Samet Eşsiz: 'Müşterilerin İhtiyaçlarına ve Projelere Uygun Ürünler Tasarlayıp Aydınlatma Çözümleri Üretiyoruz'

15.11.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Nox Aydınlatma, Samet Eşsiz, Samet Eşsiz: 'Müşterialerin İhtiyaçlarına ve Projelere Uygun Ürünler Tasarlayıp Aydınlatma Çözümleri Üretiyoruz'

11 yıllık bir deneyimden sonra 2018’de kurulan ve kısa sürede üretimini gerçekleştirdiği mimari aydınlatma çözümleri ile ciddi mimari aydınlatma projelerinde ürünleri kullanılan Nox Aydınlatma’nın kurucu ortaklarından Samet EŞSİZ ile üretimini gerçekleştirdikleri iç ve dış mekan aydınlatma armatürlerini, Nox Aydınlatma’nın ileriye dönük hedeflerini ve sektörü konuştuk.

Samet bey kısaca sizi ardından da Nox Aydınlatma’yı tanıyabilir miyiz?

Benim bu sektöre girişim 2010 yılında aydınlatma ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren bir firmada pazarlama ve satış elamanı olarak işe başlamamla oldu. Hem çalıştığım firmanın desteği hem de benim hırsım ve azmim sonucunda sektöre kısa sürede hakim olmayı başardım. Özellikle aydınlatma ürünlerine olan ilgim bir hayli fazlaydı ve bu ürünlerle ilgili hayal gücümüzü de kullanarak ciddi tasarımlara imza atabileceğimizin farkına vardım. Burada kazandığım 11 yıllık deneyim sonunda 2018 yılında ortaklarımla birlikte Nox Aydınlatma’yı kurduk. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen üretimini gerçekleştirdiğimiz aydınlatma ürünleri ile en iyilerin tercihi olmaya başladık. Kaliteli ürün üretimi, ekonomik fiyat politikası ve %100 müşteri memnuniyeti parolası ile çıktığımız bu yolda müşterilerimize; doğru ürün ve doğru hizmet vermekle mükellefiyet sağlamanın haklı sevinci içerisindeyiz. Firmamız Her geçen gün değişen ve gelişen LED teknolojisini takip ederek çağın gereklerine uygun ürün üretebilmek için Ar-Ge ve mühendislik çalışmaları yapmaktadır. Müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına uygun tasarım ya da projelendirme yaparak çözümler geliştirmektedir.

Az önce iyilerin tercihi olmaya başladık dediniz buradan hareketle bize kısaca referanslarınızdan bahseder misiniz

Kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız işler ile daima ön planda olmayı başardık. Gelişen son teknolojileri takip ederek, müşteri ihtiyaçlarını en güvenilir şekilde, en uygun şartlar ve en güncel teknoloji ile sunduk. Bu başaranın sonunda da aralarında; Bilişim Vadisi ve TOGG Showroom, 15 Temmuz Şehitler Müzesi, İBB, Kocaeli Sular İdaresinin Genel Müdürlük Binası, Tübitak Gebze Yerleşkesi, Pasha Group, Rönesans Holding, Ege Yapı, Omsan Lojistik, vs.

Ürün yelpazenizde ne tür aydınlatma ürünleri var öğrenebilir miyiz?

Firmamız iç ve dış mekanlara yönelik aydınlatma ürünleri konusunda oldukça geniş ürün yelpazesine sahip. Özellikle profesyonel ve dekoratif aydınlatma çözümleri konusunda müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarına çözüm üretebilecek altyapıya sahibiz. Üretimimizin yaklaşık olarak yüzde 60’ını dekoratif aydınlatma ürünleri oluşturuyor.  Nox  Aydınlatma’nın ürün yelpazesinde başta LED Lineer Aydınlatma ve Dekoratif Lineer Aydınlatma olmak üzere; Led Etanj Armatürler, Yüksek Tavan Armatürleri, Wallwasher, İç Mekan ve IP67 Lineer Led Bar ve Cephe Aydınlatmasına yönelik ürünler bulunmaktadır.

Peki üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerin benzerlerinden farklı yanları neler?

