Ali Tahir Varuş: 'Başarılar Karşılıklı Güven'e Bağlıdır'

4.9.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Güven Elektrik, Ali Tahir Varuş: 'Başarılar Karşılıklı Güven'e Bağlıdır'

2004 yılında ithalat yapmak üzere kurulan, 2016 yılında ithalata imalatı da ekleyerek 3000 metrekarelik üretim tesisinde ürettiği GWEST markalı ürünleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç eden Güven Elektrik’in Genel Müdürü Ali Tahir Varuş ile üretimlerini, hedeflerini ve sektörü konuştuk.

Önce sizin sektöre adım atışınızdan ardından da Güven Elektrik’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

1996 yılında sektörde faaliyet gösteren firmalardan birisinde çırak olarak işe başladım. Ardından yine aynı sektörde iki farklı firmada çalıştıktan sonra yeterince deneyim kazandığıma inandım ve 2004 yılında ortağım Metin Koçan ile birlikte Güven Elektrik’i kurduk. İlk dükkanımız Menekşe Han’da ve 25 metrekarelik bir alana sahipti. Şirketimiz ilk ithalatını şirketi kurduğu yıl yapmıştır. 2014 yılında İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mutsan Sanayi Sitesi’ne merkez şubemizi açtık ve satışımıza 1000 metrekarelik mağazamızdan devam ettik. 2016 yılında ilk imalatımıza başlayarak, 2021 yılında Mutsan Sanayi Sitesi’nde 3000 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisimizi kurduk. Firmamız günümüze gelene dek sürekli sektöründe ilklere imza atmış ve müşterilerinin güvenini kazanmıştır. Firmamızda çalışan 50’nin üzerinde personelimizle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Kalite standartlarına uygun ürünlerimizle, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak müşterilerimize hizmet etmekteyiz. Kendi markalarımız olan GWEST ve WOER ile sektörümüze yön veren firmalar arasında yerimizi almış bulunmaktayız.

Peki üretimini ithalatını gerçekleştirdiğiniz ürünler arasında neler var öğrenebilir miyiz?

Bizim ana üretim kalemlerimiz arasında; Sıkmalı Kablo Pabuçları - W Otomat Rayları –  W Otomat Baraları bulunuyor. Son olarak da üretim yaptığımız ürünler arasında

GYU – GÇU İzoleli Yuvarlak ve Çatal Tip Kablo Pabuçlarını ekledik. Firma olarak Ar-Ge’ye ciddi yatırımlar yapıyoruz çünkü yeni ürünler geliştirerek ürün yelpazemizi yeni ürünlerle güçlendirmeyi hedefliyoruz. Üretimin yanında İthalatta bizim için çok önemli. Kurulduğumuz günden bu yana ithalat yapıyoruz ve sektörünün önde gelen firmalarının ürünlerini ithal ederek ülkemizdeki tüketicilerle buluşturuyoruz. İthalatını yaptığımız ürünler arasında başta Kablo Bağları ve Aksesuarları olmak üzere; Kablo Yüksükleri ve Uçları, Makaron Grubu ve Kompakt Çok Amaçlı Klemensler, Mekanik ve Hidrolik El Aletleri yer alıyor.

Üretimini ve ithalatını gerçekleştirdiğiniz ürünleri müşterilerinize nasıl ulaştırıyorsunuz?

Bizler yıllardır ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ciddi anlamda bir pazarlama ağına sahip olduk. Şirketimiz bünyesinde deneyimli pazarlama ekibimiz bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımız düzenli aralıklarla müşteri ziyaretleri yapıp, sıcak satış ile pazarlama ağımıza yeni müşteriler kazandırıyorlar.

Ürettiğiniz ürünleri ihraç ediyor musunuz ediyorsanız toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

Üretim yapan ve üretimini sürekli geliştiren bir firma olduğumuz için ihracatı önemsiyoruz ve bu nedenle hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok sayıda fuara katılıyoruz. Otomasyona dayalı üretim tesisimizde ürettiğimiz ürünlerin yaklaşık yüzde 30’unu başta Balkan ülkeleri olmak üzere; Fas, Filistin ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Hedefleri olan bir firmayız yolumuza emin adımlarla üzerine koyarak devam ediyoruz. Özellikle ürettiğimiz ürünlerde yüksek kaliteye ulaşıp ürün çeşitliliğini arttırıp ve koşulsuz müşteri memnuniyetini hedef olarak belirlemiş bir firmayız. Bugüne kadar da hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki firmalarımıza koşulsuz müşteri memnuniyetini yaşattığımıza inanıyoruz.

Peki ürünlerinizi kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde?

Biz firma olarak büyümemizi ve bugünkü durumumuzu başta kaliteli ürünlerimize sonrada piyasada yakaladığımız itibara borçluyuz. Bizim yıllardan beri her yerde kullandığımız bir sloganımız var. ‘Başarılar Karşılıklı Güven'e Bağlıdır’ sloganı bizi tam anlamıyla anlatan bir slogan. Biz başarıların karşılıklı güvene bağlı olduğuna inanıyoruz. Bizimle çalışmaya başlayan müşterilerin neredeyse tamamına yakını yıllardır bizimle çalışmaya devam ediyor. Tercih edilmemizin en önemli nedenlerinden birisi de koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlıyor olmamızdır. Bu nedenle de müşteriler tarafından tercih ediliyoruz.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor. 2024 yılı için belirlediğiniz hedefler neler?

2023 yılında ülke olarak ekonomik anlamda birtakım sıkıntılar yaşanmasına rağmen biz 2023 yılı için belirlediğimiz hedefleri yakalayacağımıza inanıyoruz. Daha öncede söylediğim gibi her yıl üzerine koyarak yolumuza devam ediyoruz. Ürün yelpazemize sürekli olarak yeni ürünler ekliyoruz. 2024 yılında yeni makina yatımları yaparak ürettiğimiz ürünler arasına şu anda Ar-Ge çalışmaları devam eden yeni ürünleri ürün yelpazemize eklemeyi hedefliyoruz.

Sizi sektörün diğer firmalarından ayıran en önemli özellikleriniz neler?

Bizi diğer firmalardan ayıran en büyük kriterler arasında kalite, stok, sevkiyat, müşteri memnuniyeti bulunmaktadır. İstanbul dışından gelen sipariş taleplerini aynı gün içerisinde sevkiyatını yaparak gönderimini sağlıyoruz. Kısacası bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz; bir kalite, iki stok, üç süreklilik. Bizim bu özelliklerimiz bizi sektöre yön veren firmalardan birisi yapmaktadır.