Mert Yukarıkozan: ‘Teknoline 30 Yıllık Tecrübesi ve İnovatif Ürünleriyle Sektöre Yön Veriyor’

1.9.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, Teknoline, Mert Yukarıkozan, Mert Yukarıkozan: ‘Teknoline 30 Yıllık Tecrübesi ve İnovatif Ürünleriyle Sektöre Yön Veriyor’

Teknoline Teknoloji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Yukarıkozan

Teknoline, dünyada bir ilk olan FTTH fiber optik multiswitch ürünü ile fiber optik üzerinde Uydu TV sinyallerinin dağıtımında yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca, 2022'de pazar payını büyütmeyi amaçladığı Interkom ve akıllı ev otomasyon ürünlerinde IPTV ve bulut destekli teknolojiler üzerine Ar-Ge çalışmalarını da sürdürüyor.

Teknoline Teknolojik Sistemleri, 2006 yılından beri, uydu (SMATV), kablo TV (CATV), terrestrial anten (MATV), kamera(CCTV), interkom (Görüntülü - Görüntüsüz Diafon Sistemleri) ve fiber optik dağıtım sistemleri ile iletişim ve güvenlik uygulamalarında sınırsız çözümler sunuyor. Yüzde 100 yerli ve ileri teknoloji kullanarak yaptığı üretim, tasarım ve uygulamaları büyük projeler tarafından tercih edilen ve 25 ülkede de güvenle kullanılan Teknoline, faaliyetlerini sektöre kazandırdığı katma değerler konusunda lider olma hedefiyle sürdürüyor. Şirket birçok Avrupalı firmanın da OEM tedarikçisi konumunda bulunuyor. Teknoline’nın, Türkiye’nin potansiyeli olan bir alanda, Ar-Ge ve inovasyona dayalı çalışmalarını yerli üretim kaynaklarını devreye sokarak yürüttüğüne işaret eden şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Yukarıkozan, “İnovatif bir ürün olarak geliştirilen Teknoline Fiber TV Sistemi, elektronik sektöründe ilk kez yerli üretimle hayata geçirildi. Yerli ve milli teknoloji ile geliştirdiğimiz yeni nesil fiber TV dağıtım ürünleri sistemi ile ilk kez uydulardan alınan TV sinyallerini fiber sinyale dönüştürerek daire içi cihaz yatırımı, kablolama maliyeti ile kurulum sürecini ortadan kaldırdık. Ekonomik koşulların sertleştiği bu konjonktürde Teknoline Fiber TV sistem üretiminin sağladığı tasarruf sayesinde 3 ayda 10 bin konuta ulaştık. Hedefimiz katma değerli yerli teknoloji ile ülke büyümesine de katkıda bulunmak” şeklinde konuştu. Dünyada fiber TV dönüşümle tüm ihtiyaçların karşılanması trendinin yükselmesi doğrultusunda yeni nesil bir elektronik Fiber TV sistemi geliştirmeye yöneldiklerini aktaran Mert Yukarıkozan, Fiber TV sistemi ile daire içi cihaz yatırımı yapılmayan ilk elektronik Fiber TV sistemini kurduklarını belirterek sorularımızı yanıtladı.

ULUSAL VE GLOBAL PAZARIN ÖNCÜLERİ ARASINDA

Teknoline nasıl bir şirket? Ne zaman ve hangi fikirden yola çıkılarak kuruldu?

Teknoline, 1992 yılında kurulan Tekniksat Grup kuruluşudur. Uydu TV dağıtım ürünlerindeki ithal ürünlere alternatif yerli teknoloji üretmek amacı ile 2006 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne birçok yeni teknolojiyi sektöre katarak hem ülkemizde hem de global pazarda sektörün öncü firmalarından biri konumundadır. Yapmış olduğu Ar-Ge yatırımları ile sektördeki boşlukları tespit edip, maliyet avantajı sağlayıp, ihtiyaçlara göre daha performaslı ekonomik ürünler üretme amacı ile ilk yerli ve milli multiswitch binalardaki uydu dağıtım santralini üreterek ilk millileştirme hamlesine başlatmıştır. Daha sonraki yıllarda yine piyasa ve pazar ihtiyaçlarını tespit edip, dünyada ilk fiber optik multiswitch ürününü pazara kazandırmıştır. Yaptığı yatırımlar sayesinde sektördeki ithal ürün ihtiyacı azalmıştır. Teknoline ihtiyaçları iyi analiz edip, ihtiyaçlara göre en ekonomik, en performaslı, stabil ürünleri üretmek hedefinde yüzlerce ürüne imza atmıştır. Fiber optik uydu sistemler konusunda pazar ve piyasaya yön veren bir noktaya gelmiştir. Merkezi uydu sistemleri Headend, görüntülü IP interkom, akıllı ev otomasyon sistemleri alanlarında ürün gamını genişletmiştir. Kurulduğu günden bugüne yerli üretim ve teknolojinin öneminin farkında olup bu önemi şirket felsefesi olarak benimsemiştir. Bu doğrultuda toplamda 7 bin 500 m2’lik üretim tesisi, SMT, THT hatları, metal işleme tesisleri ile son teknoloji üretim ve makine parkuruna sahiptir.

