M.Burak Ergün: ‘Müşterilerimizin, Sektörlerindeki Rekabet Gücünü Artırmak İçin Ekonomik Çözümler Sunuyoruz’

18.2.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Ergün Elektronik, M. Burak Ergün, M.Burak Ergün: ‘Müşterilerimizin, Sektörlerindeki Rekabet Gücünü Artırmak İçin Ekonomik Çözümler Sunuyoruz’

Ergün Elektronik yetkilisi M. Burak Ergün

1987 yılında kurulan ve 2000 yılından itibaren müşterilerine SMD ve THT dizgi PCB tasarım, PCB üretim malzemeleri temini konularında sorunsuz ve uygun fiyatlı çözümler sunan Ergün Elektronik'in sahibi ve yetkilisi M. Burak Ergün ile üretimlerini hizmet verdikleri sektörleri ve sektörün sorunlarını konuştuk.

Kısaca sizi ardından Ergün Elektronik’i tanıyabilir miyiz ?

1988 doğumluyum. Ergün Elektronik’in ortaklarından birisiyim. 2000 yılından bu yana  elektronik sektörünün her alanında üretim yapıyoruz. 2010 yılında üretim hattımıza eklediğimiz  tam otomatik makinalarla birlikte üretim gücümüzü daha da artırarak müşterilerimizin isteklerine daha hızlı cevap vermeye başladık. Ümraniye’de Keyap sitesinde toplam 500 metre kare alana sahip olan üretim tesisimizde, müşterilerimizin SMD ve THT dizgi PCB tasarım,  PCB  üretim malzemeleri  temini konularında sorunsuz ve uygun fiyatlı çözümler sunuyoruz.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var ?

Ergün Elektronik’in ürün yelpazesinde farklı sektörler için geliştirilmiş elektronik çözümler ve LED’li aydınlatma ürünleri için geliştirilmiş elektronik çözümler var. Elektronik ürünler konusunda başta otomotiv sektörü olmak üzere , Cam Kaldırma Modülleri, Kayar Kapı Sistemleri, Garaj Kapısı & Kepenk Sistemleri, Turnike Ve Bariyer Sistemleri, ve İleri Mühendislik Ürünleri konularında hizmet veriyoruz. Kısacası Bu bahsettiğim sistemler için tasarımı da bize ait olan beyinler üretiyoruz. Bunun yanında üretimdeki gücümüzden dolayı da müşterilerin istekleri doğrultusunda onlar içinde fason üretimler yapıyoruz. Fason kart üretimi yaptığımız sektörler arasında ise ağırlıklı olarak aydınlatma firmaları  ve  asansör firmaları yer alıyor. Bizim işimiz endüstriyel elektronik bu nedenle de bütün sektörler için elektronik çözümler tasarlayıp geliştirebiliyoruz. Örneğin; bir elektrik malzemesi üretici firma akım korumalı priz üreteceğim dediği zaman onun elektronik devresini planlayıp üretebiliyoruz.

Müşterilerin özel isteklerine cevap veriyor musunuz ?

Elbette veriyoruz. Tasarım ve yazılımlarını kendimiz yapıyoruz. Gerek malzeme tedariği, ve boş PCB üretimi olsun gerek anahtar teslimi ürün olsun hepsini firmamız bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Biz firma olarak Her zaman güven duyulan bir iş ortağı olma anlayışı ile çalışarak, müşterilerimizin elektronik beyin, elektronik kart konularındaki bütün özel isteklerini son derece donanımlı olan ekibimizle karşılayabiliyoruz. Biz yaptığımız her işte kaliteyi ön planda tutuyoruz. Hiçbir müşterimizden Ergün Elektronik ile ilgili olumsuz bir cümle duymak istemiyoruz.

