Hayri Güzel: ‘Küçük İşletmeden Dev Fabrikaya Koli Fabrikası Olarak Bir Başarı Öyküsü’

2.9.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Eylül Oluklu Mukavva, Koli Fabrikası, Hayri Güzel, Hayri Güzel: ‘Küçük İşletmeden Dev Fabrikaya Koli Fabrikası Olarak Bir Başarı Öyküsü’

Eylül Oluklu Mukavva ve Ambalaj Malzemeleri Firma Sahibi Hayri Güzel

Ambalaj ürünün elbisesidir vizyonu ile çeyrek asırdır birçok sektör için kutu ve koli üretimi yapan Eylül Oluklu Mukavva ve Ambalaj Malzemeleri'nin firma sahibi Hayri Güzel ile sektörü ve sahip oldukları Koli Fabrikası markası hakkında konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Şirketimiz 1990 yılında Eminönün'nde kurulmuş bir aile şirketidir Ambalaj malzemeleri satan orta ölçekli bir esnaf olarak çıkılan yola şirketleşme ile devam edildi.

1993 yılının Eylül ayında Eylül Oluklu Mukavva ve Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti. kurulmasıyla koli ve kutu sektöründe üretici şirketler arasında yer aldık.

Eylül Oluklu Mukavva olarak çeyrek asırdan fazladır ambalaj sektöründeyiz. Firmamız sektörde Koli Fabrikası olarak bilindiğinden böyle bir marka oluşturarak müşterilerin ihtiyaç duyduğu ambalaj ürünlerinin üretimine başladık. Ambalaj sektöründe müşterilerimize hem kutu hem de koli olarak hizmet sunarak müşterilerimizin ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılayarak müşterilerimize kolaylık sunmaktayız. Ambalaj ürünün elbisesidir mantığında en iyi ambalajı üreterek müşterilerimizin ürünlerine değer katmakta bizimde rolümüz büyüktür. Müşterilerimizin tasarımlarının yanı sıra firmamızın da yapmış olduğu tasarımlar ile ürünlerin raflardaki sunumuna büyük katkı sunmaktayız. Sizlerde taktir edersiniz ki kendini iyi ifade eden iyi gösteren ürünün satışa katkısı büyüktür. Müşterilerimizin geri dönüşlerinde bu durumu çok defa tecrübe ettik.

İlk başta da bahsettiğim gibi sektörde çeyrek asırdan fazla ve birçok ürün çeşidi ile hizmet vermekteyiz. Ambalaj üretimi konusunda tecrübemiz sektöre ve müşterilerimize olumlu katkı sağlamaktadır.

Belirli bir ölçüde mi üretim yapıyorsunuz?

Hayır, belirli bir ölçüde üretim yapmıyoruz. Küçük bir şeker kutusundan tutun da en büyük taşıma kolilerine kadar her türlü üretimi yapabiliyoruz. Çünkü var olan yüksek hacimli makinelerimiz her türlü üretimi yapmaya oldukça müsait . Biz siparişi aldıktan sonra bir yandan maket çalışması yaparken diğer yandan da baskı ve tasarım çalışmasını peş peşe sürdürüyoruz. Dolayısıyla sorunuza net bir cevap vermek gerekirse tesisimiz her türlü ebatta ve dizaynda koli ve kutu üretme becerisine sahiptir.

Pandemi dönemi Koli Fabrikası ve sektör için nasıl geçti?

Pandemi ile birlikte birçok sektörün üretim ve satış faaliyetleri durma noktasına gelse de ambalaj sektörünü tersine bir etki ile üretim ve satışların artmasına sebep olmuştur. Sektörümüzde hızlı hizmetimiz ve uygun fiyat politikamız ile sayılı firmalar arasındayız. Tabi unutulmamalıdır ki kalite asla ucuza alınmaz.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Eylül ambalaj olarak gelecek yatırımları ve bazı krizleri fırsata çevirme konusunda doğru hamlelerle yeni makine yatırımları yaparak sektörümüzde endüstri 4.0’a uygun yatırım yapan ilk 5 firmadan biriyiz. Müşterilerimizin kolay sipariş vermesi kolay takip edebilmesi adına B2B sistemi ve bunun alt yapı çalışmaları için ciddi yatırımlar yaparak hızlı ve doğru hizmet hedefimizi gerçekleştiriyoruz.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Her sektörde olduğu gibi ambalaj sektöründe de en büyük sorun kayıt dışılık ve hileli ürünlerdir. Tabi bunu herkes yapıyor diyemeyiz ama bu durum işini düzgün yapan ve yapmaya çalışan firmalar için büyük bir yaradır. Az öncede bahsettiğim gibi “kalite ucuza alınmaz.” Bu cümle ürünün kalitesini kapsadığı gibi hileli olup olmamasını da kapsamaktadır. Hileli üründen kastım sipariş için anlaşılan ürünün ölçü, gramaj, adet gibi fiyatı doğrudan etkileyen niteliklerinin hile yapılarak eksik yapılmasıdır. Bu durum ürün fiyatını büyük ölçüde etkileyeceği için firmalar kandırılmış ve paraları boşa gitmiş olmaktadır. Ne yazık ki bu durum ile çok karşılaşıyoruz.