Yiğit Tavas: ‘Ritz, Canlı Enerji Nakil Hattı Bakım Çalışma Ekipmanları Üretimi Konusunda Dünya Çapında Marka Olmayı Başarabilmiş Bir Firma’

1.1.2024 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Interview, Ritz, Güven Elektrik, Yiğit Tavas, Enerji Nakil Hattı Bakım

1981 yılında kurulan ve dünyada marka olmuş firmaların distribütörlüğünü yapan Güven Elektrik’in distribütörlüklerinden birisi olan Ritz’i Güven Elektrik Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Tavas ile konuştuk.

Kısaca distribütörlüğünü yaptığınız Ritz markasından ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Ritz 50 yıllık geçmişi olan Amerika’nın Miami kentinde merkezli olan bir firma olup Dünyanın çok sayıda ülkesinde organizasyonu var.

Ülkemizde de Ritz ürünlerini Güven Elektrik olarak müşterilerle biz buluşturuyoruz. Ritz Canlı enerji nakil hattı bakım çalışma ekipmanları üretimi konusunda dünya çapında marka olmayı başarabilmiş bir firma.

Peki Ritz’in ürün yelpazesinde ağırlıklı olarak ne tür ürünler var?

Az öncede belirttiğim gibi yüksek gerilim çalışma ekipmanları konusunda üretim yapan ve bu konuda ki geniş ürün yelpazesi ile dünya markası olmayı başarmış bir firma. Ritz’in üretimini gerçekleştirdiği ürünler arasında; Canlı Hat Bakımı  Ekipmanları, Hat Topraklama Tertibatı ve Bara Topraklama ekipmanları, İzole Halı, İzole Eldiven, İzole Merdiven, İzole İskele, İletken İzolatör İzolasyon ürünleri  ve Antistatik Kıyafetleri, Stankalar ve El Aletleri, İletken Destek Ekipmanları, Kontrol ve Test Ekipmanları, Geçici Jumperlar ve Uçak ikaz  Küreleri yer alıyor. Bu bahsettiğim ürünler enerjiyi kesmeden 800 Kv kadar yüksek gerilim hatlarında kullanılabilen ürünler. Kısacası Ritz enerji nakil hatlarında enerjiyi kesmeden çalışabilen bütün ürünleri üreten dünya çapında bir firma. Bahsettiğim bu ürünleri hem trafo merkezlerin de hemde enerji nakil hatlarında enerji keserek ya da kesmeyerek çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ritz ürünlerini sadece Türkiye’de mi temsil ediyorsunuz?

Biz Ritz ürünlerini hem Türkiye’de hem de Irak’ta resmi olarak temsil eden tek firmayız. Ritz ürünlerini müşterilerimize ulaştırmak için Ankara, Irak ve İstanbul’da temsilcilerimiz var. Bu temsilcilerimiz araclığı ile Ritz ürünlerini hem yurtiçindeki müşterilerimize hem de yurtdışındaki müşterilerimize ulaştırmış olacağız.

Ritz’in ürettiği ürünlerin tanınması ve tercih edilmesi için ne tür yöntemler kullanacaksınız?

Biz Ritz ürünleri ile ilgili ilk tanıtımımızı 15-17 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen EİF Enerji Fuarı ve Kongresi’nde yaptık. Fuar boyunca ziyaretçiler Ritz standında sergilenen ürünleri yakından inceleyip ürünlerle ilgili bizlerden bilgiler aldılar. Zaten Ritz ürünleri kendi sektörde tanınan ve bilinen ürünler ve bu ürünler çok yakında Güven Elektrik’in stoklarında yerini alacak. Bu arada Güven Elektrik olarak bizim distribütörlüğünü yaptığımız diğer firmaların ürünlerini satan ve ülkemizin çok sayıda şehrinde bayiliğimizi yapan firmalar var, bu firmaları da Ritz ürünlerinin tanıtımı satışı noktasında kullanacağız. Kısacası Ritz’in tanıtımı noktasında mevcut bayilerimizden yararlanacağız.

Peki Ritz’i Teiaş gibi kurumlara nasıl kabul ettireceksiniz?

Teiaş ile görüşmelerimiz devam ediyor. Gerekirse hem Türkiye’deki Teiaş gibi kurumlarının yetkililerini hem de Irak’taki kurumların yetkililerini istedikleri taktirde Ritz’in üretim tesislerinde ağırlayabiliriz.

Ritz’in bir dünya markası olduğunu söylediniz. Buradan hareketle Ritz’in ürünlerinin sahip olduğu kalite sertifikalarından da bahseder misiniz?

Daha öncede belirttiğim gibi Ritz konusunda marka olmuş bir firma ve dünyanın çok sayıda ülkesinde ürünleri kullanılıyor ve uluslararası standartların gerektirdiği CE, ISO ve tip testleri sertifikaları ve buna benzer bütün kalite belgelerine sahip. Ürünlerin dayanıklılık testleri, su geçirmezlik testleri Ritz’in kalite kontrol laboratuvarlarında özenle yapılmakta aynı zamanda bağımsız test laboratuvarlarında da ürünler test ettirilmektedir.

Son olarak Ritz ürünleri ile ilgili müşterilerinize teknik destek verecek misiniz? Öğrenebilir miyiz?

Elbette. Çok yakında Ritz’den teknik elemanlar ve mühendisler buraya gelecekler ve ürünlerle ilgili çalışanlarımızı eğitecekler, zaman zaman bizde buradan oraya teknik elemanlarımızı gönderip elemanlarımızın orada eğitim almasını sağlayacağız. Bütün bu çalışmalarımızın sonucunda Ritz ürünlerini iyi bilen bir ekibe sahip olacağız bizde buradaki müşterilerimizi bu ekibimizle birlikte eğiteceğiz ve ürünlerle ilgili gerekli teknik destekleri kendilerine vereceğiz.