Ozan Buruk: ‘Türkiye ve Dünya Standartlarına Uygun OG/AG İzolasyon Malzemeleri Üretiyoruz’

27.12.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Ozan Burak, 2A1B, Ozan Buruk: ‘Türkiye ve Dünya Standartlarına Uygun OG/AG İzolasyon Malzemeleri Üretiyoruz’

2A1B Enerji’nin Ortaklarından Ozan Buruk

Yerli ve milli üretim felsefesi ile yolan çıkan, Afyonkarahisar’da bulunan 6500 metrekarelik fabrikasında Türkiye ve Dünya standartlarına uygun OG/AG izolasyon malzemelerinin üretimini gerçekleştiren 2A1B Enerji’nin ortaklarından Ozan BURUK ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca firmanızın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

2A1B Enerji Firması Türkiye'nin önde olan enerji sektöründe (elektrik üretim, iletim ve dağıtım) yenilikçi ve kaliteyi daima ön planda tutan, bünyesindeki profesyonel ekibi ile sürdürülebilir Ar-Ge çalışmalarıyla sektörde öncü olmayı hedeflemiştir.

Elektrik Mühendisi Ahmet AKTÜRK ve Elektrik Mühendisi Ahmet ASLAN ile birlikte İkia Enerji San ve Tic Ltd. Şti. firmasını kurarak büyük projeler imza atmıştır.

İkia Enerji firması kurucuları Ahmet AKTÜRK,  Ahmet ASLAN 2021 yılında Afyonkarahisar 'da OG/ AG İzolasyon malzemeleri üretimi için öz sermayesi ile bina, teknoloji ve makine yatırımlarına başlamış tüm izin ve iş süreçleri tamamlanarak 2021 yılında Ozan BURUK ile birlikte 2A1B Enerji firmasını kurarak ve 2A1B markası ile OG/AG izolasyon malzemelerinin üretim faaliyetine başlamıştır.
Bu kapsamda tamamen yerli ve milli üretim felsefesiyle 6,500 metrekare üretim tesislerinde yine yerli üretim makineleri ile Türkiye ve Dünya standartlarına uygun OG/AG izolasyon malzemelerinin üretimini gerçekleştirmektedir.

Firmanızın ürün yelpazesinden ve ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

2A1B ürünlerinin önceliği insan hayatı ve iş güvenliği olmak üzere ormanlık alanlardan geçen enerji nakil hatlarındaki arızalardan meydana gelebilecek felaket ve zararları minimuma indirebilecek yapısal malzemeleri üretmektedir.

Bu kapsamda ürettiğimiz;

OG İzolasyon (Kapama) Ürünlerimiz

6,3 KV İşletme geriliminden 34,5 KV işletme gerilimine kadar kullanılan enerji nakil iletim hattı ürünlerinde VHD, OG Parafudr, OG trafo buşing izolatör kapamalar için özel tasarlanmış soğuk uygulamalı, %100 YERLİ ve MİLLİ üretim ürünlerimizdir. OG trafo buşing izolatörler için özel yapılmış soğuk uygulamalı izolasyon kapamalarımız kuş, yabani hayvan ve hattın ormanlık alan geçişlerinde uzayan ağaç dallarının temaslarının sebep olduğu elektrik kesintilerine ve arızalara engel olmakla beraber elektrik şebekelerinin de kuş ve yabani hayvanlara zarar vermesini engeller.

AG İzolasyon (Kapama) Ürünlerimiz

50 KVA dan 2500 KVA ya kadar olan farklı 4 tipde AG trafo buşing İzolatörler için özel yapılmış soğuk uygulamalı izolasyon kapamalarımız kuş, yabani hayvan ve hattın ormanlık alan geçişlerinde uzayan ağaç dallarının temaslarının sebep olduğu elektrik kesintilerine ve arızalara engel olmakla beraber elektrik şebekelerinin de kuş ve yabani hayvanlara zarar vermesini engeller.

