Ahmet Akyüz: 'Toplam Üretimimizin Yüzde 80’nini İhraç Ediyoruz'

10.6.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, MD Grup, Ahmet Akyüz: ‘Toplam Üretimimizin Yüzde 80’nini İhraç Ediyoruz’

MD Grup’un Genel Müdürü Ahmet Akyüz ile MD Grup şirketlerini, makine yatırımlarını, MD Grup’un ileriye dönük hedeflerini ve sektörü konuştuk.

Ahmet bey öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1967 İstanbul İstanbul doğumluyum. Uzun yıllar kozmetik ve gıda sektöründe çalıştıktan sonra elektrik sektörüne geçiş yaptım. Elektrik , aydınlatma ve görüntülü ev sistemleri sektörünün önde gelen firmalarından birisi olan NA-DE Elektronik’te Satış ve Pazarlama Direktörü olarak işe başladım. NA-DE Elektronik’te yaklaşık 4 yıl çalıştıktan sonra.  MD Grup ile tanıştım ve 2019 yılında MD Grup’ta Genel Müdür olarak işe başladım. Dünyada yaşanan salgın hastalığa ve ülkemiz ekonomisinde yaşanan durgunluğa rağmen tüm çalışanlarımız ile birlikte güzel işler yapmak için var gücümüzle çalıştık. MD Kalıp Mustafa Değirmencioğlu tarafından kurulmuş  46 yıllık bir geçmişi olan köklü bir firma. Burası tamamıyla bir aile şirketi. 2020 yılının birinci ayı itibariyle biz bir yapı değişikliğine gittik. kurumsallaşmak ve profesyonelleşmek için kollarımızı sıvadık. Ben göreve başladığımda aileden olan çalışanlarla birlikte MD Kalıp’ta çalışan kişi sayısı 60’tı. Bugün itibariyle çalışan sayımızı 150’nin üzerine çıkardık.

MD Kalıp’ın kuruluş hikayesi ile ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Az öncede bahsettiğim gibi MD Kalıp Mustafa Demircioğlu büyüğümüz tarafından 46 yıl önce kalıp üretmek üzere kurulmuş. Firmamız ağırlıklı olarak plastik enjeksiyon kalıpları üretmektedir. Firmamız, Kurucumuz ve yönetim kurulu başkanımız Mustafa Demircioğlu önderliğinde uzun sabır ve tecrübe birikimini son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla taçlandırmış, kapasitesini artırarak üstün bir seviyeye getirmiş bulunmaktadır. Plastik enjeksiyon ürün ve kalıp tasarımı, beyaz eşya kalıpları, mutfak eşyaları kalıpları, elektrik malzemesi kalıpları ve temizlik malzemesi kalıplarına uzanan çeşitlilikte Türkiye’nin güzide kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılayan MD Kalıp, üstlendiği sorumluluğun bilincinde olan güçlü bir kuruluştur. MD Grup bünyesinde 4 farklı şirket bulunuyor. Bu firmalardan birisi ve önemlisi MD Kalıp diğer şirketlerde üretimi gerçekleştirilen ürünlerin bütün kalıpları MD Kalıp tarafından üretiliyor. Bu arada MD Kalıp, kalıp konusunda dışarıya da kalıp tasarımı ve üretimi yapıyor. Bir başka grup firmamızda markamızın adını taşıyan Adal Pano. Adal Pano’nun ürün yelpazesindeki ürünlerin tamamının tasarımı ve kalıpları MD Kalıp tarafından yapılıyor ve Adal Pano ürünlerinin tamamı bünyemizde bulunan enjeksiyon makinalarında gerçekleştiriliyor. Makine parkurumuza yeni makinalar ekliyoruz hatta ilerleyen zamanlarda üretimde tam otomasyona geçmeyi hedefliyoruz. Üçüncü firmamız ise bir klemens firması bu firmayı geçtiğimiz yıl satın alarak gücümüze güç kattık. Birde uluslararası ticaret yapmamızı sağlayan Evza diye bir firmamız var. Bütün bu saydığım firmaların birlikteliğiyle özellikle bu salgın döneminde ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen grup olarak krizi çok iyi yönettik. Krizi fırsata çevirdik ve bu dönemde makine parkurumuza 5 yeni makine kattık. Kısacası bu dönem bize ciddi anlamda büyüme avantajı sağladı.

Son yaptığımız yatırımız ise sıvı conta makinası.

Sanırım bu dönemde Ar-Ge’ye de yatırım yaptınız?

