Adnan Polat: ‘Müşterilerimizin Projelerine Uygun Özel Ürünler Üretiyoruz’

1.6.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Polight, Adnan Polat, Adnan Polat: ‘Müşterilerimizin Projelerine Uygun Özel Ürünler Üretiyoruz’

Özlem Aydınlatma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat

1992 yılında kurulan, üretimini gerçekleştirdiği dış mekan aydınlatma ürünlerinin yüzde 80'ini ihraç eden ve projelere özel ürünler üreten Özlem Aydınlatma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ile Özlem Aydınlatma'yı, üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Aydınlatma sektörünün duayenlerinden olduğunuzu biliyoruz. Buradan hareketle firmanızı ve sizi tanıyabilir miyiz?

1980 yılında İpregaz bayiliği ile Tunceli Çemişgezek’te ticarete atıldım. 12 yıl sonra İstanbul’a geldik. Aydınlatma sektörüne girişimiz ise o günün şartlarında güzel projelere imza atan sektörün lokomotifi olan, Türkiye’de aydınlatma ile ilgisi olan herkesin yakından tanıdığı ve ülkemiz aydınlatma sektörünün gelişimine vesile olan Lami Aydınlatma’yı devir almamız ile birlikte oldu. Az öncede belirttiğim gibi ticaret ile tanışmam 1980 yılında oldu ve 1992 yılında İstanbul’a gelişimle birlikte kendimi aydınlatma sektörünün içinde buldum. 1992 yılında Özlem Aydınlatma’yı kurdum. Aydınlatma sektörüne girişimizle birlikte birkaç yıl devir aldığımız firmanın iç mekan aydınlatmasına yönelik olarak ürettiği ürünlerinin üretimini bizde devam ettirdik. Sonra şartlar değişti ve biz iç mekandan ziyade dış mekan aydınlatması ile ilgili ürünler üretmeye başladık. 2006 yılından sonrada tamamen proje odaklı çalışmaya başladık ve projelere özel dış mekan aydınlatma ürünleri ürettik. Özellikle turizm sektöründe başta oteller olmak üzere çok sayıda mekanı aydınlattık. Bizim en büyük özelliğimiz projeye uygun ürünler geliştirebilmemiz. Projelere bizden istenen ürünleri yıların verdiği tecrübe ile çok kısa sürelerde tasarlayıp üretimini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin önde gelen, yurt içinde ve yurt dışında ciddi projelere imza atan inşaat firmaların talepleri doğrultusunda ürettiğimiz dış mekan aydınlatma ürünleri ülkemizde ve dünyanın değişik ülkelerinde dış mekanları aydınlatıyor.

Üretimimizin neredeyse yüzde 80’inin ihraç ediyoruz. Az öncede belirttiğim gibi özellikle Ortadoğu’da çok güçlüyüz. Bölgeye özel Avrupa normlarında ürünler üretmeye başladık ve kısa sürede bu bölgede ciddi bir müşteri portföyümüz oluştu ve bu bölgenin tercih edilen aydınlatma üreticileri arasında yerimizi aldık. Buradaki başarımızı hem kalitemizle hem taleplere daha hızlı cevap vermemizle hemde fiyatımızla başardık. Bizim en büyük özelliğimiz galvaniz hariç her şeyi kendi bünyemizde üretiyor olmamız. Başarılı olmamızın en büyük nedeni bu.

Özlem Aydınlatma ve Polight’ı yakından tanıyoruz ama sanırım grup içerisinde başka firmalarda var kısaca bize bu firmalardan da bahseder misiniz?