Aydınlatma sektörünün ihtiyacı olan PCB’lerin üretimini de gerçekleştirdiğinizi söylediniz. Buradan hareketle aydınlatma firmaları bu konuda neden sizi tercih etmeliler ?
Bir kere Çin’den çok fazla ithalat var. Devletin yerli üreticiyi korumak amaçlı ithalatçılar için getirdiği ek gümrük vergileri var ama buna rağmen belki fiyat konusunda Çin’den gelen ürünler kadar ucuz olamayız ancak ürünü yerli üreticiden aldıklarında ürünle ilgili en ufak bir sorun yaşadıklarında karşılarında muhattap bulurlar. Ürüne ulaşmaları daha kolay ve daha hızlı olur. Ürünün tasarımını ve yazılımını biz yapacağımız içinde aynı dili konuşan kişileri bulacaklar karşılarında. Benim müşterilere tavsiyem tercihlerini yerli üreticiden yana kullanmaları. Eğer birbirimizi destekler ve her sektörde tercihimizi yerli ürünlerden yana kullanırsak ülkemizin kalkınmasında da ciddi etkimizin olacağına inanıyorum.

İhracatınız var mı ? 

Kendi geliştirdiğimiz ve tasarladığımız ürünlerden bir kaçında yurtdışına ihracatımız var. Bunun dışında müşteri portföyünün yüzde 60’ı yurtdışı olan ve sürekli ihracat yapan büyük firmalarla çalışıyoruz. Bizle tanışamadan önce aynı anda 4-5 farklı firma ile çalışan müşterilerimiz artık sadece bizi tercih ediyor. Çünkü karşılarında işi bilen ciddi bir ekip ve yüksek adetlerde üretim yapabilen modern bir tesis var.

Makine parkurunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz ?

Samsung SM serisi makinemiz ile IPC A-610E ile IPC J-STD-001 standartlarında, her zaman ve her şartta kaliteli üretim yapıyoruz. Günlük yedi yüz bin komponent dizgisi hızlı ve taahhüt ettiğimiz günde teslimat yapabiliyoruz. Samsung SM471 chip shutter dizgi makinemizin omurgasını oluşturduğu hattımız ile 2 konveyör ve 20 kafa ile aynı anda 2 PCB dizilirken smart 6 zonlu kürleme fırını ile ürünlerimiz lehim işlemini tamamlamaktadır. Üretim sonrasında ise gerek manuel gerek yük bindirmeli testler yapılıp her bir ürünün sağlam ve temiz olarak paketlenmesi gerekli durumlarda sevkiyatı yapılmaktadır. Bu arada bizim önemli bir özelliğimiz de ürünlerin testini ve tamirini asla maliyete yansıtmayışımızdır. Zaten bizim hattımızdan çıkan ürünün arızalı olma ihtimali çok düşük bir olasılıktır. Örneğin; kendi ürettiğimiz ürünlerde arızalı olabilme ihtimali 20 binde bir gibidir.

Birazda ileriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Az öncede dediğim gibi yerli üretim bizim için önemli. Biz bunu başardık. Eğer herhangi bir ürünü üretecek kabiliyetimiz varsa, ülkemizde üretilebiliyorsa bunu ülkemizde üretelim. Hammaddeyi dışardan alıyor olsak bile, tasarımını, yazılımını, mühendisliğini ve üretimini biz gerçekleştirelim. İnşallah ilerde üretimini gerçekleştiremediğimiz hammadde ürünlerini de ülkemizde üretmeye başlar ve dışarıya bağımlı olmaktan kurtuluruz.

Son olarak sektörün sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz ?

Sektörün en büyük sorunu yetişmiş eleman eksikliği. Ben bu sorunun çözümünü meslek liselerinin sayılarının artırılmasında görüyorum. Nitelikli eğitim veren meslek liselerinin sayısı arttıkça, bu okullardan mezun olan nitelikli ara elemanlarla birlikte üretim gücümüzün de artacağına inanıyorum. Tabi bu okullardan mezun olanlara üreticilerimizin de destek verip sahip çıkması gerekiyor. Mesela biz bu sene farklı meslek liselerinden 5 tane stajyer öğrenci alıp elektronik konusunda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olduk. Ergün Elektronik olarak gençleri çok seviyoruz ve onları sektöre kazandırma noktasında da üzerimize düşeni yapıyoruz.