İletken izolasyon (Kapama) Ürünlerimiz

6,3 KV İşletme geriliminden 34,5 KV işletme gerilimine kadar kullanılan enerji nakil iletim hattı ürünlerinde, Q8, Swallow için boru Tipi TIBIA Serisi ve Raven iletkenler için BORU Tipi OPPIO Serisi ve mevcut hatlarda kullanımı kolaylaştırmak üzere tasarlanan tırnaklı tip serimiz CASTELLIUM olarak 3 farklı seride yapılmış soğuk uygulamalı izolasyon kapamalarımız kuş, yabani hayvan ve hattın ormanlık alan geçişlerinde uzayan ağaç dallarının temaslarının sebep olduğu elektrik kesintilerine ve arızalara engel olmakla beraber elektrik şebekelerinin de kuş ve yabani hayvanlara zarar vermesini engeller.

Üretilen tüm ürünlerimiz her partide tip testlerinden geçmektedir.

Bütün ürünlerimiz

•Halogenfree yapıdadır.

•Ürünler homojen yapıdadır ve her noktasında et kalınlığı aynıdır. (Köşelerde ve geçiş noktalarında incelme yoktur. Bu durumda zayıf nokta oluşmayacağından mükemmel izolasyon sağlar.)

•Hidrofobik yüzeye sahiptir, su yolu oluşturmaz.

•Uzun ömürlüdür ve UV ışınlarına karşı yüksek dirençlidir.

•Üstün mekanik dayanıma sahiptir.

•Üstün elektriksel izolasyon sağlar.

•V0 yanmazlık özelliğine sahiptir.

•Yüksek sıcaklık dayanımı vardır.

•Raf ömrü uzundur.

•Uygulaması pratik ve kolaydır.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Teoride ve pratikte tamamen yerli ve milli üretim felsefesiyle 6,500 metrekare 2 adet üretim tesisimiz bulunmaktadır. Toplamda beyaz ve mavi yaka olarak 80 personelimiz ile tesislerimizde; Türkiye ve Dünya standartlarına uygun izolasyon malzemelerinin üretimini, Türkiye de ve yurt dışında devam eden OG/AG taahhüt projelerimiz ve 2022 yılı yatırım planına aldığımız Afyon Seramik San. Tic. Ltd Şti. Firmamız ile üretim hatları tamamlanan diğer elektro seramik fabrikamızda da seramik izolatör ve izolatör ürünleri üretimi 2023 yılında seri üretime geçilecektir.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

2A1B olarak Ar-Ge ve Ür-Ge için ciddi bir bütçe ayrılmaktadır. Akredite laboratuarlarda yaptırılan çoğu test kendi bünyemizde öncelikle gerçekleştirilmektedir.

Araştırma ve Deneysel Geliştirme (Ar-Ge) mevcut bilgi stokunu artırmak ve yeni uygulamalar tasarlamak için yapılan yaratıcı ve sistematik çalışmalarımız için 2 adet mühendis çalışma arkadaşımız temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetlerimizi yürütmektedir Yine aynı çalışma arkadaşlarımız Ürün-Geliştirme (Ür-Ge) yeni bir ürünü pazara sunmak amacıyla fikir ya da konseptin formülasyonundan ticarileşmesine kadarki baştan sona yürütülen etraflı olan bu süreci kavram geliştirme, tasarım ve doğrulama, prototip/pilot imalat ve montaj/sistem entegrasyonu, testler, ön ticari prototip gibi iş paketlerini 2023 yılında daha yoğun uygulamak üzere gerekli çalışmalarına devam etmektedir.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon belki de en önemli konularımızdan. Bu anlamda en önemli konu bizim için “iletişim” , “ulaşılabilirlik” ve “sürdürülebilirlik”  konularıdır. Marka bilinirliği ve ürüne direk ulaşma konularında teknoloji anlamında B2B, CRM ve benzeri olarak dijital alt yapı çalışmalarımız devam etmektedir. Sahada bölgesel olarak takım arkadaşlarımız tüm Türkiye’yi dolaşmaktadır ve ürün tanıtımı yapmaktadır. Bu anlamda ürün kalitesi olarak yapılan olumlu geri dönüşler bize mutluluk vermektedir. Kalitenin asla tesadüf olmadığı bir kez daha çalışmalarımızın ve kaliteden ödün vermeden üretim yapmanın ve bunu ürünü ilk kez gören potansiyel müşterilerimizden övgü ve tebrik ile tescillenmesi bizim için en büyük kazanç ve mutluluktur.

