Uğur Baran: ‘Zenit LED Olarak Kaliteli ve Ekonomik Ürünlerimizle Projelere Özel Çözümler Sunuyoruz’

2.9.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Zenit Lws, Uğur Baran, Uğur Baran: ‘Zenit LED Olarak Kaliteli ve Ekonomik Ürünlerimizle Projelere Özel Çözümler Sunuyoruz’

Zenit Led ve Aydınlatma Teknolojileri’nin Müdürü Uğur Baran

9000 metrekarelik fabrikası ve 200 çalışanı ile aydınlatma sektörünün önde gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran Zenit Led ve Aydınlatma Teknolojileri’nin ürün Müdürü Uğur Baran ile Zenit LED’in ürün yelpazesini ve üretimini yaptıkları ürünlerin özelliklerini konuştuk.

Zenit LED’in ürün yelpazesinin çok geniş olduğunu biliyoruz. Bize ürün yelpazenizden, üretim tesisinizden ve sektöre sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Zenit LED’in ürün gamını şerit LED, barled (çubukled), modül LED, LED floresan, sabit voltaj güç kaynağı ile iç ve dış mekân aydınlatma ürünleri oluşturuyor. Fabrika olarak ana üretim kalemlerimizde ise şerit LED, barled ve modül LED yer alıyor. Diğer ürün gruplarında ise uygun fiyat ve kaliteli ürünler tedarik ederek alım satımını mağazalarımızda gerçekleştiriyoruz. İthal ettiğimiz ürün gruplarını ilerleyen dönemlerde yerli ve milli olarak üretmeyi hedefliyoruz.

2017 yılında fabrikamızın altyapısını oluşturmaya başladık. Şu anda ise yaklaşık 9.000 m² kapalı alanı ve 200’ün üstünde çalışanımız ile Türkiye genelinde 7 şubemiz bulunuyor. Bu şubelerimiz İstanbul Keyap, Tuzla, Ankara, Bursa, Adana, Antalya ve Konya’da bulunuyor.

Zenit LED olarak, imalatçılar, tabelacılar, mimarlar, elektrik taahhüt firmalarına proje bazlı veya ihtiyaca yönelik hizmet sunuyoruz. Özel proje bazlı üretimlerde üretim metraj/adet yakalanması halinde özel üretim hizmeti de sunuyoruz.

Üretim hattınızda yeni teknolojiler ve üretim teknikleri kullanıyorsunuz. Kullandığınız yeni üretim teknolojileri nelerdir? Bu teknolojiler, üretimin kalitesini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini nasıl etkiliyor?

Elektronik üretim hatlarında (SMD Dizgi) tam otomatik üretim makineleri kullanılmaktadır. Bu hatlarda ürünlerimiz el değmeden makineler tarafından üretilmektedir. Ayrıca bu hatlardaki 3 boyutlu optik kontrol cihazları sayesinde, hatalar önceden tespit edilip kısa sürede engellenebilmektedir. Enjeksiyon ve montaj hatlarında yine özel otomasyonlu makineler tasarlanarak kullanılmaktadır. Böylece sıfıra yakın hata ile kısa sürede yüksek miktarda ürün üretilmektedir. Zenit LED olarak, üretimde otomasyonu yaygınlaştırıp ve süreçleri otomatik olarak uzaktan izleyip hız ve verimliliği anlık olarak takip ediyoruz.

“Hammadde girişinden üretilen ürünün uygulamada kullanımına kadar her aşamada kaliteye dikkat ediyoruz”

Ürünlerinizde en önem verdiğiniz konulardan biri de kalite… Zenit LED’in kalite standartları nelerdir? Kaliteyi yakalamak adına nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz ve hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

ISO 9001 standartlarına uygun olarak üretim proseslerinde kontroller sağlanmaktadır. LED ürünlerimizin doğası gereği kalite yönetimi şirketimizde en önemli birimlerden birini oluşturuyor. Bu konuda gerekli tüm yatırımları yapan Zenit LED hammadde girişi ile başlayan kalite kontrollerinden, üretilen ürünün uygulamada kullanımına kadar kalite yönetimi prosesleri bulunuyor. Bu sayede üretimimizdeki milyonlarca metre ya da adet üründe hata oranımız sıfıra yakındır.

Bu kaliteyi yakalayabilmek için test cihazları ile donatılmış laboratuvarlarımız son teknoloji yöntemlerle üretimden çıkan her ürün test etmektedir.

Enerji temininde yaşanan sorunlar nedeniyle verimli ürünlere olan ilgi de arttı. Zenit LED olarak enerji verimliliği noktasında kullanıcılara nasıl çözümler sunuyorsunuz? Kurumsal sürdürülebilirlik politikanızdan bahseder misiniz?

Zenit LED olarak ürettiğimiz aydınlatma ürünlerinde kullandığımız ledler, kaliteli ve dünya çapında kendini ispatlamış, marka bilinirliği ve kalitesi yüksek enerji tüketimi düşük ürünlerdir. Bu ledler ile birlikte kullanılan lensler ise daha düşük enerji, daha yüksek performans ile aydınlatma sağlamaktadır.

LED olmayan sistemlerden LED sistemine geçişlerde önceki sistem ve yeni yapılacak sitemin enerji sarfiyatı hesaplanmaktadır. Ardından mühendislerimiz tarafından, yeni sistemin ne kadar sürede kendini amorti edeceği amortisman tablosu olarak proje bazlı müşterilerimize sunum hizmeti şeklinde verilmektedir.

“Cephe aydınlatmasında proje özelinde inceleme yapılmalı ve projeye göre karar verilmelidir”

Zenit LED olarak cephe aydınlatması konusunda da hizmet verdiğinizi biliyoruz. Cephe aydınlatmasının kurum kültürüne etkisi hakkında neler söylemek istersiniz? Doğru bir cephe aydınlatması için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Cephe aydınlatmasında uygulama yapılacak zeminin ve doğru uygulamanın önemi nedir?

Cephe aydınlatmasında ilgili kurumun görünürlük algısının artırılması, doğru zaman ve az enerji tüketimi ile algının en üst seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir. Doğru cephe aydınlatmasında uygulama yapılacak zeminin ışığı yutmayacak materyal olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ışık yutan bir materyal kullanılmış ise kontür uygulamanın tercih edilmesi doğru olur. Doğru uygulama, proje bazlı değişkenlik gösterdiği için proje özelinde inceleme yapılmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Ofislerde doğru aydınlatma için hangi ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor?

LED teknolojisi uzun servis ömrü ve düşük enerji tüketimi nedeniyle ofislerde ve idari binalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca akıllı kontrol sistemleri ile entegre edilebilen LED aydınlatma sistemleri uzun süreli çalışma sağlamakta ve bakım maliyetlerini düşürmektedir. Doğru aydınlatma göz konforu başta olmak üzere insan sağlığı ve verimli çalışma ortamı oluşması açısından bu kriterler önemli. Bu noktada ise Difizörlü ve Flicker Free driver bulunan ürünlerin kullanılması uygun olacaktır. Aynı zamanda seçilen Armatürlerin çalışanlara göre konumlandırılması da önemlidir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

ZenitLED olarak kaliteli ve ekonomik ürünlerimizle projelere özel çözümler sunuyoruz. Ayrıca standart ürünlerin depo stokundan gönderimi, kaliteli hizmet ve uzun ömür garantisi ile müşterilerimizin çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Türkiye’deki elektrik ve aydınlatma endüstrisinin tüm şerit LED ve çubuk LED ihtiyaçlarını üretmeye talibiz.