Gönül Verdiğimiz Enerji Sektöründe Başarılı Projelerde Hep Kaplan Trafo Enerji Var

3.11.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, Kaplan Trafo Enerji, Gönül Verdiğimiz Enerji Sektöründe Başarılı Projelerde Hep Kaplan Trafo Enerji Var

1972 yılında kurulan, enerji sektöründe 50. yılını tamamlayan ve trafo üretimi konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Kaplan Trafo Enerji dünyanın 44 ülkesine ihracat yapıyor.

Kaplan Trafo Enerji ne zaman kuruldu? Nasıl yapılandı? Çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

1972 yılında kurulan fabrikamız bir aile şirketidir. Bu yıl enerji sektöründeki ellinci yılını dostlarıyla, müşterileriyle ve çalışanlarıyla kutlamaktadır. 2004 yılında çağdaş yönetim sistemleri ile profesyonel ve kurumsal bir yapıya ulaşmıştır. 2010 yılında ve 2016 yılında aşamalı otomasyona geçerek üretimde beklenen ivmesine ulaşmıştır. 2020 yılında müşteri odaklı üretim etkinlikleriyle kulvarda başarılı birçok projeye imza atmıştır. 2022 yılında yeni fabrikasına geçerek bir dünya markası olarak yoluna devam etmektedir. Bugün 44 ülkeye direkt satışıyla Kaplan Trafo bir dünya markasıdır.

Misyonumuz

Transformatör üretiminde; çözümleri ile, insan hayatına ve yaşam kalitesine fayda sağlamaktır. Kuvvetli altyapısı ile, bilgi ve bilimden maksimum yarar sağlayarak ve doğru iş birliktelikleri kurarak, evrensel çözümlerle en yeterli hizmeti vermektir.

Vizyonumuz

Enerji sektöründe ürün ve hizmetlerin üretiminde, lansmanında ve satışında bilinen, ilk tercih edilen, en yaygın ve öncü platform olmaktır. Elli yılı aşkın tecrübesi, uzmanlaşmış, bilgili kadrosu, öncü tasarımları ile ürün ve hizmet kalitesinde, alanında bilinen ve tercih edilen üç markadan biri olmaktır.

Bakış Açımız

Müşteri odaklıyız: Müşterilerimizi anlamak, ihtiyaçlarını öngörmek ve isteklerine göre çözümleri hızla üretmek için çalışıyoruz. Türkiye’nin her köşesine, müşterilerimizin en yakınına hizmet götürüyoruz. 

Çözüm odaklıyız: “Yapamayız!” mantığı ile değil “Nasıl çözüm sağlayabiliriz?” mantığı ile hizmet veriyoruz. Müşterilerimizi ve çalışma arkadaşlarımızı dinleyip, onların ihtiyaçlarına göre hızlı ve pratik çözümler üretiyoruz. Bu sebeple “Acil Yardım” bölümümüz var. Hangi lokasyonda olursa olsun en ufak bir arızada bile yetkili teknik ekibimiz olay yerine ulaşır ve gerek yardımı yapar.

Köklüyüz ve Güveniliriz: Uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve iş anlayışımızla, tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımıza her zaman kazandıran, onların yüzünü güldüren bir marka olmanın gururuyla çalışıyoruz.

Sadeyiz, Samimiyiz, İçteniz: Yaptığımız her işte basit ve anlaşılabilir olmaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimizi gösterişle değil, içten ruhumuzla etkilemeyi tercih ediyoruz.

Öncüyüz Yenilikçiyiz: Müşterilerimize en iyi hizmeti verebilme arzusuyla her gün kendimizi geliştiriyoruz. Getirdiğimiz yenilikler sayesinde müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz.

Bizi bugünlere getiren tüm dostlara, çalışanlarımıza ve müşterilerimize içtenlikle teşekkür ederiz.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında birçok noktada KAPLAN TRAFO ENERJİ ürünleri güvenle ve beğeniyle kullanılmaktadır. KAPLAN TRAFO ENERJİ; maksimum çevre güvenliği, modern üretim teknikleri, zamanında ürün temini ve etkili servis hizmetleri demektir.  

Çevremizdeki her şeyde bir değişim ve yenilenme var. İnsana ve çevreye verilen değer her geçen gün biraz daha artıyor. Dünyanın birçok yerinde enerji her zamanki gibi yine pahalı ve bazen ulaşılmaz. Yaşam kalitesi her gün biraz daha önem kazanıyor.
Biz enerji sektöründe elli yıldır çalışan trafo üreten ve bu ürünlere test laboratuvarı hizmeti veren köklü bir firmayız.