Ürünün kalitesi ve işlevselliği bizim için çok önemli. Ürünleri üretirken kaliteden asla ödün vermiyoruz. Ürünlerin içinde kullandığımız malzemelerde sektörün önde gelen üreticilerinin komponentleri kullanılmaktadır. Az öncede dediğim gibi ben ve ortaklarım, farklı firmalarda çalışırken ürünlerin eksikliklerini ve müşterilerin ürünlerle ilgili ilettikleri talepleri değerlendirme fırsatı yakaladık. Nox Aydınlatma’yı kurduğumuzda müşterilerin taleplerini de göz önünde bulundurarak ürünlerin montajının kolay yapılması noktasında çözümler ürettik. Bizim ürünlerimizi benzer ürünlerden ayıran en büyük özellik kalınlığı 1,5mm altında alüminyum profil kullanmıyoruz, uygulamada montaj kolaylığı ve kaliteden taviz vermeyişimizdir. Müşterilerimize verdiğimiz termin sürelerinde ürünleri teslim etmemiz de tercih edilmemizin en önemli nedenlerinden biridir.

Ürünlerle ilgili müşterilerden aldığınız geri dönüşler nasıl?

Ürünlerimizle ilgili müşterilerden sözlü dönüş almıyoruz. Ancak ürünlerle ilgili memnuniyetlerini aynı müşterilerden ikinci ve üçüncü kez sipariş verdiklerinde anlıyoruz. Sözden ziyade eylemleri ile bunu göstermeleri bizim için daha önemli. Örneğin yerli araba TOGG’un sergilendiği showroom aydınlatması işinde bizi tercih eden Mimarlık Ofisi ile akabinde 4 tane daha proje yaptık.

Mimarlarla birlikte ürünlerinizin projelerde kullanıldığını söylediniz. Peki ürünleriniz aydınlatma malzemesi satan firmalar tarafından da pazarlanıyor mu?

Ürünlerimizi pazarlayan hatırı sayılır toptancı müşterimiz var. Bizim ürettiğimiz ürünler rafa konulup satılabilecek bir malzeme olmadığı için toptancılarla da sipariş üzerine çalışıyoruz. Nox Aydınlatma olarak en büyük özelliğimiz müşterinin isteğine ve projeye uygun ürünler üretebilmek. Biz müşterilerimize şunu söylüyoruz. ‘Siz Hayal Edin Biz Üretelim’ bizi en güzel bu sözün anlattığına inanıyorum.

İhracatınız var mı? Ya da ürünleriniz yurtdışı projelerde de kullanılıyor mu? Öğrenebilir miyiz?

Elbette ihracat yapmayı düşünüyoruz ancak biz adımlarımızı sağlam atmanın taraftarıyız. Yavaş olsun sağlam olsun mantığında ilerliyoruz. Yurtdışında Belçika, Hollanda, Azerbaycan, Irak, Dubai, Gürcistan ve Nahcıvan’da olsun bu ülkelerin çoğunda gerçekleştirilen inşaat projelerinde ürünlerimizi kullandırdık. Direkt bizim aracılığımız ile olmasa da başkaları vasıtasıyla ürünlerimiz yurtdışına gitmiş oldu. Mesela Nahcıvan’da gümrük kapısı bizim ürünlerimiz ile aydınlatıldı ve neredeyse üzerinden iki yıl geçti.

Kısaca ileriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz?

En önemli hedefimiz kalite belgelerimizi tamamlamak. İleriye dönük bir başka hedefimizde bir arazi satın alıp üzerine kendi fabrikamızı kurmak. Şu an içinde bulunduğumuz alan bizim için yeterli ancak zamanla iş hacmimizin artması ile birlikte bu alanın bize yeterli olmayacağına inanıyoruz.

Son olarak şunu öğrenmek istiyorum. Devletin üretime verdiği desteklerden yararlanıyor musunuz?

Biz bu devlet desteklerinden yararlanma konusunda çok etkili olamadık. Aslında şöyle biz üç ortaklı bir firma olmanın avantajlarını çok iyi kullanıyoruz. Üçümüzde sektörü çok iyi biliyoruz. Fuat bey imalat müdürümüz zaten kendisi daha önce başka bir aydınlatma firmasında da yıllarca bu görevi yürütmüş. Hakan bey oda benim gibi yıllarca sektörde satış ve pazarlama kısmında hizmet vermiş ve sektörü iyi bilen birisi. Dolayısıyla hepimizin aydınlatma sektörü ile ilgili ciddi portföyü var. Bu durum devletten destek almasak ta büyüme konusunda bize avantaj sağlıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle üreticilere verdiğiniz destekten dolayı sizin nezdinizde derginizi hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Sektörel bir dergi olarak verdiğiniz hizmeti çok önemsiyoruz sektöre katkılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.