Bedirhan Kılıç: ‘Kalite Konusunda Kendimize Güveniyoruz’

30.6.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, KKG Elektrik, Bedirhan Kılıç: ‘Kalite Konusunda Kendimize Güveniyoruz’

KKG Elektrik ve Aydınlatma Yetkilisi Bedirhan Kılıç

Aralarında Sırbistan, Makedonya ve Irak'ın da bulunduğu ülkelerine ihracat yapan ve sektörünün önde gelen aydınlatma ürünleri üreticilerinden birisi olmayı başaran KKG Elektrik ve Aydınlatma'nın yetkilisi Bedirhan Kılıç ile üretimlerini, ihracatlarını ve sektörü konuştuk.

Bedirhan bey kısaca sizi ardından da firmanızı tanıyabilir miyiz?

2004 doğumluyum, Aslen Giresunluyum. İstanbul'da doğup büyüdüm. Liseyi Göktürk Ali Rıza Özderici Anadolu Lisesi'nde okudum. Aslında tam okuduk denemez çünkü pandemi ilk başladığında Lise 2. sınıftaydım ve çoğu zaman herkes gibi bende okula gidemedim. Okula gidemediğim içinde babamın çok eskilere dayanan elektrik sektörü mücadelesinde bende yanında olmak istedim. 16 yaşında Kılıç Kardeşler Grup bünyesi altında KKG Elektrik ve Aydınlatma firmasını kurduk. İlk başlarda toptan satışa ağırlık verdiğimiz firmamızda daha sonra perakende satış ta yapmaya başladık. Firmamıza ait e-ticaret sitemizi de kurup 2 taraftan da toptan ve perakende olarak satışlarımıza başladık. Satışın yanında aydınlatma armatürleri de üreten firmamız geniş ürün yelpazesi ille müşterilerinin tercihi olmaya devam etmektedir. İlk başlarda 2-3 adet olan ürün çeşidimizi 2 sene gibi kısa sürede içerisinde 500 adete çıkarma başarısını gösterdik.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

Ürün yelpazemizin %90’ını aydınlatma ürünleri oluşturmaktadır. Ürün Yelpazemizde başta Led Avizeler olmak üzere; Klasik Avizeler, Abajur Modelleri, Aplik Modelleri ve elektrik malzemeleri yer almaktadır. Satışını gerçekleştirdiğimiz aydınlatma ürünlerinin yarısının üretimi bize aittir.

Bu 3 yıl içerisinde ihracat yaptınız mı? ihracat olarak belirlediğiniz bir hedefiniz var mı?

3 yıl gibi kısa bir sürede aralarında Sırbistan, Makedonya ve Irak’ın da bulunduğu ülkelerine ihracat yaptık. Düzenli bir şekilde bu ülkelerdeki müşterilerimizle çalışıyoruz. Şuan güncel olarak Azerbaycan, Kamerun, İran, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri Ülkeleriyle temas halindeyiz. En kısa zamanda dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat yapmayı hedefliyoruz.

Üretim tesisinizden biraz bahseder misiniz?

Az önce de dediğim gibi biz şu an yarı üretim yapıyoruz. Daha kaliteli ve sağlam olması için kendi ellerimizle yapıyoruz. Çalışan arkadaşlarımız yaptığımız ürünleri tek tek kontrolden geçiriyorlar. Şu an 2023 yılı için KOSGEB destekli bir proje hazırlığımız var. Projemize büyük yatırımlar yapacağız ve İnşallah 2023 yılında bütün ürünlerimizi kendimiz üretip toptan şekilde satışa devam edeceğiz.

Ürünlerinizin kalitesini anlatır mısınız? Ürünlerle ilgili şikayet alıyor musunuz?

Ürünlerimizi her gün daha kaliteli şekilde üretiyoruz. Bilmediğimiz konularda yavaş yavaş tecrübe ediniyoruz. Hatamız olduğunda hemen tedarik edebiliyoruz. Şu ana kadar ürünlerimizle ilgili aşırı derecede şikayet eden olmadı. Bizden ürün alan müşterilerimiz hep memnun oluyorlar. Bu konuda firma yetkilisi olarak çok özen gösteriyorum. Çalışanlarımızda bu konuda hassas oldukları için bu sıkıntımız olmuyor. Kalite konusunda kendimize güveniyoruz.