Mustafa Arı: ‘Sektörün En Büyük Sorunu, Kalitesiz Üretim Yapan Firmalar’

15.8.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Mustafa Arı, Demay Mühendislik, Mustafa Arı: ‘Sektörün En Büyük Sorunu, Kalitesiz Üretim Yapan Firmalar’

Demay Mühendislik’in Genel Müdürü Mustafa Arı

Aydınlatma projelerine aydınlatma armatürü temini, süpervizör hizmeti, aydınlatma proje desteği ve anahtar teslim çözümler ve mühendislik danışmanlık hizmetleri sunan Demay Mühendislik’in Genel Müdürü Mustafa Arı ile verdikleri mühendislik hizmetlerini, üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca Demay Mühendislik’i tanıyabilir miyiz?

Aydınlatma sektörünün lokomotif firmalarında (Cemdağ-Litpa-Ledvance-LG Lighting) edindiğim deneyimler sonucunda 2021 yılında Demay Mühendislik firmasını kurdum. 2 yıldır son derece deneyimli organizasyonumuz ve küresel markaların partnerliği ile projelere aydınlatma armatürü temini, süpervizör hizmeti, aydınlatma proje desteği ve anahtar teslim çözümler ve mühendislik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Bu bağlamda kurulduğumuz tarih’ten itibaren kamu ve özel sektör olmak üzere birçok projeye imza attık.

Verdiğiniz hizmetlerden ve ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Firma olarak önceliğimiz müşterilerimizin beklentilerini fazlası ile karşılayabilmek adına yerli ve global firmaların ürünleri ile uzun vadede müşterilerimizin problemsiz kullanabilecekleri aydınlatma armatürlerini temin ediyoruz. Bayiliğini yaptığımız markalar ile, kendi markamız olan Dizziano markamız ile de mimari ve dekoratif aydınlatma armatürleri üretiyoruz. Demay Mühendislik olarak Proleda markasının Marmara Bölgesi distribütörlüğünü yapmaktayız.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var? İlginç birkaç tane projenizi bizimle paylaşır mısınız?

Firmamızın ürün yelpazesi oldukça geniş. İç ve dış mekân aydınlatma ürünleri olmak üzere Exproof aydınlatma ürünlerinin üretimini ve teminini sağlıyoruz. Aydınlatma konusunda oldukça geniş ürün yelpazesine sahibiz. Biz bir nevi terziyiz ve isteğe göre üretim yapıyoruz. Az önce de belirtim; biz tamamen projeye ve mekâna uygun tasarım yapıyoruz. Bayiliğini yaptığımız İtalya’nın önemli aydınlatma firmalarından Fumagalli markası ile özelikle denize yakın mekanlarda dış aydınlatma armatürleri temin ederek 25 yıl gibi uzun bir garanti süresi ile müşterilerimize sürdürülebilir bir çözüm sağlıyoruz. İlk yaptığımız kamu projemiz bizim için çok önemli idi. TRT’nin Antalya Lara’da bulunan çevre aydınlatmalarını yaptık. Bununla beraber Malta’da bulunan Gozo Sport Center komple iç ve dış mekân aydınlatma armatürlerini ülkemizde üreterek ihraç ettik. İstanbullun en önemli otellerinden biri olan Conrad İstanbul Bosphorus balkon apliklerini değiştirdik. Nef inşaattın Sapanca’da bulunan 90 Villa 138 Rezidans aydınlatmaları firmamız tarafından yapıldı. Bu projelere benzer daha birçok projeye imza attık.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörün en büyük sorunu, kalitesiz üretim yapan firmalar nedeni ile oluşan haksız rekabet, aslında burada bilinçli tüketicilerin sayısı artıkça bu problemde ortadan kalkacaktır. Sözlerimi tamamlarken Sayın Sakıp Sabancı’dan kulaklarımıza pelesenk olmuş bir İngiliz atasözü ile tamamlamak istiyorum. ‘’Ucuz mal alacak kadar zengin değilim’’