Harun Yerlikaya: 'Cumhuriyet'in 100. Yılına Yüzde Yüz Yerli Üretim İle Giriyoruz'

5.9.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, XKoren Electric, Harun Yerlikaya: 'Cumhuriyet'in 100. Yılına Yüzde Yüz Yerli Üretim İle Giriyoruz'

Alçak gerilim sektöründe enerjinin güvenli bir şekilde kontrolünü, korumasını ve dağıtımını sağlayabilmek için üretim alanında faaliyet gösteren XKoren Elektrik 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yani Cumhuriyetimizin 100. Yılında yüzde 100 yerli ve milli üretime geçerek şalt piyasasında yarattığı farkı bir kez daha göstermeye hazırlanıyor.

XKoren Genel Müdür Yardımcısı Harun Yerlikaya ile XKoren’in LEED Sertifikalı çevre dostu üretim tesisi, ürün yelpazesi ve XKoren’in ileriye dönük hedefleri ile ilgili konuştuk.

Bize kısaca XKoren’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

2006 yılında Güney Kore markası olarak şalt ürünleri piyasasına giriş yaptık. Distribütörlük sistemiyle  yer almaya başladığımız Türkiye pazarındaki faaliyetlerimiz 2019'da yepyeni bir noktaya evrildi ve XKoren Electric olarak şalt ürünleri piyasasındaki yarışımızı artık bağımsız yerli bir şirket kimliğiyle sürdürmeye başladık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında yer küreye bıraktığımız karbon ayak izimizi azaltmak ve gelecek nesillere güzel miras bırakmak adına; yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine büyük yatırım yapıyoruz. Enerji üretiminde çevre dostu teknolojileri tercih ediyor doğal kaynakları koruma ve iklim değişikliği ile mücadelede sürdürülebilirlik ilkelerini benimsiyoruz. Başlarda ulusal ve uluslararası kalite standartlarına sahip Alçak Gerilim Devre Kesicileri, Otomatik Sigortalar, Alçak Gerilim Akım Transformatörleri, Alçak Gerilim Kontaktörleri, Kaçak Akım Koruma Şalterleri, Sigortalı Yük Ayırıcıları ile NH Sigortalar başta olmak üzere çeşitli AG koruma ve ölçü cihazlarından oluşan ürün yelpazesini yurtdışından tedarik eden firmamız 2023 yılının son çeyreğinde ithal ettiği bu ürünlerin tamamını yüzde yüz yerli üretim ile müşterileri ile buluşturacak. Kısmet olursa 29 Ekim’de yani cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünde akıllı enerji sistemleri ile donatılmış üretim tesisinde üretime başlayacak.

Peki ilk etapta üretim tesisinizde ne tür ürünler üretilecek?

Üretim tesisimizde İlk etapta otomatik sigorta, alçak gerilim kondaktörleri ve kaçak akım koruma şalterlerinin üretimini gerçekleştireceğiz. İlerleyen zamanlarda da ürün yelpazemizi hızlı bir şekilde geliştirip yolumuza büyüyerek devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’de 2 ya da 3 firma bahsettiğim bu ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor. Bizde 4. firma olarak bu işe ciddi anlamda girmiş bulunuyoruz.

Peki içinde bulunduğumuz üretim tesisi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Az öncede bahsettiğim gibi içinde bulunduğumuz bina LEED Sertifikalı çevre dostu bir bina ve enerjisinin tamamını güneşten sağlıyor. Binamızın birinci ve ikinci katını tamamen üretim için hazırlıyoruz. Üretim yapacağımız makinalar Temmuz ayının sonlarına doğru elimizde olacak ve üretim bantlarını kurarak bu makinaları üretim yapmak için hazır hale getireceğiz.

Üretimini gerçekleştireceğiniz ürünleri ihraç edecek misiniz? Ya da tedarikçi olduğunuz dönemde ihracatınız var mıydı ve ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyor dunuz?

Şu anda zaten hali hazırda herhangi bir kısıtlamaya gitmeden XKoren’in marka adına zarar vermeden her yere en hızlı şekilde ulaşabilme mottosuyla yürüdüğümüz için ihracatı da iç pazarda olduğu gibi önemsiyoruz ve müşterilerimizden gelen taleplere anında cevap verebiliyoruz. Dünyanın birçok bölgesindeyiz. Üretim tesisimizin tam kapasite faaliyete başlamasıyla birlikte de ihracat yaptığımız ülke sayısına yenilerini eklemeyi ve dünyanın çok sayıda ülkesini XKoren kalitesi ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz?

Biz ürettiğimiz ürünlerimizin kalitesinden emin olduğumuz için her koşulda ürünlerimizin arkasındayız. Satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerle ilgili herhangi bir sorun yaşandığında 8 saat gibi kısa bir sürede o sorunu çözüyoruz. Eğer üründeki sorun teknik destekle çözülmüyorsa ürünü birebir yenisi ile değiştiriyoruz.

Peki ürünlerinizi kullananlarla ilgili sahadan aldığınız izlenimler ne yönde?

Ürünlerimize gerek resmi gerekse özel sektör temsilcilerinden ciddi talep var. Müşterilerimiz arasında; Enerjisa, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı, Şehir Hastaneleri ve Toki gibi ciddi kurum ve kuruluşlar var. Bizim sektördeki geçmişimiz rakip firmaların geçmişinden çok daha az olmasına rağmen ürünlerimizin kalitesi, çalışma azmimiz ve enerjimizle rakiplerimizi yakalamış durumdayız. Ürünlerimizin kalitesinden dolayı tercih ediliyoruz ve bizimle bir kez çalışan kurumlar bizimle çalışmaya devam etme kararı alıyorlar. Bu bizim doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir. Daha bilinir olmak için 2023 bütçemizin büyük bir kısmını Ar-Ge / Ür-Ge ve reklamasyona ayırdık. Bugün Türkiye’nin önde gelen tematik TV’lerinde reklamlarımız dönüyor.

Az önce 2023 yılı bütçesinden Ar-Ge / Ür-Ge’ye ciddi pay ayırdığınızı belirttiniz. Buradan hareketle Ar-Ge / Ür-Ge faaliyetlerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Ar-Ge / Ür-Ge ve İnovasyon bizim için çok önemli. Bu nedenle çağın gereklerine uygun hem yeni ürünler geliştiriyoruz hemde var olan ürünlerimizde yenilikler yapıyoruz. 2023 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren yeni geliştirdiğimiz ürünleri müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Yeni geliştirdiğimiz ürünler arasında başta Primer Akım Trafoları olmak üzere; Kaçak Akım Algılama Röleleri, Dikey Tip Yük Ayırıcılar, Akım Trafoları, DC Kontaktör ve İzole bantlar yer alıyor. Bunun dışında da yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz çünkü sektörde kalıcı olabilmeniz için yeni ürün geliştirmeniz ve var olan ürünlerde yenilikler yapmak durumundasınız aksi takdirde sektörde kalıcı olabilmeniz ve tercih edilmeniz zorlaşır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sektördeki başarımızı yeni fabrikamızla birlikte bir üst seviyeye çıkaracağız. Sektörümüzün gerektirdiği altyapıya sahip olmanın güveni ve farkındalığıyla yaptığımız yatırımların hakkını istikrarlı bir şekilde vermeyi sürdürerek, güvenilir, güçlü ve kalıcı bir marka olmaya devam edeceğiz ve tüm dünyada bilinen bir marka olma hedefiyle yolumuza devam edeceğiz.