Göksel Gül: ‘2024 Yılında İhracatımızı Yüzde 45’ler Seviyesine Çıkaracağız’

1.12.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röprotaj, Göksel Gül, HCN Kilit, Göksel Gül: ‘2024 Yılında İhracatımızı Yüzade 45’ler Seviyesine Çıkaracağız’

19 yıllık geçmişi ile endüstriyel kilit, menteşe ve aksesuarları sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran HCN Kilit’in Yönetim Kurulu Başkanı Göksel GÜL ile üretimlerini, sektörü ve HCN Kilit’in ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Göksel bey, kısaca HCN Kilit’i tanıyabilir miyiz?

HCN Kilit 2011 yılında kuruldu. HCN kilit yurtiçi ve yurtdışı pazarda kalite güven ve uygun ürünler ile memnuniyetini en üst düzeyde tutarak endüstriyel kilit, menteşe ve aksesuarlarını sektörün ihtiyacı doğrultusunda müşterileri ile buluşturan SEMBOL markası ile satış yapmakta olan bir firma. Bünyemizde faaliyet gösteren Sembol Kilit firması da HCN Kilit firmasının sektörde görünen yüzü ve aynı zamanda tescilli firmasıdır. Kilit’te tek SEMBOL sloganı ile yoluna devam etmektedir.

Peki ne tür kilitler üretiyorsunuz? Bu kilitler daha çok hangi sektörler tarafından kullanılıyor?

Özellikle endüstriyel kilit, menteşe ve aksesuarları konusunda firmamızın ürün yelpazesi çok geniş. Firmamızın ürün yelpazesinde başta Pano ve Makine Kilitleri olmak üzere; Mandallı Kilitler, Kollu Pano Kilitleri, Kilit Anahtarı ve Göbekleri bulunuyor. Bunun yanında firmamız müşterilerin istek ve talepleri doğrultusunda sürekli olarak ürün yelpazesine yeni ürünler eklemekte ve ürün yelpazesini günün şartlarına uygun bir şekilde genişletmekte ve değiştirmektedir. Firmamız tarafından üretilen kilit ve aksesuarlar az öncede belirtiğim gibi elektrik panosu üreticileri, trafo üreticileri, jeneratör üreticileri rack kabin üreticileri ve makine üreticileri tarafından kullanılmakta olan yani sac kapağı olan firmalar müşterilerimiz olarak bizi tercih edilmektedir.

Üretim tesisiniz, makine parkurunuz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

2021 yılında almış olduğumuz fabrika arazimizin inşaatına 2022 yılı mart ayında başladık.2023 yılı Aralık ayı itibariyle 1600 m2 kapalı alana sahip firmamıza başta ar-ge tasarım kalıphane, preshane, dökümhane ve montaj birimlerimizi tümüyle taşıdık. Makina parkurumuza ciddi yatırımlar yaparak son teknoloji ile buluşturarak Cnc makine, zamak enjeksiyon, plastik enjeksiyon alarak daha da aktif hale getirdik. Aktif personelimizden bahsedecek olursak firmamız bünyesinde 20 kişiyi istihdam etmekteyiz. Çalışanlarımızın her biri kendi alanında sektörde uzun yıllar çalışmış olup edinmiş oldukları tecrübe ve sorumluluk ile firmamıza güç katmaktadır.

Müşteriler neden HCN Kilit’in ürettiği Sembol marka kilitleri tercih ediyorlar?

Her şeyden önce ben ve arkadaşlarım sektörü çok iyi tanıyoruz ve sektörün ihtiyaçlarının ve önceliklerinin ne olduğunu biliyoruz.  Firma olarak kesinlikle kalitemizden çok eminiz ve bunu ürünlerimizi kullanan müşterilerimizden de çok sık duyuyoruz. Bizim en büyük özelliğimiz müşterilerimizin bizden istediği ürünleri eksiksiz ve hızlı bir şekilde teslim etmemiz. Bu durumun bizim tercih edilmemizde büyük etkisi olduğuna inanıyoruz. Kısacası firmamız, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden örnek kuruluş olarak yoluna devam etme kararlılığında ve azmindedir.

Global pazarda da ürünlerinizin kullanıldığından bahsettiniz? Buradan hareketle daha çok hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Elbette global pazarlarda ürünlerimiz kullanılıyor ve ihracat yapan bir firmayız ancak bunun yeterli olduğuna inanmıyoruz ve bu nedenle ihracatımızı artırmak için bünyemizde bir dış ticaret birimi oluşturmuş olarak hem ihracatımızı artırmayı hem de ürün ihraç ettiğimiz firmalara yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti ve 2024 yılındaki hedefleriniz ve beklentileriniz neler öğrenebilir miyiz?

2023 yılının bizim için başarılı bir yıl olduğuna inanıyorum. 2023 yılında yeni ürünler geliştirip ürün yelpazemize eklediğimizden dolayı müşterilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer almayı başardık. Şimdiden 2023 yılı için belirlemiş olduğumuz karlılık oranlarına ve cirolara ulaştık. 2024 yılında da yüzde 20’ler seviyesinde olan ihracatımızı yüzde 45’ler seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2024 yılında ürün yelpazemizi 35’e yakın yeni ürün ile daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Son olarak endüstriyel kilit sektörünün gelişimi ve sorunları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Hitap ettiğimiz sektörler geliştikçe endüstriyel kilit sektörü de bu doğrultuda hem gelişiyor ve büyüyor. Bizde büyüyen sektörde payımızı almak için var gücümüzle çalışıyoruz ve ürettiğimiz kaliteli ve daha kalitelisini yaparak ürünlerle hizmet verdiğimiz sektörlerin gelişimine dolaylı da olsa katkı sağlıyoruz. Yolumuza AR-GE çalışmalarımız ile devam ederek hızlı emin adımlar ile devam etmek istiyoruz. Biz güzel ülkemizde doğru adımlar ile gençlerimize güvenerek coğrafyamızda çok daha iyisini yapacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda gençlerimizin üretim kolunda sürekli yolunu açmamız gerekiyor.

Biz HCN Kilit Ltd. Şti olarak kaliteli güvenilir hızlı bir firma olarak yolumuza Kilit’te tek SEMBOL sloganı ile devam edeceğiz.