Orhan Güldü: ‘Her Yıl Toplam Ciromuzun Yüzde 12’sini Ar-Ge’ye Ayırıyoruz’

19.2.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, BerrLight, Orhan Güldü, Orhan Güldü: ‘Her Yıl Toplam Ciromuzun Yüzde 12’sini Ar-Ge’ye Ayırıyoruz’

Berrlight Mühendislik Genel Müdürü Orhan Güldü

Yıllık cirosunun yüzde 12'sini Ar-Ge'ye ayıran ve üretimini gerçekleştirdiği iç ve dış mekan aydınlatma armatürleriyle sektörünün önde gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran Berrlight Mühendislik'in Genel Müdür'ü Orhan Güldü ile üretimlerini, yatırımlarını ve aydınlatma sektörünü konuştuk.

Orhan bey kısaca sizi ardından da firmanızı tanıyabilir miyiz?

1987 İstanbul doğumluyum, aslen Giresunluyum. Lise öğrenimimi Zeytinburnu Anadolu Teknik Lisesi Makine Ressamlığı bölümünden, Üniversite lisans eğitimimi Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümünde tamamladım. İş hayatına öğrenci olduğum yıllarda başladım diyebilirim, 2005 yılında sektörün önde gelen firmalarından birisi olan Özdisan Elektronik’te ilk iş ve sektör deneyimime başladım. 2009 yılında Gıda sektöründe ABD’li Kraft Foods firmasında Marmara bölge yöneticiliği, 2011-2014 yılları arasında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan birisi olan Sapro Temizlik ürünlerinde Marmara bölge yöneticiliği yaptım. 2014 yılında elektronik sektörüne ve aydınlatmaya olan ilgim sebebi ile DMY Elektronik Yatırımlar bünyesinde bulunan Assan Elektronik’te Satış Yönetici olarak çalışmaya başladım. DMY Elektronik Yatırımlar bünyesinde farklı grup şirketlerinde sırasıysa 2 yıl satış yöneticiliği, 2 yıl Satış Şefliği ve 3 yıl Proje Satış Müdürü olarak 2021 yılına kadar değişik pozisyonlarda yöneticilik yaptım. 2021 yıllının Mayıs ayında Bilal Deniz ile birlikte Berrlight Mühendislik Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketini kurduk. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen çok sayıda marka projelerde aydınlatma ürünlerimiz ile yer aldık. 2022 yılı itibari ile satış organizasyonumuz da yeni bir yapılanmaya giderek sektörün tecrübeli isimlerinden Mustafa Arı (Demay Mühendislik) ile Berrlight Mühendislik güçlerini birleştirme kararı almış olup Mustafa Bey’i firmamız da Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonu ile Satış bölümünü teslim ettiğimizi bildirmek isterim. 20 yılın üzerinde sektör deneyimi olan Mustafa Bey’in aramıza katılması ekibimize güç kattı. Doğru ekip ve güçlü ekipmanla birlikte sektörün önde gelen oyuncularından olma yolunda üretmeye ve sektöre yeni ürünler kazandırmaya devam ediyoruz.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz? Berrlight Mühendislik’i benzer ürünler üreten firmalardan ayıran özellikleri neler kısaca anlatır mısınız?

İç ve dış mekanlara yönelik aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Özellikle dış mekanların aydınlatılmasında yenilenebilir enerjili ürünler, Solar sokak aydınlatması ve bollard ürünlerimiz bizi diğer üretici firmalardan ayıran en büyük özelliğimiz. Bir başka özelliğimiz de üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin tasarımından, hammadde işlemesi ve ürün kalıplarının kendisine ait olmasıdır.  Bizim bu özelliğimiz firmamıza, müşterilerin özel istekleri doğrultusunda ürünler üzerinde daha kolay değişiklik yapabilme imkanı sunuyor. İç mekan aydınlatmasına yönelik ürün grubumuzda; etanj armatürler, dekoratif sarkıtlar, spotlar, sıva üstü ve sıva altı LED armatürler ve Lineer aydınlatma ürünleri yer alıyor. Dış mekanlara yönelik aydınlatma ürünlerimiz arasında ise; park ve bahçe aydınlatma ürünleri, wallwasherlar, sokak armatürleri, projektörler ve solar aydınlatma sistemleri yer alıyor. Bunlara ek olarak birde endüstriyel tesislerin aydınlatılmasında kullanılan yüksek tavan armatürlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz.

Çalışanlarınızdan ve üretim tesisinizden bahseder misiniz?

