Yunus Sarıhan: 'Kalite Güven Yaratır, Güven Talep Yaratır'

10.4.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Expro Enerji, Yunus Sarıhan: 'Kalite Güven Yaratır, Güven Talep Yaratır'

2015 yılında kurulan ve kısa sürede elektrik ve aydınlatma malzemesi ithalatı, ihracatı ve imalatı konularında sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Expro Enerji'nin Satış Müdürü Yunus Sarıhan ile Expro Enerji'yi ve sektörü konuştuk.

Kısaca firmanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Expro Enerji olarak 2015 yılında, tecrübesi ve bilgi birikimiyle genç, dinamik bir ekibin bir araya gelmesi sonucu ticari faaliyetlerimize başladık. Genel faaliyet alanımız; Orta gerilim ve alçak gerilim anahtarlama elemanlarının içerisinde bulunan ürün gruplarının satışı, spesifik komponentlerin ithalatı ve LED aydınlatma ürünlerinin imalatı çerçevesindedir.

Firmanızın faaliyet alanıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız sektörel olarak elektrik, enerji ve aydınlatma sektörlerinde ağırlıklı olarak faaliyet göstermekte olup, iş ve işçi sağlığı ekipmanları gibi farklı sektörlerde de çalışmalar yapmaktadır. Ürün yelpazemizde şalt malzemeler, bağlantı elemanları, soket grupları, parafudr ve LED aydınlatma ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler alçak gerilim ve orta gerilim anahtarlama elemanlarının içerisinde kullanılmaktadır.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sürecinden özellikle üretici kimliği olan firmalar fazlası ile etkilendi. Siz firma olarak bu süreci nasıl değerlendirdiniz?

Tüm dünyayı etkisi altında alan Covid-19 süreci herkesi etkilediği gibi tabi ki bizleri de etkiledi. Bu süreçte sektörel olarak bazı sektörlere göre daha avantajlı olsak ta üretim sürecinin olumsuz etkilendiği durumlar yaşadık. Beklenen ve öngörülemeyen birçok etkiyi içinde bulunduran bu durum iş sürekliliğinin ve bileşenlerinin önemini bir kez daha vurgulamış oldu. Firma olarak bu sürecin kısa sürede düzeleceği temennisi ile kısa zaman dilimi içinde köklü değişiklikler gerektiren mevcut duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Bildiğim kadarıyla dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat yapılmasını sağlayan aynı zamanda çok sayıda ülkeden de ithalat yapılması konusunda hizmet veren bir firmasınız. Buradan hareketle dünyanın hangi ülkelerinde organizasyonlarınız var? Öğrenebilir miyiz?

Dünya birçok noktada temsilcileri bulunan firmamızın ithalat, ihracat faaliyetlerini yürüttüğü yurtdışında 2 farklı noktada ofisleri mevcuttur. Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore'de bulunan bu ofislerimizde elektrik sektöründe hizmetlerimizi sunmaya devam etmekteyiz.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon; Toplumsal, kültürel ve idari ortamda yenilikçi yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamı taşımaktadır. Firma olarak inovasyonun geleceği yaratmak ve kârlı büyüme sağlamak ile doğrudan ilgili olduğunu düşünüyoruz.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kısa vadede ürün gamımıza eklemeyi planladığımız yeni ürün ve hizmetler ile Türkiye pazarında yer edinmek ve uzun vadede ihracat pazar yelpazemizi genişletmek firma hedefimizdir.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tedarik ettiğimiz ve ürettiğimiz tüm malzemelerin kalite standartlarına uygunluğu gerek personelimiz gerekse test ve gözetimler ile denetlenmektedir. Kalite konusunda genel yaklaşımımız “Kalite güven yaratır, Güven talep yaratır.” olarak tanımlanabilir. Bu motto çerçevesinde her geçen gün kalite standartlarımızı ve kontrol proseslerimizi daha yukarıya taşımayı hedeflemekteyiz.

Son olarak ihracat ve ithalat konusunda yaşanan sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Son yıllarda yaşanan yıkıcı ticari rekabet nedeni ile sektörde Ar-Ge ye ayrılan pay azalmakta olup yeni ürünlerin ortaya çıkması sürecinde mevcut firmaların istekliliği azalmıştır. Öncelikle sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde akredite test laboratuvarlarının devlet eli ile kurulması ve uygulanabilen test sayısının arttırılması sonucu sektörde imalat yapan firmaların dünyada aktif rol oynayabilmesi için ihtiyaçları olan sertifikasyon konusu çözümlenebilecektir. Böylelikle yurt dışı pazarında firmalarınız daha etkin rol oynayabilecektir.