Abdulsamed Ormancı: ‘Aydınlatma Sektöründe İhtiyaç Duyulan Kaliteli Ürün ve Hizmetleri Güvenilir Bir Şekilde Sağlıyoruz’

2.10.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Abdulsamed Ormnancı, Forest Lighting, Abdulsamed Ormancı: ‘Aydınlatma Sektöründe İhtiyaç Duyulan Kaliteli Ürün ve Hizmetleri Güvenilir Bir Şekilde Sağlıyoruz’

Forest Lighting’in kurucusu Abdulsamed Ormancı

2019 yılında kurulan, aydınlatma ürünleri üretimi, ithalatı ve satışı konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran, geniş ve kaliteli ürün yelpazesi ile tercih edilen Forest Lighting’in kurucusu Abdulsamed Ormancı ile üretimlerini, sektörü ve Forest Lighting’in ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Önce sizin sektöre girişinizden ardından da Forest Aydınlatma’yı tanıyabilir miyiz?

Benim sektöre girişim çırak olarak işe girmemle başladı. Daha sonra sektörün önde gelen firmalarında uzun süre çalıştım. Çalıştığım firmalarda sektörü ve ürünleri iyice tanıdıktan sonra kemdim elektrik ve aydınlatma malzemesi alıp satmaya başladım. 2012 yılında Orsa Electric’i kurdum. Sonrasında kendi markamızı oluşturup satmamız gerektiğine inandığımız için 2019 yılında Forest Lighting’i kurduk ve ilk olarak ta bant armatür ithal ederek Forest markası ile sektöre hızlı bir giriş yaptık. Forest markası sektörde kabul görmeye başladıktan sonra ürün yelpazemize yeni ürünler ekleyerek sektördeki ağırlığımız artırdık. Daha önce sektörde bilinen tanınan bir firmaydık ama Forest markası ile birlikte daha fazla tanındı ve aydınlatma sektörünün önde gelen firmaları arasında yerimizi aldık. Özellikle Anadolu’da 300’ün üzerinde aktif çalıştığımız müşterimiz var. Yine aynı şekilde İstanbul’da 100’ün üzerinde aktif çalıştığımız firmalar var.

Üretim yapıyor musunuz?

Biz ürünleri Uzakdoğu’dan demonte şekilde getiriyoruz ve ürünlerin montajlarını burada yapıyoruz. Bunun için 150 kişilik bir ekibe sahibiz. İlerleyen zamanlarda sadece çipi ithal edip ürünlerin plastik aksamını burada üretmeyi hedefliyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla özellikle aydınlatma ürünleri konusunda ürün yelpazeniz çok geniş buradan hareketle bize ürün yelpazenizden bahseder misiniz?

Sizin de dediğiniz gibi özellikle aydınlatma ürünleri konusunda ürün yelpazemiz çok geniş. Ürün yelpazemizde başta Panel Led grubu olmak üzere; Projektörler, Bant armatürler, Solar Aydınlatma Ürünleri Ampul gruplarımız var. Bunların da sensörlü ve sensörsüz olanları var. Bu saydıklarımın haricinde trafo grubu, plastik bahçe armatürler, COB Ledler, ray spotlar ve havuz aydınlatma ürünleri de ürün yelpazemizde yer alıyor. Kısacası aydınlatma ile ilgili aklınıza gelebilecek bütün ürünler ürün yelpazemizde bulunuyor. Eksik olan ürünler var müşterilerimiz onları da yakın zamanda ürün yelpazemizde görecekler.

Peki ürünlerle ilgili müşterilerinizden aldığınız tepkiler nasıl?

Biz ürünlerimizin, kalitesinden eminiz müşterilerin ürünlerimize gösterdiği ilgi de bunun en büyük göstergesi. Ürünlerimizin Fiyatları da müşterilerimizin alım gücüne uygun. Bahsettiğim bu iki özelliğimizden dolayı çok tercih ediliyoruz ancak bizim esas tercih edilme sebebimiz müşterilerin siparişlerine zamanında ve eksiksiz cevap verebilmemiz. Süreklilik bizim için çok önemli biz devamlılığı olmayacak bir ürüne hiçbir zaman ürün yelpazemizde yer vermiyoruz. Az öncede belirttiğim gibi biz ürünlerimizin arkasındayız müşterilerimiz ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşadığında istediği an ekibimize ulaşabilir.

Ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz? Ya da Ürünü yenisi ile değiştiriyor musunuz?

Hem teknik destek veriyoruz hem de üründeki sorun bizden kaynaklı olsun ya da olmasın ürünü yenisi ile değiştiriyoruz. Üründe yaşanan problem kullanıcı kaynaklı olsa bile müşteriyi mağdur etmemek adına müşterimize yeni ürün gönderiyoruz. Zaten ürünlerimiz 1 yıl garantili ürünler. Ürünlerimizin garantili olması ve aynı zamanda ekonomik oluşu bizim ürünlerimizin sektörde ciddi anlamda talep görmesinde etkili oldu.

Müşteriye ürünleri nasıl ulaştırıyorsunuz? Bayilik sisteminiz var mı?

Bayilik sistemimiz yok ancak ülkemizin hemen hemen her ilinde ürünlerimizi satan müşterilerimiz var. Özellikle Anadolu’daki müşterilerimize istekleri ürünleri nakliye yoluyla gönderiyoruz ve büyün nakliyeyi de biz karşılıyoruz, onlara sadece ürünleri rafa dizmek kalıyor. İstanbul’daki müşterilerimize de ürünleri kendi araçlarımızla ulaştırıyoruz. Ürün temini konusunda müşterilerimizi asla sıkıntıya sokmuyoruz çünkü stoklu çalışıyoruz. Stoğumuz sağlam olduğu içinde müşterilerin ürün isteklerini anında ve eksiksiz karşılayabiliyoruz. Pazar günü hariç haftanın her günü ürün sevkiyatımız var. Özellikle İzmir ve çevresinde ciddi anlamda tercih edilen bir firmayız ve bu bölgede isim yapmış çok sayıda firma bizim ürünlerimizi pazarlıyor.

İhracatınız var mı?

Türkiye’de yakaladığımız başarının bir benzerini elbette ihracatta da yakalamak istiyoruz ancak henüz bu konuda istediğimiz nokta değiliz ihracat konusunda da yol almak istiyoruz ve bunun için altyapı çalışmalarını hızlandırdık. Şu an sadece Balkan ülkelerine ve Gürcistan’a ihracatımız var.

İleriye dönük hedefleriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Daha öncede belirttiğim gibi üretime ağırlık vermeyi hedefliyoruz. Bu nedenle bazı ürünlerin pervane ampuller, Led paneller, rüstik ampuller gibi kalıplarını yaptırdık yakında bu ürünlerin plastik olan kısımlarının büyük bir kısmını burada üreteceğiz. Üretimi de yine benim kurduğum bir firma olan Ares Aydınlatma gerçekleştirecek. Bizi hedefimiz çip hariç ürünlerin bütün her şeyini burada üretmek. Hazırlıkları başladı. 3.000 metrekarelik üretim tesisimiz bu ürünlerin deneme üretimlerini yapmaya başladık. İnşallah 2024 yılında bizim üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler raflarda yerini almış olacak. Bu bizim için büyük bir gurur çünkü paramız dışarıya gitmeyecek ve ülke ekonomisine katkımız daha büyük olacak.

Son olarak sektörü yakından bilen birisi olarak birazda sektörün sorunlarından bahsedebilir miyiz?

Bana göre sektörün en büyük sorunu ve fazla gelişememesinin en büyük nedeni herkesin sermayesinin üzerinde iş yapmaya çalışması. Bu durumda firmalarının kar marjlarında ciddi anlamda düşüşlere neden oluyor. Kar marjlarının düşük oluşu da ekonomik gücü iyi olmayan firmaların ciddi sorunlar yaşamasına neden oluyor. Kısacası firmaların sermayeleri eriyor. Bir başka sorunda malı dolarla alıp TL ile satmamız. Dolardaki ani yükselmeler zaten az olan kar marjınızı daha da aşağılara çekiyor. Her şeye rağmen biz bu işi seviyoruz, severek te yapıyoruz ve başka bir iş yapmaya da niyetimiz yok. Önümüze farklı sektörlerle ilgili ciddi fırsatlar geldi ama biz hiçbir zaman sektörün dışına çıkmak istemiyoruz.