hedefimiz; daha iyisi ve daha yenisi.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite hedeflerimiz müşteri şartlarına uygun olarak belirleniyor. Geliştirmeye açık alanlarımızı tespit ederek verimliliğimizi arttırmaya gayret gösteriyoruz. Hedeflerimize uygun planlamalar yaparak düzeltici, önleyici ve en önemlisi kaliteli faaliyetler sunmaya özen gösteriyoruz. Gelişen teknolojiyi yakından takip ederek ciddi makine yatırımları yapıyoruz. Bu sayede doğru ve kaliteli hizmet veriyoruz.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kurulduğumuz günden bu yana temel önceliklerimizden biri sorunsuz üretim olmuştur. Kendimizi ve ürünlerimizi sürekli yenilemenin gayretindeyiz. Tabi ki uzun vadede ki amacımız sektördeki yerimizi daha çok sağlamlaştırıp kalıcı olmak. Yerli üretim bizim için önemli ve Arslan Elektronik olarak kendi ürünlerimizi de üretiyoruz, sonraki hedefimiz ürünlerimizi geliştirip kurumsallaşarak ülkemizde ve globalde müşteri portföyümüzü genişletmektir.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Elektronik kart dizgisinin dünyadaki gelişimi çok hızlı ve bu ivmenin kolay kolay düşeceğini sanmıyorum. Teknolojinin gelişimiyle paralel olarak ilerlediği için gelişiminin hızlanacağı düşüncesindeyim.

Türkiye dünya pazarında önemli bir yere sahip. Üretici bir firma olarak söyleyebilirim ki üretimin sorunsuz ilerlemesindeki en büyük etkenlerden biri kaliteli malzemedir. Tedarikçiler malzeme arayışında Asya ülkelerinden ziyade Avrupa ülkelerine yönelmeye başladı ve Türkiye de bu Avrupa ülkeleri arasında.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörümüzdeki en önemli sorunlardan biri, hepimizi yakından etkileyen ekonomi. Müşteriler her zaman kalite ve ucuzluğu aynı anda istiyor fakat 2022 yılında döviz kurundaki dalgalanmalar imalat sektöründe olan birçok firmayı yakından etkiledi. Hammadde ve üretim maliyeti artınca müşteriye bu durumu kabullendirmek bazen yorucu olabiliyor. Temin ve maliyet konusu üretici olarak bizleri zorluyor.

Kaliteli işçilik için bir diğer önemli nokta nitelikli işçi. Birçok sektöre de olduğu gibi bizim sektörümüzde de nitelikli eleman bulmak maalesef çok zor… Yapılması gereken; alanından mezun olan gençlere destek vermek ve donanım kazandırmak. Şirket olarak her zaman kadromuzda stajyer öğrenci bulundurmaya gayret gösteriyoruz. Öğrencilerimizi sektöre kazandırmak ve geliştirmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.