Sabri Akten: 'Belgelendirme İşlemleri Norma Standart’tan Sorulur'

3.12.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Norma Standart, Sabri Akten, Sabri Akten: 'Belgelendirme İşlemleri Norma Standart’tan Sorulur'

21 yıl önce kurulan EAC belgelendirme konusunda Rusya Federasyonu İlgili bakanlıklarından akrediteli, Resmi Onay Yetkisine sahip tek kuruluş olan Norma Standart'ın Genel Müdürü Sabri Akten ile verdikleri belgelendirme hizmetlerini konuştuk.

Kısaca Norma Standart'ı tanıyabilir miyiz?

Elbette Norma Standart Eğitim Gözetim Denetim Belgelendirme adından da anlaşılacağı üzere tüm bu hizmetleri vermektedir. 21 yıldır şirketimiz ilk adresimiz olan Gençtürk Caddesindeki Merkez ofisimizde faaliyettedir. EAC Belgesi adıyla iyi bilinen Avrasya Gümrük Birliği Uygunluk Belgeleri, UKR-Sepro, GOST-K SGR- Sağlık Belgesi, ağırlıklı olmak kaydıyla, Uluslararası ticaret, ihracat işlemlerinde zaruri olan Standart Belgelerini temin etmekteyiz.

EAC Belgelendirme konusunda Rusya Federasyonu İlgili bakanlıklarından akrediteli, resmi onay yetkisine sahip tek kuruluşuz. Aracı,  dönemlik bir kuruluş ya da danışmanlık değiliz, bu durum da iş yükümüzü, sorumluluklarımızı oldukça arttırıyor. Örneğin; Norma Standart ’tan aldığınız Uygunluk belgeleriniz üzerinde doğrudan bizim ismimizi Norma Standart ismini görebilirsiniz. İsmimizi ortaya koyuyoruz, bu sorumluluk ve titizlikle belgelendirme işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ne tür belgelendirme hizmetleri veriyorsunuz. Bu sektörler arasında Elektrik ve Aydınlatma sektörleri de var mı?

Tekstil, Otomotiv, Yan Sanayii ve elbette Elektrik Aydınlatma Sektörü de ağırlıklı hizmet alanımızdadır.

Norma standart tarafından verilen belgeler devlet tarafından destek veriliyor mu? ve bu destekten yararlanmak için ne tür kriterler gerekiyor?

Norma Standart tarafından verilen Belgeler, Norma Standardın doğrudan uluslararası akreditasyona sahip olmasından ötürü sorunsuz şekilde; test, analiz, sertifika belgeleri harcamaları Geri Ödemesiz Hibe Devlet Teşviki kapsamındadır.  Şirket evraklarınız ve bizimle yaptığınız sözleşmeniz ile belgenizi teslim aldıktan sonraki ilk 6 ay içinde başvuru yapmanız yeterlidir. Bünyemizdeki İlgili uzman arkadaşlarımız da bu konuda rehberlik etmektedir.

Belgelendirme hizmeti veren firmalar neden Norma Standart’ı tercih etmeliler?

Aslında tüm bunlar başlı başına tercih sebebidir, biz zorlu şartlar altında ihracatımızı geliştirmeyi, ülkemizin kalkınmasını hedeflemiş üreticinin, ihracatçının üzerinden yükü olabildiğince almak,  onları prosedürlere, bürokrasiye boğmadan çözüm üretmek, hizmet vermek, titizlikle detayları çalışarak işlerini kolaylaştırmak hedefli bir kuruluşuz. Kendi bünyemizde çalışan eksper heyetimiz mevcuttur.

Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, Ukrayna, İtalya temsilciliklerimizle sahadayız. Mevzuattaki yenilikleri, güncel değişiklikleri anında takip ederek müşterilerimizi bilgilendirip kendimizi de güncel tutuyoruz. Kaldı ki bu ülkeler çok sık mevzuat değişikliklerine maruz kalabiliyorlar.

Son olarak belgelendirme hizmetlerinden yararlanmak isteyen firmalar bu hizmeti alırlarken nelere dikkat etmeliler?

Öncelikle tüm işlemlerin yetkili kurumsal yapılar tarafından takip edildiğinden emin olmalılar. Maalesef pek çok sektörde olduğu gibi Belgelendirme konusunda da pek çok merdiven altı yapıların artığını görüyoruz.  Belgeleri iptal edilen firmalar oluyor, tırlar gümrüklerde kalıyor,  aradıklarında belgeyi yapan firmayı bulmak mümkün olmuyor.

Ürünlerin, numunelerin, testlerin bakanlık yetkili laboratuvarlara resmi ihracat ile ulaştırılarak yapılması da çok önemli,  bölge ülkelerde de bilgisiz, dillerini dahi konuşamayan ihracatçıları suiistimal edebiliyorlar.

Tüm bu işlemlerin, test süreçleri vs. bir zaman alıyor doğal olarak son dakikayı beklemeden, elbette ürüne göre değişmekle beraber 2-3 ay öncesinden başvurularını yaparlarsa stres yaşamazlar ve belgeyi de 1, 2 haftada hazırlıyoruz diyenlere şüphe ile yaklaşmalılar.

Akreditasyon Belgelerini istesinler,  bu belgeler bakanlık sayfalarında herkese açık olarak kontrol edilebilen şeyler. Sertifikalarının da geçerliliğini, bitiş süresini Bakanlık web adresinden kontrol edebilirler.