Sedat Bayrak: 'Toplam Üretimimizin Yüzde 50’sini İhraç Etmeyi Hedefliyoruz'

30.7.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Redsan Elektrik-Elektronik, Sedat Bayrak, Toplam Üretimimizin Yüzde 50’sini İhraç Etmeyi Hedefliyoruz

Redresör üretmek üzere 2017 yılında kurulan kısa sürede konusunda sektörünün öndende gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran Redsan'ın kurucusu Genel Müdürü Sedat Bayrak ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Sedat bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1985 İstanbul doğumluyum. Okul hayatı bittikten sonra 2007 yılında sektöre hızlı bir giriş yaptım. Sektöre giriş yaparken en büyük avantajım beni iyi anlayan birisine denk gelmem oldu. Sektöre  giriş yaptığımda 22 yaşındaydım ve bu yaşımda ciddi sorumlulukların altına girdim, verilen her işte çok çalışarak başarılı oldum. Bu süreçte sektörü iyi araştırıp iyi analiz ettim, bu sektörde ciddi anlamda tecrübesi olan insanlarla tanıştım onlarla fikir alışverişinde bulundum ve onların tecrübelerinden yararlandım. Orta gerilim sektöründe kazandığım bu tecrübe sonucunda 2017 yılında kendi firmamı Redsan Elektrik ve Elektronik’i kurdum. Sektörde redresör üretimi konusunda bir eksiklik olduğunu gördüm ve redresör üretmeye karar verdim.

Redsan ticari faaliyetlerine nasıl ve ne zaman başladı?

Az öncede dediğim gibi yaptığımız analizler sonucunda sektörde redresör üretimi konusunda bir eksik olduğunu gördük ve 2017 yılında redresör üretmek üzere Redsan’ı kurduk. Bizi kurulduğumuz yıllarda TEDAŞ redresörlerle ilgili ciddi bir şartname değişikliğine gitti ve bu ürünü nitelikli bir ürün haline getirdi. Şartnamede yapılan değişiklikler bizim kurulduğumuz zamana denk geldiği için biz direkt olarak yeni şartnameye uygun tip testleri yapılmış ürünler üreterek sektöre giriş yaptık ve kısa sürede sektörde tercih edilen ve bilinen bir marka olmayı başardık. Müşterilerimizden gelen ve giderek artan taleplere eksiksiz ve zamanında cevap verebilmek için 2021 yılının Şubat ayında yeni üretim tesisimize taşındık. Yeni tesisimizle birlikte maliyetlerimiz düştü ve ürün kalitemiz arttı ayrıca üretimde dışa bağımlı olmaktan kurtulmuş olduk. Yeni üretim tesisimizle birlikte Ar-Ge’ye ciddi anlamda yatırım yaptık. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları neticesinde redresörlerimizi daha da geliştirdik bütün bu yatırımlarımızın iyi sonuçlarını da kısa sürede almış olduk.

Çalışan sayınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretimde 32 arkadaşımız çalışıyor. Ar-Ge’de 4 mühendis arkadaşımız var bu arkadaşlarımız ürünlerimizin geliştirilmesi konusunda firmamıza ciddi katkılar sunuyorlar. Az öncede dediğim gibi aldığımız işlerin yoğunluğu ve müşterilerimizden gelen taleplerin çokluğu nedeni ile yeni üretim tesisimize taşındık ilerleyen zamanlarda çalışan sayımızı artırıp ülkemizin istihdamına daha çok katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Bildiğim kadarıyla yeni bir firma satın alarak ürün çeşitliliğinizi artırdınız. Bize kısaca bu firmadan ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Redsan’ın kardeş firması Epan. Bu firmada yine aynı sektörde alçak gerilim dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu üreten bir firma. Biz var olan bir sistemi satın aldık bu yüzden çok şanslıyız. Epan pano üretiminin yanı sıra aynı zamanda sac üretende bir firma. Zamanla Epan’ın da ürün yelpazesine yeni panolar ekleyerek bu firmamızın da ürün çeşitliliğini artıracağız.

