Ersin Nahırcı: ‘SMD Dizgi Taleplerine 24 Saat Cevap Verebilecek Durumdayız’

28.4.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Ersin Nahrıcı, Ernasan Elektronik, Ersin Nahırcı: ‘SMD Dizgi Taleplerine 24 Saat Cevap Verebilecek Durumdayız’

Ernasan Elektronik'in Kurucusu Ersin Nahrıcı

Yılların verdiği deneyim ile 2022 yılının Şubat ayında Ersin Nahırcı tarafından kurulan ve SMD&THT dizgi konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı hedefleyen Ernasan Elektronik'in kurucusu Ersin Nahırcı ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Ersin bey kısaca bize sektörle tanışıklığınızla ve Ernasan Elektronik’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Ben 2012 yılından bu yana elektronik sektörünün içerisindeyim. Sektöre ilk girişim PCB üretimi ve satışı yapan bir firmada işe başlamamla birlikte oldu. Daha sonra SMD dizgi makinası satışı yapan başka bir firmada çalışarak sektörü yakından tanıdım ve bu konuda ciddi manada deneyim sahibi oldum. Daha sonra kendi firmamı kurma kararı aldım ve 2022 yılının Şubat ayında SMD ve THT dizgi konusunda hizmet vermeye başladık. Bu firmayı kurmamda bana destek olan ve çok saygı duyduğum belli başlı kişilere sizin vasıtanız ile tekrar teşekkür etmek istiyorum. Henüz çok yeniyiz fakat hedeflediğimiz kaliteli hizmetle bizde sektörümüzde iyi yerlere geleceğimize inanıyoruz.

Ernasan Elektronik olarak gelişmiş dizgi makinesi parkurumuz ve konusunda uzman ekibimizle kart ihtiyacı olan üretici firmalara kalitemizden ödün vermeden hizmet etmeyi hedefliyoruz. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen iş yaptığımız müşterilerden aldığımız olumlu geri dönüşler bizi daha da cesaretlendirdi. Gerçekten sektörde işini ciddi yapan firmalar var ve bizde bu firmaların arasında yer alabilmek için işimizin hakkını vereceğiz ve bu sektörde iyi yerlere gelmek öncelikli hedefimizdir.

Makine parkurunuz ve çalışanlarınızdan bahseder misiniz?

Saatte 30.000 adet komponent dizme kapsitesine sahip dizgi makinemiz 120 cm PCB dizgisi yapabilmektedir. Mevcut makine parkurumuz Türkiye’nin birçok firmasında kullanılan ekipmanlar ile birebir aynı olup sürekli olarak müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına yönelik yatırımlarımız devam edecektir. Üretimimizde çalışan ekip arkadaşlarımızda sektörde uzun zamandır çalışmış dizgi konusunda bilgi ve birikimleri ile konularına hakim kişilerden oluşmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Bu tamamen müşterimizin talepleri ile ilgili. Ağırlıklı olarak asansör ve LED aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmaların elektronik kartlarının dizgisi konusunda yoğunlaştık. Ancak başka sektörlerden gelen SMD dizgi taleplerine de hazırız ve bu konuda 24 saat hizmet verebilecek durumdayız. Bu aslında müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetin ne olduğu ile ilgili, çünkü hali hazırdaki makine parkurumuz ile şuan çalıştığımız sektörler dışında havacılık, otomotiv, iklimlendirme, güvenlik, ulaşım, medikal vb. gibi birçok sektöre hizmet verebilecek durumdayız. Müşterilerimiz tüm tedarik sürecini bizlerin yönetmesini istiyor ise PCB, komponent ve farklı malzemelerin tedariklerini yaptıktan sonra nihai olarak dizgilerini de biz yaparak kendilerine teslim etmekteyiz.

Verdiğiniz hizmetlerle ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Az öncede belirttiğim gibi SMD ve THT dizgi yapmak amacıyla kurulduk. Müşterilerimizin tek yüzlü veya çift yüzlü elektronik kartlarına son teknoloji makine parkurumuz ile müşterilerimizden gelen talebe istinaden kurşunlu ve kurşunsuz olarak üretim ihtiyacına yönelik çözümler sunuyoruz.

Kablo gruplama konusunda da müşterilerden gelen istekler doğrultusunda elektrik elektronik sektöründe ihtiyaç duyulan kabloların gruplama, markalama, terminal krimpleme, kesim veya uç açma gibi tüm taleplere uygun olan çözümlerimiz mevcut.

Ayrıca müşterilerimize komponent ve PCB tedariği konularında da yardımcı oluyoruz. Gerek yurtiçinde bulunan gerekse yurtdışında bulunan çözüm ortaklarımız ile birlikte birçok elektronik komponentin tedariğini sağlıyoruz.

Hizmet verdiğiniz müşterilerden dizgisini yaptığınız ürünlerle ilgili tepkiler ne yönde?

Bu daha çok bizim buradaki çalışan arkadaşlarımızın ürünleri ürettikten sonra testlerini doğru yapıp yapmadığı kalite kontrol ve ambalajlama konusundaki hassasiyetleri ile alakalı bir durum. Biz firma olarak ürettiğimiz ürünlerin elektriksel ve fonksiyonel testlerini uygun ekipmanlarımız ile yapmaktayız. Elektronik kartlarınızın üretim süreci tamamlandığında müşteriye gönderirken zarar görmemesi için ambalajlanmasına özen gösteriyoruz. Bizi ürüne gösterdiğimiz bu özen ve hassasiyet müşterilerden olumlu tepkiler almamızda etkili oluyor ve tercih nedeni oluyoruz.

Birazda ileriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bizde ilk önce her üretici firma gibi sektörümüzde bir yer edinmeye ve kalıcı olmaya çalışacağız. Çünkü sektörümüzde işini hakkıyla yapan çok büyük rakiplerimiz var bu nedenle öncelikli hedefimiz sektörde kalıcı olmak. Bunu başardıktan sonra da kendi ürünlerimizi geliştirmeyi düşünüyoruz.

Son olarak sektörünüzün sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tekrar söylüyorum sektörümüzde işini hakkıyla yapan çok sayıda firma var ancak bir o kadarda işini düzgün yapmayan firmada var. Özellikle bazı firmalar çok adetli işleri görünce az adetli gelen işleri yapmaktan ya vazgeçiyorlar yada teslim sürelerini uzatıyorlar. Müşteride bir noktada bunun farkına varıyor ve sektörle ilgili kötü bir izlenime sahip oluyor. Biz bu konuda adil davranmaya çalışıyoruz az adetli işe de çok adetli işe de aynı özeni gösteriyoruz. Sektörümüzde ki bu kötü algıyı değiştirmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Sektörel anlamda firmaların ihtiyaç ve taleplerini iyi analiz edip ticari ahlakı ön planda tutmanız halinde belli bir portföyünüz zaten kendiliğinden oluşmakta ve bu yönde ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Aksi halde sektörde dün var olan bir çok firmanın bugün kaybolduklarını sektör içerisinde yer alan herkes görmektedir.