İbrahim Vatansever: ‘Dizgitek’in En Güçlü Özellikleri Kaliteli Üretim Standardı ve Yüksek Düzeydeki Teknik Bilgisidir’

3.12.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Dizgitek Elektronik, İbrahim Vatansever, İbrahim Vatansever: ‘Dizgitek’in En Güçlü Özellikleri Kaliteli Üretim Standardı ve Yüksek Düzeydeki Teknik Bilgisidir’

Dizgitek Elektronik’in Genel Müdürü İbrahim Vatansever

SMD ve THT dizgi alanında hizmet vermek üzere kurulan ve kısa sürede sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Dizgitek Elektronik’in Genel Müdürü İbrahim Vatansever ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca sizi ve Dizgitek Elektronik'i tanıyabilir miyiz?

Tuzla Teknik Okullarının Elektronik bölümünden mezun oldum. Askerden sonra PCB üretimi yapan bir firmada çalışmaya başladım. Daha sonra farklı firmalarda çalıştıktan ve ciddi anlamda bilgi birikimine sahip olduktan sonra 2021 yılında Dizgitek Elektronik'i kurdum ve 2021 yılında bu yana da sektörümüzde büyüyerek yolumuza devam ediyoruz.

Peki ürün yelpazenizde olan ürünlerde ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahseder misiniz?

Biz SMD ve THT dizgi alanında hizmet veren bir firmayız. Bunun yanı sıra elektronik komponent ve PCB tedariği konusunda da müşterilerimizin isteklerine uygun çözümler üretmekteyiz. Ayrıca kablo gruplama atölyemizde de aynı şekilde müşterilerimizin her türlü ihtiyacına çözüm bulmaktayız. Ayrıca birmiş ürün kutulama test vs gibi ekstra hizmetler sunarak müşterilerimize bitmiş şekilde ürünlerde üretiyoruz. Firmamızda, her türlü elektronik kartın üretimi, standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

Hizmet verdiğimiz sektörler arasında hem direkt çalıştığımız sektörler var hemde dolaylı yollardan çalıştığımız firmalar var. Dolaylı yollardan çalıştığımız firmalar arasında daha çok savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalar var. Bunun yanında otomotiv ve aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmaların isteklerine uygun elektronik kart üretimi yapıyoruz. Aynı zamanda Kontrol cihazları ve su sayaçları üreten firmaların istekleri doğrultusunda üretimler yapıyoruz kısacası elektroniğin olduğu her sektörde varız diyebilirim.

Üretim kapasitenizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Normalde SMD anlamında aylık 4 milyon adete kadar dizgi yapabiliyoruz. Bu rakamı iş yükümüze bağlı olarak mesai yaparak artırabiliyoruz. Açıkçası işe göre şekil alıyoruz. Aslında biz rakiplerimizden daha farklı çalışıyoruz. Daha butik daha özel işlere yoğunlaşıyoruz. Aktif olarak 20 tane müşterimiz var ve bu müşterilerin bütün taleplerine eksiksiz cevap veriyoruz. Müşteri sayısından çok müşteri memnuniyetini önemseyen bir firmayız. Tabiki müşteri sayımızı artırmayı hedefliyoruz ancak önce bu müşterilerimizi memnun edip ardından yeni müşterileri de portföyümüze eklemeyi düşünüyoruz.

Yurtdışından da çalıştığınız firmalar var mı?

Direkt olarak yurtdışında hizmet verdiğimiz bir firma yok ancak burada hizmet verdiğimiz müşterilerin neredeyse tamamına yakını ihracat yapıyor. Direkt olmasa da dolaylı olarak yurtdışında varız.

Peki müşteriler neden Dizgitek Elektronik’i tercih etmeliler?

Az öncede belirttiğim gibi yaptığımız iş ile ilgili yüksek düzeyde bilgi birikimine sahibiz. Biz sadece tasarlamıyoruz, üretiyoruz, diziyoruz, tüm üretim kriterlerine ve standartlara hakimiz, Hizmet öncesi ve satış sonrası daima müşterilerimizin yanınızdayız aynı zamanda müşterilerine teknik destek veren kendisini sürekli geliştiren bir kadroyuz, Bütün bu özelliklerimiz bizim tercih edilmemizde etkili oluyor. Her zaman ve her şartta kaliteli üretim, hızlı ve taahhüt ettiğimiz günde teslimat, Müşterilerimizin, sektörlerindeki rekabet gücünü artırmak için gerekli ekonomik çözümleri onlara sunuyor olmamız müşterilerimizin yanımızda olmasını sağlıyor bizi tercih etmelerini sağlıyor. DİZGİTEK olarak en güçlü özelliklerimizden biri yüksek kaliteli üretim standardımız ve yüksek düzeydeki teknik bilgimizdir. Sektörlerinin önde gelen saygın müşterileri ile çalışıyor olmak bizim için gurur kaynağıdır.

İleriye dönük hedefleriniz arasında neler var? Yeni makina yatırımları yapmayı düşünüyor musunuz?

Kapasitemizi artırmak ve daha çok müşteriye hizmet verebilmek için elbette yeni makina yatırımı yapmayı düşünüyoruz. Yıl sonunda inşallah bu yatırımızı gerçekleştirmiş olacağız. Biz firma olarak sektörde çok yeniyiz ancak yaptığımız işler büyük ve kapsamlı işler. Biz bu yaptığımız işlerden kazandığımız parayı işimize geliştirmede kullanıyoruz bu nedenle de yeni makina yatırımını çok önemsiyoruz.

Bildiğimiz kadarı ile sizin sektörde faaliyet gösteren çok sayıda firma var. Buradan hareketle şunu öğrenmek istiyoruz. Dizgi ve elektronik kart yaptıracak müşteriler bu hizmeti alırlarken nelere dikkat etmeliler?

Bu dediğiniz çok doğru ve sektörde bu işi yapan çok firma var. Aslında dizgici firmalar ikiye ayrılıyor. Bir bu işi çok iyi bilerek yapanlar var birde benim param var ben bu işe yatırımı yaparım başına üç beş tane sorumlu atarım gerisine karışmam diyerek bu işi yapanlar var. Dizgi işini yaptıracak firmaların fiyat odaklı olmamaları gerekiyor. Fiyat tabi ki önemli ancak fiyattan ziyade bu işin yapılabilirliğine bakılması gerekiyor. Biz firma olarak iki yıllık bir firmayız ve yolun daha başındayız. Yolun başında olmama rağmen bizden kat kat üstün firmaların yapamadığı işleri yapıyoruz. Son olarak benim müşterilere tavsiyem işi bilen bu işin mutfağından yetişmiş firmaları bulup onlarla çalışmaları.