Bu arada yeniden redresör konusuna dönmek istiyorum. Biz Tedaş tipi redresör üreten bir firmayız. Redresörler gemicilik sektöründe ve savunma sanayinde kullanılan ve tercih edilen bir ürün. Savunma sanayinde kullanılan askeri araçlarda kullanılmak üzere yeni redresörler geliştirmek için kolları sıvadık ve bunun için savunma sanayinde faaliyet gösteren bir firma ile birlikte çalışıyoruz. Her şey yolunda gittiği taktirde ve ürünümüz kabul gördüğünde bu konuda biz tek olacağız.

Birazda firmanızın kalite politikasını anlatır mısınız?

Bizim için kalite çok önemli. Müşterilerimize mahcup olmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Müşterilerimizin istekleri bizim için çok önemli müşterilerimizin ihtiyaçlarına zamanında ve eksiksiz cevap verebilmek için çabalıyoruz. Ürünümüzü sattıktan sonrada müşterilerimize istedikleri taktirde satış  sonrası destekte  veriyoruz. Redsan olarak bizim asıl hedefimiz kalitemizi en üst seviyede tutmak. Bu arada redresörlerin içinde kullandığımız akü gibi üretimi bize ait olamayan ürünler var, bu ürünleri seçerken de kendi konusunda isim yapmış firmaların ürünlerini seçiyoruz. Tekrar söylüyorum müşterilerimiz ürünlerimizle ilgili sorun yaşamasınlar diye kalitemizden asla taviz vermiyoruz.

Uzun yıllardan beri sektörün içindesiniz ve sektörü çok iyi biliyorsunuz. Buradan hareketle bize sektörün sorunları ve devletten beklentilerinizle ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ülkemizde 21 tane elektrik dağıtım şirketi var. Bir yıl öncesine kadar bu bahsettiğim her kurumun farklı talepleri vardı. Daha öncede dediğim gibi bizim bu konudaki kılavuzumuz Tedaş. Üretimini gerçekleştirdiğimiz Redresörler Tedaş şartnamesine uygun ve standartları Tedaş tarafından belirlenmiş ürünler. Elektrik dağıtım şirketlerinin ürettiğimiz redresörlerle ilgili bizden ekstra talepleri oluyordu fakat Tedaş tarafından belirlenen standartlardan sonra bu ortadan kalkmış oldu. Bizim üretici olarak devletten en büyük beklentimiz ihracatta ve ithalatımızda kolaylıkların sağlanması. Hammadde fiyatlarının yüksek oluşu maliyetlerimize ciddi anlamda etkiliyor ve bu durumda üretici firmalar arasında haksız  rekabete yol açıyor.Özellikle son üç ayda fiyatlar anormal derecede arttı. Hammadde fiyatlarında özellikle dolar bazlı yaşanan artış maliyetlerimizi artırdı. Maliyet artışı da ihracatımızı ciddi anlamda etkiledi. Çinli üreticilerle rekabette zorlanmaya başladık. Daha önce pazar lideri olduğumuz Azerbaycan  gibi ülkelerde ihracatta zorlanmaya başladık. Bu durum bizi zorlasa da biz yeni Pazar arayışlarına devam ediyoruz. Önümüzdeki aylarda Rusya, Ukrayna ve Özbekistan’da sektörümüzle ilgili düzenlenecek olana fuarlara katılacağız.

Az önce ihracat yaptığınız ülkeler arasında Azerbaycan olduğunu söylediniz? Başka hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Evet Azerbaycan’da ciddi bir pazara sahibiz. Bunu yanında Irak, Türkmenistan ve Afrika ülkelerine ihracatımız var. Erbil’de partner bir firmamız var ve bu firma sayesinde Erbil ve çevresinde etkin olmaya başladık. Toplam üretimimizin yüzde 20’sini ihraç ediyoruz. Bu oranı yüzde 50 seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Kuruluşumuzun üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen ürün kalitemiz nedeni ile sektörde kabul gördük ve üretimini gerçekleştirdiğimiz redresörler müşterilerimiz tarafından tercih edilmeye başlandı. Ürünlerimiz tercih edilmeye başladıkça bizde büyümeye devam ettik ve içinde bulunduğumuz bu tesise taşındık. Son olarak şunu söylemek kurulduğumuz günden beri hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Hem Redsan’ı hemde Epan’ı sektörün örnek üreticileri yapmak için çalışanlarımızla birlikte mücadele ediyoruz.