Üretimini yaptığımız her ürün inovatif perspektifle insan ve çevreye azami hassasiyet göstermektedir. KAPLAN TRAFO ENERJİ olarak bu bilinçle yeni ürünler üretmekteyiz. Mutlak müşteri memnuniyetini temel varoluş felsefesi kabul ederek, sürekli artan kalitemizden ödün vermeden, eğitimli personel ve sosyal sorumluluklarımız çerçevesinde enerji sektörüne en doğru hizmeti verme gayretindeyiz.

Yeni fabrikanız ve üretiminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şu an içinde olduğumuz merkez fabrikamızın dışında Ankara’da iki yeni aktif fabrika alanımız daha var. 

Merkez fabrikamız bizim için çok önemli bir projeydi ve bunu da başardık. 8.000 metrekare kapalı alandaki fabrikamız; trafo üretiminin tüm proseslerinin kendi bünyesine toplamıştır. Boyahaneden test alanına, nüve sarmadan fırınına kadar tüm aşamalar fabrika içinde gerçekleşmektedir. Altı tır aynı anda yükleme ve boşaltma yapabilecek performansla çalışmaktadır. 

Fabrika içinde kullandığımız tüm enerjiyi kendimiz paneller yardımıyla üretiyoruz. Üretim alanlarındaki havalandırma, aydınlatma, güvenlik, soğutma ve ısıtma tamamen otomatik ve akıllı bina normlarına uygun olarak sağlanmaktadır. 

Üretim alanların dışında muhasebe, dış ticaret, yurtiçi pazarlama, teknik servis, kalite kontrol, araştırma-planlama, insan kaynakları, yurtiçi-yurtdışı satın alma, lojistik yine fabrika alınımız içinde çalışan çok kıymetli bölümlerimizdir. Bu bölümlere ek olarak tamamen bağımsız olarak çalışan iki adet de “Test Laboratuvarımız” da bulunmaktadır.

2023 yılındaki projelerinizden biraz bahseder misiniz? 

2023 yılı çok bereketli başladı ve devam ediyor. Arapça konuşan ülkelerde ve Afrika ülkelerinde yaptığımız yatırımlar ses getirmeye başladı. 2023 yılında yurt dışı projelerimizde hatırı sayılır bir artış var. Yurt içindeki sorumluluklarımız tüm hızıyla devam etmekte. Halihazırda üretimi ve tasarımları devam eden 17 yeni ürün ya da aksesuar malzemesi var. Sonuçları yakında sizlerle de paylaşırız.

Çok kısa da otomasyondan bahsetmek istiyorum: Üretimde otomasyon kullanımının ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bizler yaşayarak öğrenenlerdeniz. Üretim proseslerinde otomasyonu vaz geçilmez kılan öncelikle vizyonunuz olmalı. Daha sonra bu konuda yeterli elamanınız ve bu bağlamda ilgili bilgisayar programlarınız ve alt yapınız olması şart. Fabrikamızın akıllı bir sistemle yönetiliyor olmasını bir ayrıcalık olarak kabul edenlerdeniz.

İç piyasadaki konumunuzdan bahseder misiniz? 

Yurt dışı projelerimiz ve çalışmalarımız oldukça yoğun ama iç piyasamızda bizim için çok önemli. İç piyasada bilinen ve yakından takip edilen bir markayız. Marka bilinirliliğimiz her geçen zaman daha da artıyor. Örneğin kataloglarımız dikkatle takip ediliyor. Hatta yurt dışında bir üretici firmada bizim kataloğu görünce çok şaşırmıştık. Stoklarımız ve devam eden üretimimizle yurt içi pazarda önemli bir paya sahibiz. Fiyatlandırmanın ve rekabetin çok keskin oldu böyle bir sektör sanırım yoktur. Türkiye pazarlama grubumuzun en önem verdiği hassasiyetimiz bu. Kaliteli ve zamanda iş üretip en hesaplı fiyatlarla yurdum insanına hizmet edebilmek. Artık izin verirseniz bununla öğünelim birazcık.

Kalitenize güvenen bir firmasınız. Bu konudaki çalışmalarınız neler?

Üretimini yaptığımız her ürünün ve hizmetin “Kalite Kontrol” konularında yurt içi ve yurt dışı tüm prensiplere ve kanunlara koşulsuz uymayı varoluş sebebi olarak kabul etmekteyiz. 

Üretimlerimizin her aşamasında tüketicinin tam beğenisini kazanma ve ekonomik üretim yaparak artı değer katmaya odaklanmaktayız. Firma olarak; ürün çeşitliliği, özellikleri ve miktarları, alıcının istekleri, üretim araçları, işçi sağlığı ve çevre yönetimiyle kalite sertifikasyonunda kontrollü ve disiplinli bir vizyona sahibiz. 

