Ersin Nahırcı: 'Elektronik Üretimde Güvenilir Çözüm Ortağınız Olmak İçin Buradayız'

5.8.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Ernesan, Ersin Nahırcı, Ersin Nahırcı: 'Elektronik Üretimde Güvenilir Çözüm Ortağınız Olmak İçin Buradayız'

Ernasan Elektronik’in kurucusu Ersin Nahırcı

Yılların verdiği deneyim ile 2022 yılının Şubat ayında Ersin Nahırcı tarafından kurulan ve SMD&THT dizgi konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran sonrasında ülkemiz elektronik sektörünün önde gelen firmalarından 10K Elektronik ile güçlerini birleştiren Ernasan Elektronik’in kurucusu Ersin Nahırcı ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Ersin bey kısaca bize sektörle tanışıklığınızdan ve Ernasan Elektronik’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Ben 2012 yılından bu yana elektronik sektörünün içerisindeyim. Sektöre ilk girişim PCB üretimi ve satışı yapan bir firmada işe başlamamla birlikte oldu. Daha sonra SMD dizgi makinası satışı yapan başka bir firmada çalışarak sektörü yakından tanıdım ve bu konuda ciddi manada deneyim sahibi oldum. Daha sonra kendi firmamı kurma kararı aldım ve 2022 yılının Şubat ayında SMD ve THT dizgi konusunda hizmet vermeye başladık. Çok kısa bir sürede sektörün bilinen ve tanınan firmaları arasında yerimizi aldık. Artan iş hacmimiz ve 10K Elektronik ile yaptığımız güç birliği sayesinde müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına 1500 metrekarelik yeni üretim kampüsümüze taşındık.

Yeni üretim kampüsümüzde makine parkurumuza yaptığımız yeni yatırımlar ile eklediğimiz ile el değmeden üretim yapıyoruz. Makina parkımıza eklediğimiz tam otomatik printerimiz, 8 zoon’lu fırınımız ve 500 kiloya yakın dalga lehimimizle her zamankinden daha güçlü olarak müşterilerimizin elektronik kart ihtiyaçlarına anında ve eksiksiz cevap verebiliyoruz.

Ernasan Elektronik olarak gelişmiş dizgi makinesi parkurumuz ve konusunda uzman ekibimizle kart ihtiyacı olan üretici firmalara kalitemizden ödün vermeden hizmet etmeyi hedefliyoruz. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen iş yaptığımız müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşler bizi daha da cesaretlendirdi. Gerçekten sektörde işini ciddi yapan firmalar var ve bizde bu firmaların arasında yer alabilmek için işimizin hakkını verdik ve şu anda sektörün bilinen firmalarından birisi olmayı başardık.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Bu tamamen müşterimizin talepleri ile ilgili. Geçtiğimiz yıl ağırlıklı olarak asansör ve LED aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmaların elektronik kartlarının dizgisi konusunda yoğunlaşmıştık ancak artık daha spesifik kartların üretimini gerçekleştirmeye başladık. Bu nedenle üretim tesisimizi de uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn ettik. Bu çalışmalar ile ilgili tüm kalite belgelerimizi (ISO) almış bulunmaktayız ayrıca IPC standartları ile ilgili kalite belgelerimizi de Ağustos-Eylül ayında yapılacak eğitim çalışması ile personel arkadaşlarımızın da bu konuda daha yetkin olmalarını sağlamak istiyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın elektronik üretim geçmişi olmasından dolayı ihtiyaca uygun çözümler geliştirip müşterilerimize farklı alternatifler sunabiliyoruz. Amaçlarımızda bir tanesi de Savunma sanayi firmalarının kart ihtiyaçlarına cevap verebilecek uygunlukta bir üretim tesisine ve donanıma sahip olmak.

Kısacası elektronik kart ihtiyacı olan bütün sektörlerin SMD dizgi taleplerine de hazırız ve bu konuda 24 saat hizmet verebilecek durumdayız. Grup firması olduğumuz 10K Elektronik’in yurtdışından elektronik kart ithalatı ve komponent tedariği ile üretim sürecini birlikte yapıyor olmak hem bizlere hem de müşterilerimize birçok açıdan avantajlar sunuyoruz. Yeni makine parkurumuz ile başta savunma sanayi firmaları olmak üzere; havacılık, otomotiv, iklimlendirme, güvenlik, ulaşım, medikal vb. gibi birçok sektöre hizmet verebilecek durumdayız. Müşterilerimiz tüm tedarik sürecini bizlerin yönetmesini istiyorsa PCB, komponent ve farklı malzemelerin tedariklerini yaptıktan sonra nihai olarak dizgilerini de biz yaparak kendilerine teslim etmekteyiz.