Firmanızın dijitalleşmeye bakış açısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Değişen dünya dinamiklerine uyum sağlamak zorundayız. Dünya dijital dönüşüm içerisinde bu dönüşümün dışında kalırsanız belli bir süre sonra sizde halkanın dışında kalmaya zorunlusunuz. Bu nedenle üretimden pazarlamaya kadar olan neredeyse her süreci dijital ortama taşımaya ve takip etmeye çalışıyoruz.

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

İzolasyon malzemeleri konusunda çok yeni bir firma olmamız nedeniyle ürün Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları ile ilk yılımız yoğun geçti ve ürün tip testleri piyasada ki yerini alması ancak tamamlandı. Bu nedenle 2022 yılında ihracat tekliflerine cevap vermedik. 2023 yılında mevcutta firmamızla irtibata geçen ve çalışmak isteyen özellikle doğu bloku ülkeler ile çalışmaya başlayacağız.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz? 2022 yılı sizin açınızdan nasıl geçti 2023 yılından beklentileriniz neler?

2022 yılı bizim için hareketli ve yoğun bir süreçti zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık. Üretim hatlarının kurulması ürünün piyasaya çıkması kullanıcıya ulaşması hepsi farklı bir koşuydu ama ürünün kısa sürede piyasada yerini alması, marka bilinirliğinin oluşması ile mutlu bir 2022 yılı olarak bitiriyoruz. 2023 yılında ürün yelpazesine eklenecek yeni ürünlerimiz ve yurtdışı ihracat anlaşmaları ile ülkemize ciddi bir katma değer katan bir firma haline gelecek olmamız en büyük beklentimizdir.  Yeni kurulan Afyon Seramik San ve Tic Ltd Şti grup firmamız ile tekelleşmiş olan elektroseramik porselen ürünlerinin rekabetçi bir ortama taşınmasını sağlayacağına inanıyoruz.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimiz bildiğiniz gibi Orta gerilimde kullanılan izolasyon ürünleri ve bu anlamda kaliteden ve kullanılan malzemeden asla ödün veremezsiniz. Ürünün gerilim dayanımı, yanmazlık en önemli konularımızdan. Piyasa da yoğun rekabet nedeniyle bazı firmalar rekabet edebilmek için üretilen ürünlerin et kalığından tutunda malzeme yalıtkanlığı vb özellikler için değişiklik yapıyor ve bunu 2 ürünü karşılaştırdığınızda ürün farklarını rahatlıkla görebiliyorsunuz.  2A1B yönetimi olarak yine tekrarlıyorum Kalite asla tesadüf değildir. Bu nedenle ilk ürünümüz de son ürünümüzde aynı özelliklerde aynı et kalınlığından aynı yanmazlık özelliğinde aynı yalıtkanlık özelliğinde üretilecektir. Bu bizim değişmez kalite politikamızdır.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Özellikle Anadolu da TEDAŞ standartlarına uymayan fason ve markalı ürünler bulunuyor. Bunların kullanılması ciddi bir problemdir. Hemen olmasa da daha sonra çıkabilecek maddi ve manevi zararları göz ardı ediliyor bu nedenle Türkiye genelinde ki dağıtım şirketlerinin bu konuya özenle bakmasını talep ediyoruz.