Özellikle üretimdeki kalite yönetimi konusunda gerekli kontrol mekanizmasını kurarak, ölçülebilir standartlarda kayıt altına aldık. Böylece sektöre kaliteli mal imalatı ve sevki otomatik olarak süreklilik kazanmıştır. Tüm bu tedbirlerle; Ürünlerin kalitesi kontrol altına alınarak, kullanışlılığı ve kullanma süresi arttırılmıştır. Verim artışı sağlanarak maliyetlerde düşüş tüketiciye ekonomi olarak geri dönmüştür. Artan ürün kalitesiyle mal ve hizmetlerin daha iyi pazarlanabilmesi sağlanmıştır. Kalite yönetimiyle KAPLAN TRAFO ENERJİ; çeşitli alternatifler arasında bir tercih değil, her zaman gönül rahatlığıyla alınabilen vazgeçilmez bir “Marka” olmuştur. 

Hatasız ürünler imal etmek, müşteri isteklerini zamanında ve doğru olarak cevaplayabilmek hem şirket hem de kalite politikamızı oluşturmaktadır. 

Kaç ülkeye ihracat yapmaktasınız?

Bugün dünyanın 44 ülkesinde ürünlerimiz keyifle ve gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Ürünlerimizi sattığımız uzak-yakın birçok ülkeden onlarca dost ve müşteri kazandık. Hepsi de bizim kalitemizden, fiyatlarımızdan ve hizmetlerimizden memnunlar. Müşterilerimizi tanıyarak ihtiyaçlara uygun ürün ve hizmet sunuyoruz. 

Ürünlerinizi üretirken - tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

KAPLAN TRAFO ENERJİ akıllı ürünleri tasarlarken; 
Zamanı tasarlar. Ürünün ne kadar sürede istenilen hizmeti verebileceğini kurgular. Zamanın yönetimi ve akılcı kullanımı için tüm verileri buna göre planlar ve disipline eder. 

Çalışanın iş gücünü tasarlar. Ürünün kullanımı ve çözüme ulaşması için gereken kişisel enerjiyi bilerek ürünü bu konseptte tasarlar. 

Bilgi kullanımını tasarlar. Kullanıcının beynini ne kadar zorladığını ve işlemin ne kadar akıl hızlılığı gerektiğini hesaplar. Amaç sade-basit kullanımlı ürünler tasarlamaktır. 

Ekonomiyi tasarlar. Ürünün ne kadar bir maliyetle üretildiğinden ne kadar bir maliyetle hizmet vereceğine kadar tüm adımları hesaplar. Az para harcayarak aynı işi yapabileceğinizi kanıtlar ve giderlerin en aza indirilmesi için çalışır. 

Alışkanlıkları tasarlar. Sağlık çalışanının ürünü kullanımı sırasında yıllardır alıştığı ve hayatının bir parçası olan iş disiplini ve vizyonunu nasıl kullanacağını tasarlar ve buna yapıcı çözümler getirir. 

Son olarak çevre ile ilgili görüşlerinizi almak istiyoruz.

KAPLAN TRAFO ENERJİ; üretimi sırasında oluşan atıkların öncelikli olarak kaynağında azaltılmasını ve ayrıştırılmasını, geri dönüşüme kazandırılmasını ve en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesini çevre politikasının temeli kabul eder. 

Çalışanlarını ve tedarikçilerini çevrenin korunması konusunda bilinçlendirmek amacıyla eğitim faaliyetleri düzenlemeyi, çevre üzerindeki olası etkileri kontrol altında tutmayı ve en aza indirmek için uygun teknoloji kullanır. Çevresel kirliliği önlemek amacıyla; üretiminin her aşamasında ve yürüttüğü tüm faaliyetlerde sürekli iyileştirmeyi, doğal kaynakların bilinçli kullanımını ve bu konudaki tüm yasalara koşulsuz uymayı taahhüt eder. Çünkü çevre kirliğinin doğadaki ve insanlar üzerindeki yok ediş gücü her geçen gün biraz daha önem kazanmaktadır.

Doğruluğu kanıtlanmış kalıcı çevre politikaları ile geleceğe merhaba...

“Hayaller kurmak, bir şeyleri icat etmek” işte zamanımızın trendlerinden en önemlisi

Yenilenmek, yeniden bir şeyleri icat etmek bizim için çok önemli. DNA’mıza ve tüm benliğimize kazınmış sanki bu erdem. Satış ekibimizde böyle çalışıyor, fabrikamızdaki üretimde... Yeni tasarımlarımız, ürünlerimizin kalitesi ve dünyaya bakış açımızla sektörde hak ettiğimiz yere bundan birkaç yıl önce ulaştık. Yurt dışında bilinen ve özenle gösterilen bir marka olmayı başardık.

Yurt dışı derken sadece Afrika’dan Amerika pazarından veya Arapça konuşan ülkelerden bahsetmiyoruz. Bugün; KAPLAN TRAFO ENERJİ dünyada 44 ülke insanına doğru enerjiyi götürmeyi başarmıştır ya da buna sebep olmuştur. Karşınızda gülümseyen ve başarılı olmak için canla başla çalışan bir ekip var.