Zeki Tavas: REPL Kablo Başlığı Bayi Ağı Oluşturarak Türkiye’de Büyümeye Devam Edecek

4.3.2024 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Zeki Tavas, REPL Kablo, Zeki Tavas: REPL Kablo Başlığı Bayi Ağı Oluşturarak Türkiye’de Büyümeye Devam Edecek

Raychem kurucularından Mr. Omi Patel tarafından 1976 yılında İngiltere’de kurulan REPL markasının 2020 yılından beri Türkiye distrübütörü olan Güven Elektrik’in kurucusu Zeki Tavas ile Isı Büzüşmeli Kablo Başlıkları ve Aksesuarlarını, REPL’in dünyadaki ve Türkiye’deki organizasyonunu konuştuk.

Sayın Zeki Tavas öncelikle REPL markasının kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

REPL Isı Büzüşmeli Kablo Başlıkları ve Aksesuarları’nın 2020 yılında Türkiye distribütörlüğünü aldık. 3 yıldır bu ürünlerin piyasada tanınması için çalıştık ve gelinen noktada tercih edilen bir ürün grubu olmayı başardık.

REPL’IN dünya pazarındaki yerinden bahseder misiniz?

REPL ısı büzüşmeli kablo başlığı dünyanın birçok yerinde kullanılıyor. Ana merkezi İngiltere fakat dünyanın neredeyse her yerinde hizmet veriyorlar. Bazı ülkelerde REPL’in kendi temsilciler var ve bazı ülkelerde distribütörlük veriyorlar. Türkiye ve Irak distribütörü de biziz.

REPL markası hangi kalite belgelerine sahipler, ülkemizde geçerli olan kalite belgeleri hangileri?

REPL markası uluslararası bir marka. Birçok ülkede lokalde olsa, uluslararası da olsa ülkelerin kendi standartlarına göre bir yapılanması var. Başlıca KEMA, VEIKI-VNL Uluslararası akredite edilmiş Type testleri ve ISO 45001, ISO 14001 ve ISO 9001 belgelerine sahibiz.

Bu marka çatısı altında ne gibi ürünler var? Ürünlerin muadillerinden farklı olarak avantajları nelerdir?

REPL markası yüksek standartlarda üretim yapan 3 fabrikaya sahip. Isı Büzüşmeli İNGİLTERE ’de Soğuk Büzüşmeli ve Plug-in başlık İTALYA’da, ve Geçmeli Tip kablo başlığını MALASİYA üretiyorlar. Bu ürünlerin Dağıtımı UAE DUBAİ  yapıliyor ve biz REPL Markanın bütün ürünlerini satmaya başladık.

REPL markasını Türkiye’de tanıtmak için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Biz Türkiye’de 3 yıldır fuarlara katılarak, resmi ve özel kurumlara giderek ya da müşterileri ziyaret ederek REPL markasını tanıttık ve lansmasını yaptık. Marka hakkında seminerler düzenleyerek ve ortaya ciddi bir emek koyarak bu ürünü tanıtmaya çalıştık. Sonuçta emeklerimizin karşılığını almaya başladık çünkü REPL markası bilinirlik açısından şu an Türkiye’de ilk sıralarda.

REPL Türkiye’de kalite açısından ne durumda?

REPL Kalite açısından da ilk sıralardadır. Türkiye’de bu ürünü satan 3-4 tane marka var REPL bunlardan biri REPL ticari anlamda muadillerine göre avantajlı durumda. REPL markasının 3 senedir distribütörlüğünü yapıyoruz ciromuz o başladığımız günden bugüne %300 arttı. Bizim 2024’teki hedefimiz ciromuzu başlangıçtan bugüne 5 katına çıkarmaktı sanırım 2004 yılında bu hedefimize ulaşmış olacağız çünkü müşteriler REPL marka Isı Büzüşmeli Kablo Başlıkları ve Aksesuarlarını kullandıkça kalitesinden emin oldular ve bütün projelerinde bu ürünü kullanmaya başladılar.

Türkiye’deki satıcılar REPL markasına olumlu baktılar mı, onlara ne gibi bir satış avantajı sundunuz?

Biz ticari anlamda hem kullanıcılara hemde satıcılara ciddi anlamda kolaylıklar sağlıyoruz. Aynı zamanda bu ürünle ilgili bayilik sistemine geçiyoruz. Türkiye’de güçlü bir ağ kurarak ticaretini kurumsal yapıyla satıcı firmalarıda koruyarak bayilik sistemiyle devam edeceğiz. REPL merkezi Ankara’da hizmet veriyor. Ancak 2024 yılında Bölge müdürlükleri oluşturacağız ve ülkemizin hemen hemen her noktasında olmayı ve REPL markasını müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Sektörde bu ürünlerle ilgili olumsuzluklar neler?

Biz çok kısa bir sürede ürün farklılığımız, çeşitliliğimiz ve güçlü stoğumuzla Türkiye’deki birçok projede özellikle de metro projelerinde doğalgaz depolama projelerinde Nükleer santral pröjesinde TEİAŞ ve Tedaş Dağıtım firmalarının alt yapısında bizim markamız kullanıldı. Bugüne kadar ürünlerimiz hakkında olumsuz bir dönüş almadık. Aksine REPL marka Isı Büzüşmeli Kablo Başlıkları ve Aksesuarlarını kullanan müşterilerimiz bütün projelerinde bu ürünü kullanmaya başladılar.