TP Singh: 'Dünya'da Ürünlerine 10 Yıl Garanti Verebilen Ender Üreticilerden Biriyiz’

1.5.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, TDY Flir, TP Singh:'Dünyada Ürünlerine 10 Yıl Garanti Verebilen Ender Üreticilerinden Biriyiz'

Teledyne Flir'in Hindistan, Orta Doğu, Türkiye ve Sahra Altı Afrika kıdemli direktörü TP Singh

Dünyanın 100'den fazla ülkesinde faaliyet gösteren Teledyne Flir'in Hindistan, Orta Doğu, Türkiye, Sahra Altı Afrika kıdemli direktörü TP Singh ile Teledyne Flir'i konuştuk.

Kısaca sizi ve Teledyne Flir'i tanıyabilir miyiz?

Teledyne Flir, ABD merkezli çok uluslu bir şirket olup, 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Teledyne Flir olarak küresel ciromuz 5 milyar dolar civarındadır ve şirketimiz New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir. Ortadoğu'da tam teşekküllü bir ofisimiz mevcut ve bu ofis aracılığıyla Middle East Energy fuarına katıldık.

Kızıl ötesi güvenlik teknolojilerinin öncü firması Teledyne Flir, 50 yılı aşkın süredir kızılötesi(termal) ürünler üretiyor.

Kısaca kendinizden ve Teledyne Flir’deki görevinizden bahseder misiniz?  

Adım TP Singh. Birinci seviye termografi eğitimim var, ayrıca mühendislik ve iletişim mezunuyum. Indian Institute of Management-Calcutta’da ve Harvard Business School’da yönetim ve işletme eğitimleri aldım.

11 yıldan fazla süredir Teledyne Flir için çalışıyorum ve şu anda Flir’in gelişmekte olan ülkeler(Hindistan, Orta Doğu, Türkiye, Sahra Altı Afrika) kıdemli direktörüyüm. 

Teledyne Flir ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?

Teledyne Flir olarak birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bir kaçından bahsetmem gerekirse; petrol, gaz ve enerji sektörlerinde faaliyetlerimiz var. Bunun yanında dünyanın her birçok yerinde itfaiyecilere Ar-Ge hizmeti veriyoruz. Bahsettiğim bu sektörlerde binlerce müşteri ürünlerimizden ve hizmetlerimizden memnun, dünyanın çok sayıda ülkesinde mutlu müşterilere sahibiz.

Teledyne Flir’in Türkiye pazarındaki faaliyetleri ne durumda? Türkiye’de üretim tesisi kurmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye pazarı yıllardır bizim için çok önemli olmuştur. İstanbul’da ofisimiz var ve Türkiye pazarındaki faaliyetlerimizi ülke satış müdürümüz sayın Gökhan Akça yakınen takip ediyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de çok iyi eğitim almış partnerlerimiz ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’ye birçok kez seyahat ettim, oradaki petrol, gaz ve enerji sektöründeki müşterilerimiz ile görüştüm ve gerçekten Türkiye’de bizim ürünlerimizi kullanan müşterimizin bizim ürünlerimizden çok memnun olduğunu gördüm.

Şu an için planlarımız arasında Türkiye’de bir üretim tesisi kurmak yok. Fakat Türkiye’de bunun ile alakalı araştırma ve planlama yapan bir ekibe sahibiz. Eğer Türk hükümeti bize destek verirse biz bu tesisi kurarız.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünlerin piyasadaki benzerlerinden farklı yanları nelerdir öğrenebilir miyiz?

Bizim ürün yelpazemiz çok geniş. Binlerce çeşit termal kameramız, test cihazlarımız, gaz ve petrol sızıntılarını görüntüleyebilen optik ürünlerimiz var. Bu ürünlerimiz ile insanın göremeyeceği gaz sızıntılarını hiçbir şeye dokunmadan ve güvenli bir mesafede ortaya çıkartabiliyoruz. Bu ürünümüz dünya çapında birçok alanda kullanılıyor.

Bir diğer yararlı ürünümüz ise konnektör ısınmaları için kullanılır ve onları güvenli bir mesafeden, hassas bir şekilde(+0,1° - -0,1°) kontrol eder. Konnektörler dağıtım tesisi gibi yerlerin zayıf noktalarıdır. Bu yüzden ürünümüz bu tür alanlarda sıkça kullanılmaktadır.

Bunların dışında birçok alan için test cihazlarımız mevcut. Sıcak nokta testi için cep boyutunda mini bir kameramız var ve bu cihaz sayesinde 300 metre uzaklıktaki bir elektrik direğinin ve tüm enerji nakil hatlarının sağlıklı çalışıp, çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca otomasyon için kullanılan sabit tip termal kameralarımız da mevcut. Bu dijital termal kameralar 360° yatay, 45° dikey görüş alanına sahiptir.

Bir kamera için 128 farklı sıcaklık ayarı yapılabilir. Bu ayar doğrultusunda örneğin kamera İzmir’de kuruluysa ve İstanbul’da oturuyorsanız, sıcaklıkta 1° veya 2° artış ya da azalış olursa telefonunuzun alarmı çalar ve uyarılırsınız.

Dünyada ürünlerine 10 yıl garanti verebilen ender üreticilerden biriyiz. Ürün satın alışından sonra portalımıza 60 gün içinde kayıt edilir ve garantisi başlar.

120° - 180° hareket aralığına sahip, endüstriyel alanlar için saha kullanımına uygun kameramız mevcut. Bu kamera çok net görüntü sağlayabiliyor ve MSX adlı multispektral görüntüleme özelliğine sahiptir. Ürünün kalitesi ve ölçümü çok iyidir.

Teledyne Flir’in 1978 yılından bu yana savunma ve endüstriyel uygulamalar için farkındalığı artıran ürünler ürettiğini görüyoruz. Teledyne Flir sektöründe yakaladığı bu başarısını neye borçlu?

Öncelikle inovasyon, tüm teknolojilerimizi sürekli olarak yeniliyoruz. Gelirimizin %7-8’ini Ar-Ge çalışmalarına harcıyoruz ve bunun için çok sayıda yeni teknolojiye sahip ürünlerimiz var. Bu sayede Türkiye ve dünya da birçok mutlu müşterimiz var.

Daha öncede bahsettiğim gibi Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında çözüm ortaklarımız ve partnerlerimiz sayesinde güçlü bir network ağına sahibiz.

Pandemi dönemi Teledyne Flir için nasıl geçti?

Bu dönemde vücut sıcaklığı ölçen ürünlerimize talepte ciddi bir artış oldu buna rağmen arz kısmında bir sorun yaşamadık. İstanbul Havalimanı’nda bile termal kameralarımız ile karşılaşabilirsiniz. Ürünlerimiz ile kişinin Covid olduğunu tespit edemiyoruz tabiki fakat kameralarımız verilen yönergeye uygun kullanılması şartıyla kolaylıkla ve hızlıca vücut sıcaklığını ölçebiliyor.

Son olarak bize Middle East Energy Dubai fuarında sergilediğiniz ürünlerden bahseder misiniz?

Middle East Energy Dubai fuarında geniş bir ürün yelpazesi ile yar aldık. Özellikle hareketli optiklere sahip olan T1T120 ve 65T540 ürünlerimizi ve el kamerası ürünümüz E-96’yı sergiledik.