Grup içerisinde 4 ayrı firma var. Bunlardan ikisi ve sektörün yakından tanıdığı Özlem Aydınlatma ve markamız Polight. Bu firmaların üretimini gerçekleştirdiği ürünleri ihraç etmek için Vonell adında bir ihracat firması kurduk. Grup’un ihracatla ilgili bütün işlemlerini bu firma yapıyor. Vonell’den sonra Light 212 adında bir firma kurduk. Bu firmamızda tamamen ithalat yapan ve İspanya menşeli bir firmanın aydınlatma ürünlerinin hem Türkiye hemde Türk Cumhuriyetlerinin temsilciliğini yapan bir firma. Dördüncü grup firmamızda inşaat ve gayrimenkul işi ile uğraşan Bianpol. Bütün bu firmalarımızın hedefi daha iyisini ve daha mükemmelini yapmak ve her geçen gün üzerine koyarak devam etmek. Kadromuz çok genç. Firmanın en yaşlısı benim. En yaşlısı derken 60 yaşındayım 18 yaşından bu yana hep üretimin içinde oldum. Üretimin gücüne inanan birisiyim bu nedenle de bugüne kadar hep işin üretim tarafında oldum.

Bir üretici ve aydınlatma sektörünü yakından bilen birisi olarak bize kısaca sektörün sorunlarından bahseder misiniz?

Biz kurulduğumuz günden bu yana üretimi hep layıkıyla yaptık. Hiçbir zaman hazırcılığa kaçmadık. Derginiz aracılığı ile ülkemiz aydınlatma sektörü temsilcilerine şunu söylemek istiyorum; Sektörde ürünleri taklit edilen bir firmayız. Ben bunu emek hırsızlığı olarak görüyorum. Aslında taklit edilmekten çok rahatsız değiliz. Asıl rahatsızlığımız aslına uygun olarak taklit edilmiyor oluşumuz. Ürünlerimizin taklit edilişi ile ilgili davalarımız var ve bu davalardan bir kaçını kazandık ve hala devam eden davalarımız var. Biz asla piyasada var olan bir ürünün benzerini üretmiyoruz. Kendimizi ve ürünlerimizi sürekli yeniliyoruz. Biz ürünlerimize güveniyoruz ve gittiğimiz her firmaya ve kuruluşa kataloğumuzu bırakıyoruz ve onlara şunu söylüyoruz; Bizi bizden değil katalogda yer alan referanslarımızdan herhangi birini arayıp bizi onlardan dinleyin diyoruz. Bizim olmazsa olmazımız müşteri memnuniyeti. Her türlü eleştiriye, her türlü tenkide açığız.

Bu arada üretimimiz de herkese açık. İsteyen müşterilerimiz gelip üretim tesislerimizi gezebilir. Bunu müşterilerden bizzat biz talep ediyoruz. Az öncede dediğim gibi hedef iki tarafında memnuniyeti hem bizi hemde ürünlerimizi kullanan müşterilerimizin mutluluğu. İş yaptığımız müşterimizin memnuniyeti aynı zamanda bizimde memnuniyetimiz. Biz yaptığımız işlerde müşterilerimizin sorun yaşamaması için gerekli özeni gösteriyoruz. Bugüne kadarda müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşler doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesi. Müşterilerimizi üzmediğimiz içinde üzülmüyoruz. Bunun içinde çok mutluyuz. Bu felsefe ile yolumuza devam ettiğimiz için tercih ediliyoruz. Bu felsefe ile de yolumuza devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın yeni başarılar bizleri bekliyor.

Az önce Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerine ihracat yaptığınızı söylediniz? Bu söylediğiniz bölgelerden başka ihracat yapmayı hedeflediğiniz ülkeler var mı?

Elbette var. Şu anda Almanya böyle girişimimiz var ufaktan da olsa bu ülkeye ihracatımız oldu ilerleyen dönemlerde bütün Avrupa’ya ihracat yapabileceğimize inanıyoruz çünkü ürünlerimizin kalitesinden dolayı bu bölgede de kabul göreceğine olan inancımız tam. Hammadde teminin de yaşanan sıkıntılar ve özellikle fiyat istikrarsızlıkları bu süreci belki biraz uzatacak ama bizi asla yolumuzdan döndüremeyecek. Avrupa’da da Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi bilinen ve tanınan ürünleri tercih edilen bir firma olacağız.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var? İlginç birkaç tane projenizi bizimle paylaşır mısınız?

