Adnan Durak: 'Ekip Ruhu Olmadan Sinerji Yaratamazsınız. Best Elektrik Çalışanları İle Bir Ailedir'

9.10.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Best Elektrik, Adnan Durak, Adnan Durak: 'Ekip Ruhu Olmadan Sinerji Yaratamazsınız. Best Elektrik Çalışanları İle Bir Ailedir'

1993 elektrik ve aydınlatma malzemeleri satmak üzere kurulan 1998 yılından itibaren de bu malzemelerin ithalatı ile yoluna devam etme kararı alan Best Elektrik’in kurucularından Adnan DURAK ile aydınlatma konusundaki geniş ürün yelpazelerini ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

1993 yılında Best elektrik olarak faaliyete geçtik elektrik malzemesi ve aydınlatma ürünleri pazarlaması ile başladığımız ticaret hayatımıza 1998 yılından itibaren de çeşitli elektrik malzemeleri, aydınlatma gereçleri ithalatı ile de devam ettik.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Aydınlatma konusunda oldukça geniş ürün  yelpazesine sahibiz.. Bugün aydınlatma ürünlerini iç mekan, dış mekan ürünleri olarak iki gruba ayırsak ta kendi içlerinde de geniş bir çeşitliliğe sahip. Ürünlerimiz ışığa ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir. Ancak ürün tarzımız ve kalitemiz bizi daha çok mimari projelerde tercih edilen bir marka haline getirmiştir. Bestar markamız ile pek çok otel, zincir mağaza, plaza, ofis, iş merkezi, üniversiteler,  hastaneler, konut ve restaurant gibi çok sayıda mekanın aydınlatma  projesinde yer aldık.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın çalışan sayısı 20 kişi olup en yeni personelimiz iki yıllık olup kuruluşumuzdan beri bizimle olan arkadaşlarımız var. Çalışma arkadaşlarımızda firma paydaşlarıdır ve onların başarılarının üzerinden bizde Bestar olarak yükselmekteyiz. Ekip ruhu olmadan sinerji yaratmazsınız. Best Elektrik  çalışanları ile bir ailedir.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

İmalatçı olmadığımız için bu alanda çalışmamız yok maalesef.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Bir markanın veya ürünün başarıya ulaşması için yenilikçi,  farklı düşünce ve teknolojilerle üretilmesi veya pazarlanması olarak algılıyoruz inovasyonu. Best (Bestar) Elektrik olarak ürün geliştirirken sadece çalışanlarımız ile değil müşterilerimiz ile fikir alışverişi yaparak çalışıyoruz. 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

İhracatımız yakın komşu ülkelere var.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın kısa vadede hedefi dış ticaretini artırmak ve geliştirmek. Uzun vadede ise imalat alanımızı büyütmek.

Firmanızın kalite politikasından bahseder misiniz?

Best elektrik olarak firmamızın önceliği kaliteli ürün ve hizmettir. Kaliteyi artırırken de tüketiciden kopmadan yani alınabilir satılabilir olmasına dikkat ederiz.

Aydınlatma sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Aydınlatma sektörümüzde son yıllarda sevindirici gelişmeler oluyor. Pek çok firma imalata başladı birçok firma kalitesini yükseltmek için çaba gösteriyor. Sektörümüzün global pazardaki payının az olduğunu ve bunun artması için yeterince tanıtılamadığımızı düşünüyoruz. 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörel sorunlarımız çok, ancak ürün kalitesi ve doğru ürün için bir kontrol mekanizması oluşursa, pek çok sorunda kendiliğinden ortadan kalkacaktır.