Müslüm Kara: ‘TRANS-EL Transformatör Olarak, Enerjinin Geleceğini Şekillendirmeye Devam Ediyoruz’

2.1.2024 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, interview, Müslüm Kara, Trans-el, Transel, Transel Transformatör, Transformer, TRANS-EL Transformatör Olarak, Enerjinin Geleceğini Şekillendirmeye Devam Ediyoruz

Hayata geçirdiği yeni teknoloji yatırımlarıyla 31,5 MVA’a kadar orta güçte  transformatör üretimine başlayan ve toplam üretiminin neredeyse yüzde 70’ini ihraç eden TRANS-EL’in Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Kara ile üretimlerini ve TRANS-EL’in ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Öncelikle kısaca Trans-el’i tanıyabilir miyiz?

Trans-el 1988’de Şanlıurfa’da kurulmuş bir firma. Üç ortaklı bir yapımız var. Biz ikinci jenerasyonuz. Bizim en büyük özelliğimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ilk trafo üreticisi olmamız. 2023 yılında %60-%70 oranında ihracatımız var ve neredeyse toplam üretimimizin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracatımız var.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var?

31.500 kVA’ya kadar güç ve 36 kV’a kadar gerilim özelliklerine sahip yağlı tip, hermetik veya yağ genleşme depolu, harici/dahili, güç ve dağıtım transformatörleri üretiyoruz. TRANS-EL’in üretimleri, ekonomik, yüksek verimli, emniyetli olup, yürürlükte olan standart ve şartnamelere uygundur. TRANS-EL Transformatör olarak, enerjinin geleceğini şekillendirmeye ve müşterilerimize en iyiyi sunmaya devam ediyoruz.

Müşterilerinize teknik destek veriyor musunuz?

Biz yalnızca ürünün satışını yapıyoruz. Kurulum hizmeti vermiyoruz. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadıkça teknik destek uygulamamız yok.

Ürünlerinizle ilgili yurt dışı ve yurt içi müşterilerinizden gelen geri dönüşler ne yönde?

Biz güvenli bir firmayız. Büyüklerimizden aldığımız en önemli miras bizim için bu ve bu mirası sürdürmeye çalışıyoruz. Piyasada Trans-el adına yapılan güzel yorumlarda bu yönde bu bizim için çok kıymetli.

Piyasadaki benzerlerinden farklı yanlarınız neler, Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor?

Kurulduğumuz günden bu yana kaliteyi üretmeye özen gösteriyoruz. Firmamızı günün şartlarına uygun bir şekilde teknolojik olarak rekabet edilebilir bir duruma getirdik. Bizi rakiplerimizden ayrıştıran en önemli unsur transformatörlerimiz de her malzemenin en kalitelisini kullanıyor olmamız. Bizim politikamız bu. Butik bir üreticiyiz. Çok büyüyüp kalitemizden ödün vermek gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Kalitemiz, ISO 9001 2000 Kalite Sistemi ve ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi belgeleriyle tescillenmiştir. Ürünlerimiz, uluslararası akreditasyona sahip ICMET CRAIOVA / ROMANYA ve BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ Test Laboratuvarları tarafından sertifikalandırılmıştır. Ayrıca firmamız bünyesinde akredite olmuş bir laboratuvarımız var.

Laboratuvarınız dışarıya hizmet veriyor musunuz?

Evet. Bu konuda dışarıya hizmet veriyoruz.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti, 2024 yılında hedefleriniz neler?

Makina yatırımlarımız sürekli devam ediyor. Makina parkurumuzu sürekli geliştiriyoruz. Türkiye’de makina üretimleri eskiden Avrupa’ya bağımlıydı ama artık Türkiye’de de üretimler yapılıyor. Türkiye’mizin bu avantajı da kullanıyoruz. Bu bize servis açısından da önemli bir avantaj sağlıyor. Çünkü Enerji sektöründe süre çok önemli. Ürünlerimize yönelik talep çok fazla olduğu için şimdiden 2023’te beklediğimiz hedefe ulaştık. Yaptığımız yeni yatırımlarla 2024’te bunu %50 arttırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yıl bölgemizde yaşadığımız deprem felaketi dolayısıyla üretimimizde aksaklıklar yaşandı. Buna rağmen hedefimizi Kasım ayında gerçekleştirebildik. 2024 yılında da hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

Üretim tesisinizden, makina parkurunuzdan ve çalışanlarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

6.500 ve 10.000 metrekare alana sahip iki ayrı fabrikada üretim yapıyoruz. Toplamda 16.500 metrekarelik bir üretim alanına sahibiz. Bakım onarım bölümümüzü tamamen ayırdık. Yani üretim bakım ve onarım ayrı fabrikalarda yapılıyor. Personel sayımız 120 civarında. Bu personellerden 20’si beyaz yakalı. Personel sayımızı da sürekli arttırıyoruz. Yatırım ve üretimimiz Şanlıurfa’da gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra lojistik avantaj sağlamak için Ankara’da dizayn ve satış ofisi kurduk. Bu sayede daha ulaşılabilir bir hale geldik.

Yeni ürünler üretmeyi düşünüyor musunuz?

Orta güç gibi bir hedefimiz var fakat yine de şu an üretimini yaptığımız ürünler bizim esas işimiz.