Firmamızın ürün yelpazesi oldukça geniş. Başta dış mekan aydınlatma ürünleri olmak üzere; Kent mobilyaları, korkuluklar, kamelyalar ve bahçe kapıları üretiyoruz. Aydınlatma konusunda da oldukça geniş ürün yelpazesine sahibiz. Biz bir nevi terziyiz isteğe göre üretim yapıyoruz. Mesela Türkmenistan’ın dış mekan aydınlatmalarının çoğunu biz yaptık, Hemen hemen bütün projelerde bizim ürettiğimiz kent mobilyaları kullanıldı. Az öncede belirtim biz tamamen projeye ve mekana uygun tasarım yapıyoruz. Aydınlatacağımız mekana yada korkuluk veya kapı yapacağımız mekana gidip mekanla ilgili bütün bilgileri alıyoruz. Bu bilgiler ışında ürün geliştiriyoruz. Örneğin; Aqua parklarda kullanılması için özel modüler yapılı korkuluklar geliştirdik. Bu korkuluklar hiçbir şekilde sudan ve nemden etkilenmeyen yapıda. Yine Türkmenistan’da havalimanına 15 metre uzunluğunda 4 ton ağırlığına bir kapı yaptık bu kapı geliştirdiğimiz bir sistem sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede açılıyor. Birde Abu Dhabi sarayı için geliştirdiğimiz akıllı aydınlatma direği var. Bu ürünle birlikte aydınlatmayı farklı bir boyuta taşımış olduk. Bu söylediklerimden de anlaşılacağı üzere bizde standart bir ürün yok. Tamamen projeye uygun ürünler üretiyoruz. Birde Hazır Türkmenistan’dan bahsetmişken Türkmenistan ile ilgili size bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum. Türkmenistan Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında yer alıyordu. Türkmenistan’da biz de dahil olmak üzere çok sayıda inşaat firması ciddi projelere imza attı. Türkmenistan’da yapılan işler devlet kurumları tarafından her yıl denetleniyor ve bu ülkede iş yapan firmalarla ilgili raporlar hazırlanıyor. Bugüne kadar bizim yaptığımız işlerle ilgili yapılan raporlamalarda hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Zaten Türkmenistan’da yaptığımız işleri denetleyen varsa ürünlerle ilgili sıkıntıları çözen bir ekibimiz var. İş alanı ne olursa olsun yurt dışında ülkemizle ilgili olumsuzluklar görmek bizi çok üzüyor. Çünkü biz yaptığımız işi sorunsuz yapmaya çalışıyoruz. Ürünlerimiz kullanılmaya başlandıktan sonra bile ürünlerimizi kullanıldığı yerde mutlaka kontrol ediyoruz sorun varsa sorunları çözme yoluna gidiyoruz.

Uzun lafın kısası şimdiye kadar hep başarılı işlerin altına imza attık. Bu ekip ile birlikte yeni başarıların altına imza atacağımıza yürekten inanıyoruz.

Son olarak şunu söylemek istiyorum; taklitçiliğin ve kalitesiz üretimin sektörümüzün gelişiminin önünde çok büyük engel olduğunu düşünüyorum. Aydınlatma sektörünün gelişmesi için taklit ürünler üretmekten muhakkak vazgeçmeliyiz. Çinliler için taklitçi diyoruz ama bizimde onlardan aşağı kalır yanımız yok. Bu durum aydınlatma sektörünün en büyük sorunlarından birisi. Biz taklit ürünlerle ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz. Özgün ve kaliteli ürünler üreterek sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunuyoruz. İşimize yatırım yapıp yeni başarılara imza atıyoruz.