Verdiğiniz hizmetlerle ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Az öncede belirttiğim gibi SMD ve THT dizgi yapmak amacıyla kurulduk. Müşterilerimizin tek yüzlü veya çift yüzlü elektronik kartlarına son teknoloji makine parkurumuz ile müşterilerimizden gelen talebe istinaden kurşunlu ve kurşunsuz üretim prosesleri ile ESD kurallarına uygun olarak üretim ihtiyacına yönelik çözümlerimiz bulunmaktadır.

Ayrıca müşterilerimize komponent ve PCB tedariği konularında da yardımcı oluyoruz. Gerek yurtiçinde bulunan gerekse yurtdışında bulunan çözüm ortaklarımız ile birlikte birçok elektronik komponentin tedariğini Grup firması olduğumuz 10K elektronik ile birlikte yapıyoruz.

Hizmet verdiğiniz müşterilerden dizgisini yaptığınız ürünlerle ilgili tepkiler ne yönde?

Biz kurulduğumuzdan bu yana standartlarımızı yükselterek yolumuza devam ediyoruz. Bu durumda müşteri sayımızın artmasında etkili oldu ve son zamanlarda çift vardiya olarak çalışmaya başladık. Geçen sene 6 olan personel sayımızı 30’a yükselttik. Bugün geldiğimiz noktada sektörün önde gelen üreticileri rekabet edebilecek düzeye geldiğimizi çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Müşterilerin ürünlerle ilgili tepkisine gelince bu daha çok bizim buradaki çalışan arkadaşlarımızın ürünleri ne kadar eksiksiz ürettikleri testlerini doğru yapıp yapmadığı kalite kontrol ve ambalajlama konusundaki hassasiyetleri ile alakalı bir durum. Biz firma olarak ürettiğimiz ürünlerin elektriksel ve fonksiyonel testlerini uygun ekipmanlarımız ile yapmaktayız. Elektronik kartlarınızın üretim süreci tamamlandığında müşteriye gönderirken zarar görmemesi için ambalajlanmasına kadar çok fazla özen gösteriyoruz. Bizi ürüne gösterdiğimiz bu özen ve hassasiyet müşterilerden olumlu tepkiler almamızda etkili oluyor ve tercih nedeni oluyoruz.

Birazda ileriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bizde ilk önce her üretici firma gibi sektörümüzde bir yer edinmeye ve kalıcı olmaya çalışacağız. Çünkü sektörümüzde işini hakkıyla yapan çok büyük rakiplerimiz var bu nedenle öncelikli hedefimiz sektörde kalıcı olmak. Bunu başardıktan sonra da kendi ürünlerimizi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bunun için hali hazırda Grup firmamız 10K elektronik ile birlikte Ar-Ge-Ür-Ge çalışmalarımızın başlangıç aşamasında olduğumuzu söyleyebiliriz.

Son olarak sektörünüzün sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tekrar söylüyorum sektörümüzde işini hakkıyla yapan çok sayıda firma var ancak bir o kadarda işini düzgün yapmayan firmada var. Özellikle bazı firmalar çok adetli işleri görünce az adetli gelen işleri yapmaktan ya vazgeçiyorlar ya da teslim sürelerini uzatıyorlar. Müşteride bir noktada bunun farkına varıyor ve sektörle ilgili kötü bir izlenime sahip oluyor. Biz bu konuda adil davranmaya çalışıyoruz az adetli işe de çok adetli işe de aynı özeni gösteriyoruz. Sektörümüzde ki bu kötü algıyı değiştirmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Sektörel anlamda firmaların ihtiyaç ve taleplerini iyi analiz edip ticari ahlakı ön planda tutmanız halinde belli bir portföyünüz zaten kendiliğinden oluşmakta ve bu yönde ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Aksi halde sektörde dün var olan birçok firmanın bugün kaybolduklarını sektör içerisinde yer alan herkes görmektedir.