Rıdvan Canikli: ‘İşimizi Severek Yapmalıyız, Severek Yapılan Her İş Sizi Baş Tacı Yapar’

21.2.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Rıdvan Canikli, Ser Rack Kabin, Rıdvan Canikli: ‘İşimizi Severek Yapmalıyız, Severek Yapılan Her İş Sizi Baş Tacı Yapar’

Ser Rack Kabin Genel Koordinatörü Rıdvan Canikli

2013 yılında kurulan ürettiği Danpi marka kabinet içi priz modülleri ile sektöründe söz sahibi olmayı başaran Ser Rack Kabin'in Genel Koordinatörü Rıdvan Canikli ile üretimlerini, ileriye dönük hedeflerini ve sektörü konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı ?

Ser Rack Kabin olarak 2013 yılında İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de ticari faaliyetlerimize başladık. Doğum günümde işten ayrılmak zorunda kaldım ve aynı günün akşamında kendi işimi yapma kararı aldım. Ertesi gün 20 metrekarelik bir ofiste ticari serüvenimiz başladı. yılların vermiş olduğu kabiliyetlere sahip olsak ta bizim için hiçbir şey kolay olmadı. Sıfır sermaye ile düğün arifesinde ticaretin içinde bulduk kendimizi. Çok şükür çalışma azmimiz sayesinde bugünkü konumumuza ulaştık. Bu röportajda da tekrar o günlere döndüm.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz ?

Lande markasının Türkiye yetkili satıcısıyız ürün yelpazemizde başşta  19” Data – Server Rack Kabinetleri olmak üzere bunlara bağlı aksesuar modelleri ile birlikte yaklaşık 20 ayrı kabinet modelimiz mevcut. Ayrıca Global ve Oem Data Network yapısal kablolama ürünlerinin satışını yapmaktayız. 
Üretim için ise DANPİ markamızı kurduk ve kabinet içi 19”PDU / priz modülleri üretimini yapmaya başladık. Ayrıca network alanında ise bakır ve fiber sonlandırma ürünlerinin üretimini yapmaya başladık.

Ürettiğiniz, ithalatını ve satışını yaptığınız ürünlerin özellikleri ve benzerlerinden farklı yanları neler ?

Bugün hemen hemen tüm üretimler standartlaşmış kalıplara uygun şekilde yapılmaktadır. Bizde Teknik standartları baz alarak üretimler yapmaktayız. Üründe kalite ve verimlilik olmazsa olmaz bir konudur. Ayıplı, kusurlu ve arkasında duramayacağımız bir ürünü ne üretiyor nede satıyoruz. Bizi öne çıkaran en büyük argüman kesinlikle hizmet kalitemiz ve müşteriye karşı tutumumuzdur. Günün sonunda kazan kazan politikası bizim için asıl olan konudur.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz ?

Konuşmamızın başında da söylediğim gibi biz 2013’te işe başladığımızda 20 metrekarelik bir işletmeydik, aradan geçen 9 yılda yaklaşık 800 metrekarelik bir üretim alanına ulaştık. Bu serüvenin ilk 5 yılını bendeniz tek başıma yürüttüm, sonrasında eşim Pınar Acer Canikli destek verdi. Eşimin aramıza katılışı gücümüze güç kattı. Şu anda şirketimizin CEO pozisyonunu bir kadına komple teslim etmiş bulunmaktayım. 20 kişilik bir kadro ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Personelimizin tamamı, nitelikli, eğitimli ve sağduyuludur. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, umarım uzun yıllar birlikte olur ve birlikte büyürüz.

Firmanız AR-GE çalışmalarına bütçe ayırıyor mu ? AR-GE çalışmalarınız ne durumda ?

Kesinlikte ayırıyoruz. İlk aşamada önce piyasa ve ürün analizleri yapıyoruz. Bu analizler sonucunda üreteceğimiz ürünü belirleyip ürünle ilgili çalışmalara başlıyoruz. Her zaman en büyük Ar-Ge’nin zihin yormak, zaman ayırmak ve başlamak olduğunu söyleyebilirim. Maddi bütçelerden ziyade istemeniz ile alakalı bir durum.
ARGE çalışmalarımız içerisinde 4 projemiz mevcut bu projelerin 2022 yılında %50’den fazlasını tamamlamayı planlıyoruz..

Üretim yapıyor musunuz ? Yapıyorsanız ürettiğiniz ürünleri ihraç ediyor musunuz ?  Ediyorsanız ağırlıklı olarak hangi ülkelere ?

Evet DANPİ markamız ile üretim yapıyoruz. Şu anda dolaylı ihracatlar ile varlık gösteriyoruz, Türki Cumhuriyetler, Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelere ürünlerimizi gönderme fırsatımız oldu. Direkt olarak ihracatımız ise 2022’de olacaktır.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz ?

Kısa, orta ve uzun vadede hedeflerimiz mevcut, Umuyoruz ki, Ülkemizin üzerindeki umutsuzluk bulutu biran evvel kalkar. Kısa vadede fuarlara katılmayı, ihracat girişimlerinde bulunmayı ve Ar-Ge sonucunda yeni ürünler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Orta vadede markamızın Türkiye bilinilirliğini artırmayı, uzun vadeli planlarımızı da şu aşamada sır olarak tutmak faydalı olacaktır. 

Satışını yaptığınız ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz? Ya da ürünü yenisi ile değiştiriyor musunuz ?

Bize yapılmasını istemediğimiz hiçbir şeyi müşteri ve tedarikçilerimize yapmayız. Sorunlara yaklaşımımız hızlı bir şekilde çözüm üretmektir. Gerek yerinde teknik destek vererek gerekse ürün değişimi ile ürün ve hizmetlerimizin arkasındayız. Bu durum bizi sektörde ayrıcalıklı konuma getirmiştir.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz ?

Bu konuda kalıplaşmış cümleleri kullanmak istemiyorum. Gerek biz gerek meslektaşlarımız kaliteli ürün ve kaliteli hizmet vermek zorundayız. Çünkü bunun karşılığında emek ve gelir var. Öncelikle nitelikli olmak gerekiyor, işimizi severek yapmalıyız, severek yapılan iş her zaman sizi baş tacı yapar. Ürettiğimiz ürünü kendimiz, ailemiz ve sevdiklerimiz kullanacakmış gibi üretiyoruz. Çünkü kimse sevdiklerinin başına bir şey gelmesini istemez. Yani işin özü, kaliteliyseniz zaten yaptığınız her işte kalite ortaya çıkacaktır. Biz yaptığımızı yazar, yazdığımız yaparız.