AR-GE VE İNOVASYONLA SEKTÖR STANDARTLARINI BELİRLİYOR

Ürün ve hizmetlerinizle bulunduğunuz ulusal ve global konumu aktarır mısınız?

Teknoline olarak üretimini yapmakta olduğumuz ürünler global olarak 25’den fazla ülkede büyük toplu konutlar, lüks otel ve rezidanslar, villa projeleri, standartların yüksek olduğu broadcasterlar tarafından güvenle kullanılmaktadır. Ayrıca yapmış olduğumuz anlaşmalar ile birçok Avrupalı firmanın OEM tedarikçisi konumundadır.

Bu konumu ulaşmanızda ve daha yukarılara taşımada Ar-Ge ve inovasyonun rolü nedir?

Bir teknoloji firması olarak başarımızın en büyük sebebi Ar-Ge ve inovasyona olan yatırımlarımızdır. Fiber optik dağıtım ürünlerimizle global alanda bile öncü firmalar arasındayız. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile Teknoline bünyesinde birçok tescilli patent ve başarı ile tamamlanan 8 olmak üzere devam eden 2 adet TÜBİTAK projesi ile teknolojimizi sürekli olarak güncel tutmakta ve sektör standartlarını belirlemede öncü olmaktayız.

KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYEN EKİPLE A’DAN Z’YE ÇÖZÜM

Dışa bağımlılığı azaltmada ve Türk bayrağını globale taşımada en çok hangi niteliklerinizle ön plana çıkıyorsunuz?

Teknoline üretim hayatına ilk başladığında Türkiye’de ve globalde pazarın çoğunluğuna hakim olan birçok Avrupalı firmanın, şu an OEM tedarikçisi olarak bizim teknolojimizi ve çözümlerimizi kullanmaları en büyük gurur kaynaklarımızdan. Bu başarının arkasında kaliteden asla ödün vermeyen bir ekip var. Yaklaşık 400 farklı çeşit ile geniş bir ürün yelpazesine sahibiz; bu da bizim A’dan Z’ye tüm ihtiyaçları karşılamamıza sebep oluyor.

MÜŞTERİ DÖNÜŞLERİNDE HIZLI AKSİYON

Faaliyet sahanızdaki gelişmeler doğrultusunda en fazla talep edilen hizmet ve çözümleri müşterilerinize sunmada nasıl bir noktadasınız?

Teknoline olarak müşterilerimizin geri dönüş ve önerilerini fazlasıyla önemsiyoruz. Bu konuda oldukça açık bir yapımız var. Bununla beraber alanında uzman Ar-Ge kadromuz ile hızlı aksiyon alıp müşterilerimiz tarafından talep edilen çözümleri karşılayabilmekteyiz. Ürünlerimizin kayda değer bir kısmı da bu sayede ortaya çıkmıştır.

FTTH FİBER OPTİK MULTİSWİTCH İLE YENİ BİR SOLUK

2022 hedefleriniz nasıl?

2022, özellikle görüntülü interkom ve akıllı ev otomasyon ürünlerimiz ile pazar payımızı büyütmeye odaklandığımız bir yıl bizim için. Ayrıca 2020 yılından beri Ar-Ge ve patent işlemleri devam eden 2022 Almanya ANGACOM fuarında duyurduğumuz dünyada ilk FTTH fiber optik multiswitch ürünümüz ile fiber optik üzerinde Uydu TV sinyallerinin dağıtımında yeni bir soluk getirmeyi hedeflediğimiz bir yıl. Ürettiğimiz ürün gamında Dünya pazarında söz sahibi olma yolunda adımlar atıyoruz.

IP VE BULUT TABANLI TEKNOLOJİLER İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARI

Sektörünüzdeki gelişmelerin nasıl evrilmesini bekliyorsunuz? Buna hazırlanmak ya da belirleyici olmak adına neler yapıyorsunuz?

Her geçen gün bakır kablolamanın azaldığının ve fiber optik teknolojiye olan yatırımların arttığının farkındayız. Bu alanda 2022 yılında duyurduğumuz FTTH Fiber Optik multiswitch ürünümüzle Uydu TV sinyallerinin iletimini prize kadar fiber optik ile iletimini sağlayan, bakır kablo kullanımını minimuma indirecek çözümler üretiyoruz. IP ve bulut tabanlı teknolojilerin giderek önem kazandığını biliyor, bu alanda, IPTV ve bulut destekli interkom ve akıllı ev gibi teknolojiler üzerine Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.