İstanbul Sancaktepe’de bulunan 2600 metrekare kapalı alana sahip fabrikamızda üretim yapıyoruz. Fabrikamız 3 kattan oluşuyor. Alt kat tamamen mekanik imalatın olduğu preshane bölümü. Orta katta ofis bölümleri,  yemekhanemiz ve depomuz bulunuyor. 3. Katta ise armatür montaj bölümümüz yer alıyor. Kısacası tüm imalat süreçleri fabrikamızda tamamlanıyor. Bu arada yeni anlaşmasını yaptığımız ve Ocak ayının son haftasında kurulacak olan 2 kwa lazer fiber lazer makinası ile gücümüze güç katmış olacağız. Biz aydınlatma sektörüne yeni bir soluk olmak için yola çıktık ve bunu başarmak içinde yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Şu an firmamızın bünyesinde 5 tane mühendis arkadaşımız var. İki tane Elektrik Elektronik Mühendisi, Bir tane Mekatronik Mühendisi, Bir tane Makine Mühendisi ve bir tanede Endüstri Mühendisi arkadaşımız var. Üretimde kaliteyi yakalamada mühendisliğin çok önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle de firmamız bünyesinde mühendis istihdam etmeye özen gösteriyoruz. Firma olarak daha çok yenilenebilir enerji tarafında proje üretmeye  çalışıyoruz. Çünkü dünya genelinde enerji kaynakları giderek azalmaya başladı ve buda insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirdi. Berrlight Mühendislik’te dünyadaki bu yönelime kayıtsız kalmayarak  ürünlerinde güneş enerjisi sistemlerini kullanarak solar aydınlatma ürünlerine yönelmeye başladı. Şu anda özellikle sokak aydınlatması kısmında KOSGEB ile birlikte çalıştığımız bir projemiz var. İnşallah yakın zamanda sektörde daha önce benzeri yapılmamış olan ürünümüzü son kullanıcılar ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bütün bu projeler mühendislerimizin çalışmaları sonucunda geliştirilen projeler bu anlamda mühendisler bizim için çok önemli ve bizi sektördeki diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz olduğunu düşünüyorum.

Bildiğimiz kadarıyla Berrlight Mühendislik ciddi aydınlatma projelerinde yer aldı okuyucularımıza kısaca bu projelerden bahseder misiniz?

Az öncede belirttiğim gibi ürünlerimizin tasarımlarının tamamının bize ait olması müşterilerin istekleri doğrultusunda ürünlerde projeye uygun değişiklikler yapmamızı kolaylaştırıyor. Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz projeler arasında; Kültür Turizm Bakanlığının Marmaris İçmeler Plajının dış aydınlatması ve peyzaj aydınlatmasını ilk sırada söyleyebilirim, Basın İlan Kurumunun iç aydınlatmalarının tamamını, Çekmeköy Belediyesi Alemdağ Kapalı Spor Salonu’nun iç, peyzaj aydınlatmasını, TRT’nin Antalya Lara’da bulunan yerleşkesinin dış mekan ve peyzaj aydınlatmasını Berrlight Mühendislik tarafından yapıldığını belirtmek isterim. Birde sürmekte olan ve yeni aldığımız aydınlatma projelerimiz var. Şu anda Diyanet Vakfının İstanbul Anadolu yakasında bulunan yerleşkesinin iç ve dış aydınlatma projeleri bizim tarafımızdan yapılıyor.  Sözleşmesini yeni yaptığımız Cibali’de bulunan tarihi Cibali Karakolu’nun iç ve dış aydınlatması bizim tarafımızdan yapılacak. Bu bahsettiğim projelerin tamamı Berrlight Mühendislik’in mekanik ve elektronik tecrübesi ile gerçekleştirdiği projelerdir.

Kalite politikanızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite bizim için çok önemli. Bu nedenle firmamızda  ISO 9001:2015 süreçleri tamamlanmak üzere. Bunlarla beraber TSE Hizmet Yeterlilik ve Yerli Malı Belgeleri içinde çalışmalarımız devam ediyor. İç ve dış mekan aydınlatma ürünleri ile ilgili TSE belgeleri için başvurularımızı yaptık. Yurtdışı ile ilgili de özellikle dış mekan aydınlatma ürünleri için gerekli olan ENEC belgesi için başvurumuzu yaptık ve süreç başladı. İnşallah çok kısa zamanda bu belgelerin hepsine sahip olacağız. Berrlight Mühendislik marka politikası olarak her zaman müşteri beklentilerinin üzerinde bir kalite standardı sunmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda tedarikçi firmalarımızın ve hizmet veren şirketlerle karşılıklı iş birliği ve güven içerisinde çalışarak maliyetlerimizi düşürmeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte verimliliğimizi ve uzun vadeli karlılığımızı arttırmak geleceğimizi güven altına almanın tek yolu olduğu bilinci ile amacımız bütün faaliyet sahalarında ve hizmet birimlerinde kalite bilincini sistematik ve düzenli bir şekilde sağlamak üzere Toplam Kalite Yönetimi’ni benimsemek ve gereklerini yerine getirmektir.

