Adem Özel: 'Bayisi Olduğum Bafra Lighting Markamızı Daha da İleriye Taşımayı Hedefliyorum'

15.8.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Özel Aydınlatma, Adem Özel, Murat YILDIZ ,  Adem Özel: ‘Bayisi Olduğum Bafra Lighting Markamızı Daha da İleriye Taşımayı Hedefliyorum’

2019 yılında Perpa Ticaret Merkezi’nde faaliyetlerine başlayan ve aydınlatma sektörünün önde gelen üreticilerinden Bafra Lighting’in bayiliğini yapan Özel Aydınlatma’nın kurucusu Adem Özel ile Özel Aydınlatmayı ve Bafra Lighting’in ürünlerini konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

04.04.1987 İstanbul doğumluyum. Aslen Kastamonuluyum ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümü mezunuyum. Firmamı kurmadan önce farklı firmaların muhasebe departmanlarında çalıştım. Son olarak 2014 yılında aydınlatma sektöründe çok eski ve kendi piyasasında marka olmuş ithalatçı bir firmada çalışmaya başladım. Bu süreçte şirket içerisinde zamanla firma sahibi ve satış müdürünün  desteği ile satış-pazarlama konusunda kendimi geliştirdim ve satış yapmaya başladım. Zamanla ürünleri tanıdım ve aydınlatma ürünleri ile ilgili bilgi sahibi oldum. Yeniliklere ve öğrenmeye çok açık birisi olduğum için çağa uygun üretilen aydınlatma ürünlerini yakından takip ettim ve aydınlatma ile ilgili bilgi birikimime yenilerini ekledim. Aydınlatma ile ilgili öğrenilecek daha çok şey olduğuna inanıyorum. Yeniliklere ve öğrenmeye açık olduğumu düşünüyorum. Çalışma sürem içerisinde bu sektörü benimsedim diyebilirim ayrıca çocukken de elektrik ve elektronikle ilgili ürünlere meraklıydım. Askerde iken kendi firmamı kurma hayallerim vardı tabi sektör seçiminde kararsızdım. Sonuçta aydınlatma sektörünün benim için doğru tercih olacağına karar verdim. Satış-pazarlama bölümünde çalıştığım iş yerimden ayrılma kararı alarak hayallerimin hedeflerimin peşinden gitmek için Özel Aydınlatma firmamı 2019 yılında Perpa Ticaret Merkezi’nde kurdum.

Bildiğim kadarıyla sektörümüzün önde gelen üreticilerinin bayiliğini yapıyorsunuz. Bize kısaca bayiliklerinizden bahseder misiniz?

Tabi ki.. Biraz öncede bahsettiğim gibi hayal ve hedeflerimin olduğu aydınlatma sektöründe başladığım ticaret hayatımda firmamın açılışını yapmadan önce müşterilerimizi memnun edecek, talep edilen, garantili, kaliteli ve günümüz şartlarına uygun  aydınlatma ürünlerini güven ile sunabilecek ürün çeşitleri arayışındaydım. Genel olarak düşüncem kolay kolay arıza yaşatmayacak müşteri kaybına neden olmayacak kaliteli ürünleri bulmak ve satışını yapmaktı. Uzun süren arayışımın sonunda BCÇ ELEKTRONİK A.Ş. Genel Müdürü ve şirket sahibi Murat YILDIZ bey ile tanıştık ve kendisinin bize verdiği destekler ile Bafra Lighting markamıza ait ürünlerimizi başta firmamın bulunduğu Perpa Ticaret Merkezi ve İstanbul içinde pazarlamaktayım aynı zamanda da Bafra Lighting’in bayiliğini yapmaktayım.

Sattığınız ürünlerle ilgili her hangi bir sorunla karşılaştığınızda üretici firmalardan yeterince destek görüyor musunuz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bayiliğini ve satışını yaptığımız Bafra Lighing ürünlerimiz Beylikdüzü’nde ki fabrikamızda üretimin her aşamasında özenli ve sistemli bir şekilde kalite kontrolleri yapılarak imal edilmektedir. Bu sebeple milyon adetler üreten tesisimizde ürün kalitesine ciddi anlamda dikkat edilmekte ve üretilen ürünlerin tamamı ciddi testlerden geçirilmektedir. Ürünlerimizi müşterilerimize sunarken sattığımız ürünün kalitesinden emin olduğumuz ve ürünlerimize güvenimiz tam olduğundan dolayı sattığımız ürünün arkasında gönül rahatlığı ile durabiliyoruz. Zaten ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşandığında üretici firmamız Bafra Lighting bize ürünle ilgili sorunun giderilmesinde tam destek vermektedir. Kendilerine buradan tekrar sizlerin aracılığı ile teşekkürlerimi sunuyorum.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Şahsım ve firmam adına şunu söylemek isterim ki hiçbir zaman kısa zamanlı bir hedefim olmadı. Süreklilik ve uzun süreli hizmet adına hedeflerimi uzun vadeli olarak planlıyorum. Piyasa şartları, içinde bulunduğumuz pandemi süreci ve ülkemizin ekonomik şartları sektörümüze neler getirir neler yaşatır bilinmez, bu olumsuz etkenleri de değerlendirerek bu süreçte tedbirli ve titiz davranarak firmam ile birlikte Bafra Lighting markamızı daha da ileriye taşımayı hedeflemekteyim.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Aydınlatma sektörünün en büyük sorunu piyasada ki ucuz, kalitesiz, watt ve lümen değerleri tam olmayan ürünlerin gün be gün artması. Bu durumda ülke genelinde sektörümüzde ki ürünlere karşı tüketicilerin olumsuz izlenim edinmesine neden olmaktadır. Projeci, mimar, elektrikçi, perakende satıcı ve son tüketicilerin tercihlerini yaparken titiz davranıp bu işi ciddi yapan kaliteden ödün vermeyen kalite belgeli ve sertifikalı markaları tercih etmelidir.  Özellikle LED ampul grubu, LED projektör ve bant armatür gibi ürünlerde ucuz maliyetler ve düşük kalite malzemeler ile üretim tesisi dahi olmayan patentsiz markaların sektör içinde döngü sağlaması ülkemizde ki aydınlatma sektörüne, piyasasına ve ürün kalitesine gelişimine ciddi anlamda zarar vermektedir. Ucuz mal ithalatı yapan, satan ve tüketenler sektöre ve piyasaya zarar vermekte ve sektörde ciddi ve kaliteli üretim yapan firmaları haksız rekabetin içine sokmaktadır.