Fırat Dağdelen: 'Üretimde Kalite Kırmızı Çizgimizdir'

6.11.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Eay Aydınlatma, Fırat Dağdelen, Fırat Dağdelen: 'Üretimde Kalite Kırmızı Çizgimizdir'

2007 yılında üretim faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede üretimini gerçekleştirdiği iç ve dış mekan aydınlatma armatürleri ile sektörünün önemli üreticileri arasında yer almayı başaran Eay Aydınlatma'nın Üretim Müdürü Fırat Dağdelen ile üretimlerini konuştuk.

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Eay Aydınlatma Limited şirketimiz 2007 yılının nisan ayından beri faaliyetlerine devam etmektedir. Firmamız 2007 yılından bu güne süre gelen zaman diliminde faaliyetlerine yenilikler ekleyerek büyüme sürecine devam etmiştir. Kurulduğumuz günden beri LED’li aydınlatma ürünleri üretim faaliyetlerimize kendimizi geliştirerek ve aralıksız devam etmekteyiz. 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz LED’li aydınlatma ürünleri iç ve dış mekan LED’li aydınlatma ürünleri olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. İç mekan LED’li aydınlatma ürünlerimiz arasında; LED’li lineer aydınlatma ürünleri, LED ampül, LED’li dekoratif lineer aydınlatma ürünleri, LED paneller, LED downlight, LED etanj, LED yüksek tavan armatürleri kuyumcu vitrin aydınlatma armatürleri yer almaktadır. Dış mekan ürün yelpazemizde ise LED’li sokak aydınlatma armatürleri LED’li projektörler LED wallwasher yer almaktadır. Ürünlerimiz bireysel ve son kullanıcılardan tutunda inşaat sektörü de dahil sanayi tipi işletmelere kadar bir çok kullanım alanına sahiptir. Özellikle belediyeler ve otel işletmeleri LED’li armatürlerimizi yoğunlukla kullanan yerlerdir.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesisimiz Pendik Velibaba’dadır. Fabrikamız 2500 metrekarelik bir alandan oluşmaktadır. Üretimimizi konusunda uzman ve özveri ile çalışan arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirmeyiz. Üretimde kullandığımız otomasyon sistemimiz çalışma arkadaşlarımıza işlerinde kolaylık sağlamaktadır. Çalışanlarımızın çoğu uzun yıllardır bizim ile çalışmaya devam etmektedir. İş disiplinine sahip deneyimli ve işinin gereğini yapabilen dinamik bir ekibe sahibiz. Yaptığı işin bilinci ve sorumluluğunda olan herhangi bir olumsuz durumda  müdahale edebilecek bilgi ve donanıma sahip çalışma arkadaşlarımızın olması aynı zaman da ekibimizin uzun süredir bizimle çalışıyor olması gurur kaynağımızdır.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Eay Aydınlatma olarak kuruluşumuzdan bu yana sektöre bir şeyler kazandırmanın arzusu ile çalışmaktayız. Ar-Ge yatırımları konusunda nerede ise aydınlatma sektörünün en çok çaba sarf eden firmaları arasındayız. Özellikle dış mekan ürünleri konusunda ciddi mesafeler kat etmiş durumdayız. Wallwasher ürünlerinde IP67 standardında silikon yapıştırıcı kullanmadan seri üretime dayalı hata kabul etmeyen bir yapıyı Ar-Ge ekibimiz tarafından gerçekleştirmiş durumdayız. Esasen firmamızın amaçlarından biri de fikrin girip ürün olarak çıktığı bir yapının oluşturulmasıdır. Bu konuda teknik ekip ve donanımlarımız ile Ar-Ge faaliyetlerimize hız kesmeden devam etmekteyiz.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz? 

İnovasyonu düşünen anlayan yaptıkları ile insanın insanlığına değer katan kazanımlar ortaya çıkarmak için yapılan bir beyin fırtınası olarak tanımlıyoruz. Firmamızın inovasyon tanımında ise insan hayatını renklendiren inşaat sektörünü rahatlatan daha az maliyet ile daha çok ürüne ulaşılması konusunda yapılan çalışmalar yer almaktadır. Yaptığımız Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları neticesinde birkaç yıl içerisinde ülkemiz insanları ve sektörümüz için yeni müjdeler vermeye hazırlanıyoruz. 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin çoğu son kullanıcılardan ziyade toptancı dediğimiz dağıtıcı firmalara gider ve onlar yurtiçi ve yurtdışı pazarlama kanallarına dağıtım yaparlar. Fiili olarak aralarında; Libya, Cezayir, Mısır, Ukrayna, Romanya ve Almanya’nın bulunduğu 6 ülkeye ihracat yapmaktayız. İlerleyen yıllar içerisinde ihracat ağının daha da geliştirilip farklı ülkelere de ihracat yapmak arzusundayız.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız aydınlatma sektöründe yaşanan değişimlere ayak uydurup üretim kapasitesini artırarak  istihdama katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Üretimde otomasyona ağırlık vererek sektöre en az yenilikçi üç ürün daha eklemek için faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Uzun vadede ise firmamızın daha çok ülkeyi kapsayacak şekilde yapılanma sağlayıp. Yurtdışı bayilikleri ve şube açılışları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda üretim alanlarımızın geliştirilmesi ve entegre üretime geçilmesi konusunda faaliyetlerimiz devam ettirmekteyiz.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız kalite konusunda taviz vermeyen tak unut tarzında ürünlere ağırlık veren bir firma.  Bu özelliğimiz ürettiğimiz ürünlerin kalitesi noktasında bizi titiz davranmaya sevk ediyor. Sektörde bizim gibi imalat yapan firmaların ihtiyacı olan denetim mekanizmalarının yakın takipçisi olarak VDA 6.03 denetim sistemini İSO kriterleri konusunda ekibimiz ve ilgili kuruluşlar arasında eğitim ve bilgi alışverişi faaliyetlerinin planlanmış olması daha kaliteli ürünlerin üretimi konusunda bizi titiz davranmaya yönlendirmektedir.