Sektörü yakından bilen birisi olarak bizimle sektörün sorunlarını paylaşır mısınız?

En büyük sıkıntımız imalatçı olduğunu söyleyen ama tam anlamıyla üretim yapmayan firmalarla rekabet etmemiz. Aslında hepimiz kaliteyi istiyoruz ama kaliteyi isterken de  çok ucuza istiyoruz. Tabiri caizse Mercedes’i şahin fiyatına istiyoruz. Sektörümüzde gerçek anlamda üretim yapan firmaların sayısı belki iki elin parmaklarını geçemeyecek kadar az. İyi üretici olabilmeniz ve kaliteli üretebilmeniz için nitelikli personele ihtiyacınız var. Maalesef sektörde nitelikli personel çok az yetişiyor. Bizim firma olarak mühendislerle çalışmak istememizin en büyük nedeni kaliteli üretim politikasını yenilikçi mühendis arkadaşlarımızın süreçlere katılımı ile birleştirmemiz. Nitelikli eleman sorunun çözümünde devlete büyük sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Devlet üreticilerin nitelikli eleman ihtiyacını yeni ve nitelikli meslek liseleri açarak karşılayabilir.

Bence sektörümüzde işe bakış açısı çok yanlış. Bir kere her ışık aydınlatma değildir. Ancak sektörümüzde faaliyet gösteren birçok firmanın bakış açısına göre ise armatürden çıkan her ışık aydınlatma olarak nitelendiriliyor. Bu doğru değil ve sektörümüz içinde büyük bir sorun çünkü her ortamın kendine göre bir aydınlatma matematiği var. Bu hem insanların yaşam konforlarını, hem çalışma konforlarını hemde alanların daha stabil olmasını sağlıyor. Kullandığınız armatürdeki reflektörün açısından tutunda, LED ışık kaynağından, kullandığınız sürücüsünden, kasasına kadar hepsi aydınlatmada bir etken. Az öncede dediğim gibi bizim sektörde bütün bu saydıklarım yok sayılıyor ve sadece armatürden çıkan ışığa bakılıyor. Bu durumda ürüne olan yanlış bakış açısından dolayı ürünü doğru fiyatlandıramıyorsunuz. Bu bizim gibi sektördeki kaliteli üretim yapan firmalar açısından büyük bir sorun. Berrlight Mühendislik ürettiği ürünlerinin tamamına 3 yıl garanti süresi veriyor. Garanti süremizin bu kadar uzun olmasının en büyük nedeni ürünlerimizin tasarım aşamasından, ürünün son noktasındaki kolisinin tasarımına kadar her şeyi kendi bünyemizde yapıyor olmamız. Kalite her zaman kendini belli eder. Bir şeyi kaliteli üretiyorsanız ucuz yapamazsınız, ucuz üretiyorsanız da kaliteli yapamazsınız. Biz kaliteden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz gerçekleştirdiğimiz ciddi aydınlatma projeleri ile de sektörünün önde gelen ve örnek alınan aydınlatma üreticisi olmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu sene tasarım çalışmalarını bitirdiğimiz ve kalıp çalışmaları devam eden 15 yeni aydınlatma armatürünü ürün yelpazemize eklemiş olacağız. Bu arada İstasyonlar için Enerji verimliliği açısından %70 tasarruf sağlamalarına olanacak sağayan Kanopi LED aydınlatma armatürümüzün de  kalıpları hazır ve yakında seri üretimine geçeceğimizi okuyucularınız ile paylaşmak isterim. Genç Mühendislerimize fırsatlar sunulması durumunda neler yapabileceklerini en yakından takip eden bir üretici olarak Ar-Ge’ye yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu bağlamda yeni mühendis istihdamları ile yıl yıllık ciromuzun yüzde 12’sini Ar-Ge’ye ayırmayı planlıyor ve geçen yıl bu rakamın yaklaşık %13 seviyelerinde gerçekleştiğini değerli okuyucularınız ile paylaşmak isterim.