Elbette yavaş yavaş oraya da geliyorum. Ayrıca az öncede bahsettiğim gibi bu dönemde 52 olan çalışan sayımızı 154 kişiye çıkarttık. Hedefimizde çalışan sayımızı 400’lere çıkarmak var. Bu arada ciddi anlamda ihracat yapan uluslararası bir firmayız. Yani işimizin yüzde 82’si yurt dışı. Dünyanın 65 ülkesi ile ticaret yapıyoruz. Bu ülkelerin büyük bir çoğunluğunu Ortadoğu ülkeleri oluşturuyor ancak Avrupa’da da çok sayıda ülkeye ihracatımız var. Salgınla birlikte bu ülkelere gidip gelmede bir takım sıkıntılar yaşadık ve biz firma olarak bu dönemde Ar-Ge yatırımlarına ağırlık verdik ve grup bünyesinde bir kalite birimi oluşturduk ve bu birim sayesinde ihracat yaptığımız ülkelerin bizden istediği bütün kalite belgelerini aldık ve tamamladık. Biz yapımız gereği az önce bahsettiğim 65 ülkeden en az 45 tanesine her ay düzenli olarak fatura kesiyoruz. Biz grup olarak hammadde hariç üretimden tutunda, Ar-Ge’sine ve ihracatına kadar her şeyi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Bu arada grup olarak bizim ciddi anlamda fuar yatırımlarımız var. Salgın döneminde fuarlar iptal edildiği için paramızı ödediğimiz fuarlara bile gidemedik. Ancak fuarların firmamızın büyümesinde büyük rol oynadığına inandığımızdan salgının bitmesiyle birlikte fuar yatırımlarımıza tam gaz devam etmeyi hedefliyoruz. Az önce üretimimizin yüzde 82’sini ihraç ettiğimizden bahsetmiştim 2021 yılının başlarında iç piyasada da yer almak için kollarımızı sıvadık bunun için bir ekip oluşturduk ve ülkemizin değişik şehirlerindeki elektrikçilere bayilikler vermeye başladık. 2020 yılında yüzde 80’ler seviyesinde büyüdük 2021 yılında yatırımlarımıza devam ettik özellikle ürünlerimizin kalitesinin artırılması konusunda ciddi yatırımlar yaptık ve hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Özelikle son iki yılda ne yapmış olduk; Yeni makine yatırımlarımız oldu, ürün kalitemizi artırdık, kalifiye ve eğitimli eleman sayımızı artırdık, ihracat yaptığımız ülkelere yenilerini ekledik ve bütün bunların sonucunda ciddi manada level atladık.

Tabi bu bahsettiğim dönemde sorunlar da yaşadık hammadde konusunda ciddi sıkıntılar yaşadık ve bu durum bizi çok yordu. Hammaddeyi dövizle aldığımız için dövizde yaşanan artışlar bizi ve bizim gibi üretim yapan firmaları çok zorladı. Hammadde yurtdışından geldiği için ve dövizle ödeme yaptığımız birde bu ödemeleri peşin yapmak zorunda kaldığımız için ciddi manada sorunlar yaşadık. Düşünün özellikle 2021 yılında hammaddenin tonu 1500 dolarlardan 4000 dolarlara kadar yükseldi. Bizim bu dönemdeki en büyük avantajımız hammadde konusunda stoklu çalışıyor olmamızdı, aksi taktirde çok daha fazla zorlanırdık.

Bu arada biz grup olarak sadece üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünleri değil başka üretici firmalardan aldığımız ürünleri de yurtdışına satan bir firmayız. Bu işi de Evza isimli firmamız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Biz çok büyük firmaların aynı zamanda bayiliklerini yapan bir firmayız. Bütün bu  işleri içinde bulunduğumuz 10 bin metrekarelik alanda gerçekleştiriyoruz. Ancak iş hacmi arttıkça bu binanın bize yetmeyeceğini ön görerek bu dönemde birde arsa yatırımı yaptık. Bütün bu anlattıklarımdan da anlaşılacağı üzere büyümekte olan sürekli olarak istihdam yaratan ve en önemlisi de bu dediklerimi yüzde yüz yerli sermayemiz ile gerçekleştiren bir firmayız.

Birazda üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerden bahseder misiniz?

Az öncede dediğim gibi biz sadece ürettiğimiz ürünleri değil aynı zamanda başka firmaların ürettiği ürünleri de satıyoruz ancak ben size bizim üretimimizi gerçekleştirdiğimiz ürünlerden bahsetmek istiyorum. Grup şirketlerimizden Adal Pano bünyesinde ağırlıklı olarak elektrik panoları üretiyoruz ve bu panoları üretirken de kalitesine sacına plastiğine ve montaj kolaylığına çok dikkat ediyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz panolar Ortadoğu ülkelerinde marka olmuş panolar. Panolara ek olarak ürün yelpazemizde sigorta kutuları, buatlar ve klemesler yer alıyor. Bu ürünleri üretirken ürün yelpazemize yeni ürünlerde kattık. Ne yaptık ampul üretmeye başladık. Birde yurt dışında kendi markamızla ürettirdiğimiz kablo bağları ve elektrik bantları gibi ürünlerimiz var. Çok ciddi bir kablo kanalı satıcısı ve alıcısıyız. Bu konuda hem ülkemizde hem de dünyada marka olmuş üreticilerin kablo kanallarını tercih ediyoruz.

Az önce sektörün en büyük sorunun hammadde olduğundan bahsettiniz. Peki sektörün başka ne tür sıkıntıları var?

En büyük sorun hammadde ancak bir başka önemli sorunda kalitesiz üretim yapan firmalar sorunu. Bu sorun fiyat konusunda haksız rekabete yol açıyor. Buda bizim gibi ciddi ve kaliteli üretim yapan firmalara zarar veriyor. Ancak biz duruşumuzla, kalitemizle, kalifiye eleman yapımızla dik durup bu sorununda üstesinden geleceğimize inanıyoruz, sektörde yaşanan haksız rekabete rağmen kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz. Maliyetimizin altında zararına mal satmıyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

MD Grup olarak çok ciddi hedeflerimiz var. Ama en büyük hedefimiz üretim tesisi yapmak. Bunun için bir arsa aldığımızdan bahsetmiştim. En kısa zamanda bu arsada üretim tesisimizi yapmayı hedefliyoruz. Yeni tesisle birlikte çalışan sayımızı ikiye katlamayı hedefliyoruz. Yeni yatırımlarımızla istihdama katkı yaparak ülkemiz ekonomisine ciddi katkılarımızın olmasını istiyoruz. Bu arada bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.