Gökhan Tiktaş: 'Düşük Enerji Tüketimine Sahip, Yüksek Ömürlü Aydınlatma Ürünleri İle Ülke Ekonomisine Katkı Sunuyoruz'

5.2.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Gökhan Tiktaş, Gökhan Tiktaş: 'Düşük Enerji Tüketimine Sahip, Yüksek Ömürlü Aydınlatma Ürünleri İle Ülke Ekonomisine Katkı Sunuyoruz'

Black Light'ın Ortağı Gökhan Tiktaş

2016 yılında kurulan ve 3500 metrekarelik üretim tesisi ile ülkemizin ve dünyanın önde gelen aydınlatma üreticilerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Black Light'ın ortağı Gökhan Tiktaş ile üretimlerini, sektörü ve referanslarını konuştuk.

Gökhan bey öncelikle sizin sektörle tanışıklığınız nereden geliyor? Sizden onu dinleyelim ardından da Black Light'ı tanıyalım.

Ben iş hayatıma 2003 yılında Cemdağ Aydınlatma'da başladım. 7 yıl süre ile orada çalıştım ardından aydınlatma sektörünün önde gelen firmalarından birisi olan Gecem aydınlatmada yoluma devam ettim. Daha sonra Proleda Aydınlatma'nın kuruluşunda bulundum. Aydınlatma sektörünün bahsettiğim bu firmalarında yeterince deneyim kazandıktan sonra da 8 sene önce Black Light'ı kurduk. İlk 2 yıl İzmir'de faaliyetlerimizi sürdürdük ardından da Manisa Organize Sanayi Bölgesine taşındık. 3500 metre kapalı alanımız var 38 kişi çalışıyor. “Black Light” olarak teknolojik, uzun ömürlü ve sağlıklı aydınlatma ürünlerini kendi bünyemizde tasarlayıp yenilikçi ürünleri takip ediyoruz.

Müşteri ve tedarikçilerimizin memnuniyeti için birçok konuyu bünyemizde barındırarak, mühendis ve teknik kadromuz ile müşterilerimize en iyi hizmeti vermeyi görev edinirken; değişen aydınlatma teknolojisi ile dünya standartlarını yakından takip ediyor ve çağdaş aydınlatma hizmetlerini yurtiçindeki ve yurtdışındaki müşterilerimize sunuyoruz.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

Her türlü aydınlatma armatürünü üretebiliyoruz ancak ağırlıklı olarak dış mekan ve endüstriyel aydınlatma armatürleri üretiyoruz. Ayrıca İç mekanlara yönelik aydınlatma ürünlerimizde var. Ürettiğimiz ürünlerin tamamı düşük enerji tüketimine sahip, yüksek ömürlü ve katma değerli aydınlatma ürünleri.

Kalıp gerektiren bütün aydınlatma armatürlerinin tamamının kalıplarını kendimiz üretiyoruz. Ürünlerimizde kullanılan PCB'lerin dizgisi tamamen bizim tarafımızdan kendimize ait dizgi makinalarında yapılıyor.

Peki Gökhan bey ürettiğiniz ürünlerin piyasadaki benzerlerinden farklı yanları ve üstün özellikleri neler?

Mümkün olduğunca ürünlerimizde üst kalitede komponentler kullanıyoruz ve ürettiğimiz ürünlerde de pazarın en üst kalitesine yaklaşmaya çalışıyoruz. Markamız çok yeni olduğu içinde fiyat anlamında pazar bizi aşağıya çekmeye çalışıyor. Ancak biz buna direniyoruz. Ürünlerimizin fiyatı ne çok ucuz nede çok pahalı ancak kalitesi çok iyi. Az öncede belirttiğim gibi ürünlerde Enec'siz komponent kullanmıyoruz, ürünlerimizin tamamına yakınının kalıpları bize ait. PCB tasarımlarımız ve dizgilerimiz kendimizin. Kurulduğumuz günden beri ürettiğimiz ürünlere kimlik kazandırmayı ve onları marka yapmayı hedefledik ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz.

Ürettiğiniz bu ürünleri ihraç ediyor musunuz? Ediyorsanız toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

İhracatımız elbette var ancak yüzde olarak henüz istediğimiz boyutlarda değil. Almanya'da bizden düzenli olarak alım yapan bir müşterimiz var. Aynı şekilde Nijerya'da ürünlerimizi alan bir firma var. Birde İsrail'de var. Bahsettiğim üç ülkeye ciddi anlamda ihracatımız var. Bunun yanında dünyanın çeşitli ülkelerine ufak çaplı ihracatlarımız oldu ancak bu ülkelerin sürekliliği olmadı. En büyük hedeflerimizden bir tanesi ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak.

Hedeflediğimiz ülkeler arasında ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri var. Daha sonrada Afrika ülkeleri burası bizim için önemli bir pazar çünkü bu ülkelerde ciddi anlamda altyapı çalışmaları var. Bu pazardan bizde pay alabilmek için uğraşıyoruz.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Ciddi anlamda Ar-Ge'miz var dersek çok abartılı konuşmuş oluruz ama gücümüz yettiğince oluşturduğumuz bir laboratuvarımız var. Black Light’ın Elektronik Laboratuvarı alt yapısı akrediteye uygun şekilde inşa edilmiş bir laboratuvar. Burada kendi ürettiğimiz ürünlerin mekaniksel ve elektriksel testlerini kendimiz yapıyoruz. Aydınlatma yani ışıksal testlerini de bu konuda akredite olmuş laboratuvarlarda yaptırıyoruz.

Bu arada yeni ürünlerde geliştiriyoruz ve var olan ürünlerimizde de çağın şartlarına uygun şekilde yenilikler yapıyoruz. Bu piyasada olmak istiyorsanız muhakkak ürettiğiniz ürünlerde değişiklikler yapmanız gerekiyor çünkü pazar çok dinamik ve gelişen bir pazar. İş hayatı bisiklet sürmek gibi eğer pedal çevirmezseniz bisiklet gibi yıkılmaya mecbur kalırsınız. Bu nedenle sürekli yenilenerek yolumuza devam etmeye özen gösteriyoruz.

Laboratuvarımızda yaptığımız testler arasında;

•Toz Geçirmezlik Test Kabini (IP5X,IP6X)

•Su Geçirmezlik Test Kabini (IPX5,IPX6)

•Ortam Isı Test Kabini

•Darbe Test Kabini (IKXX)

•El Tipi Spektrometre   ile yaptığımız testler bulunuyor.

Manisa'da üretici olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

İş hayatımıza başladığımızdan beri bu bölgedeyiz. Tabi bu bölgede olmamızın ve bu bölgede tanınıyor olmamamızın avantajları var. Bu bölgede üretim yapan bir firma olmamıza rağmen Ankara'da ve Bursa'da personelimiz var ve bu saydığım yerlerde de tercih edilen bir üreticiyiz. Türkiye'nin geneline satış yapıyoruz. Sadece zayıf olduğumuz bölge İstanbul. İstanbul içinde önümüzdeki dönemde girişimlerimiz olacak ve burada da sabit personel istihdam ederek Black Light'ın bu bölgede de etkinliğini artıracağız.

Peki aydınlatma sektörünü yakından bilen birisi olarak bize dünya ile ile kıyaslayarak ülkemiz aydınlatma sektörü ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Bu sorunuza şu şekilde cevap vermek istiyorum. Açıkçası Türkiye dünyanın neresindeyse aydınlatmada o kadar. Dünyada ilk 20'deyiz diyoruz ama üretim ve imalat sektörlerine baktığınızda maalesef Türkiye dünyada yüzdelik dilim oluşturacak büyüklükte değil. Ama buna rağmen Türkiye çok dinamik bir ülke. Dünya krize girdiği zaman Türkiye'nin kriz tecrübesi çok fazla olduğu için çok daha çabuk toparlanıp hızlı hareket ediyor. Buda kriz süreçlerinin Türkiye açısından her zaman bir fırsata dönüşmesini sağlıyor.

Mesela Türkiye pandemi sürecini çok iyi yönetti ve özellikle aydınlatma konusunda ciddi yol aldı. Özellikle Türkiye ile çalışmak istemeyen Avrupa pazarından ülkemiz aydınlat pazarına ciddi talep oldu. Türkiye'ye ulaşımın kolay olması, Türkiye'deki aydınlatma üreticilerinin stoklu çalışması Türkiye pazarına girişleri hızlandırdı.

Bildiğim kadarıyla çok sayıda projede ürünleriniz kullanıldı? Buradan hareketle bizimle önemli referanslarınızdan bahseder misiniz?

Sizin de dediğiniz gibi ürettiğimiz aydınlatma armatürleri bulunduğumuz bu bölgede çok sayıda özel ve kamu kuruluşunun aydınlatılmasında kullanıldı. Aralarında Tukaş, Efes Pilsen, tütün fabrikaları, Tuborg, Pınar Süt gibi bölgemizin önde gelen firmaları referanslarımız arasında yer alıyor.

Bu bahsettiğim mekanları daha çok endüstriyel aydınlatma ürünlerimizi kullanarak aydınlattık. Biz kendimizi sadece endüstriyel aydınlatma olarak sınırlandırmıyoruz. AVM'lerde, konutlarda, resmi kurum ve kuruluşlarda da ürünlerimiz kullanılıyor. Kısaca belirtmem gerekirse özellikle bulunduğumuz bölgede birçok mekanın aydınlatılmasında Black Light'ın ürünleri kullanılıyor.

Son olarak sektörün sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sektörün en büyük sorunu, kalitesiz üretim yapan firmalar nedeni ile oluşan haksız rekabet ve yetişmiş iş gücü. Özellikle yetişmiş iş gücü konusunda hükümete büyük görevler düşüyor. Meslek liselerinin sayısı artırılıp öğrenciler için cazip hale getirilmesi gerekiyor.

Birçok firmada hala daha sigortasız eleman çalıştırılıyor, vergiler tam ödenmiyor. Devlet bu noktada denetimlerini sıklaştırıp haksız rekabete yol açan bu firmalara gereken cezaları vermeli. Biz firma olarak eşit şartlarda rekabete hazırız. Bu arada alıcılar konusunda da pazarı bilinçlendirmek lazım çünkü alıcı bilinçli olursa elindeki bütçeye ve ihtiyaca bakarak mal almaya çalışırsa bizde rahatlarız.