Azim Tuncinar: 'Dünya’nın 60’tan Fazla Ülkesine İhracat Yapıyoruz'

25.11.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Panasonic Life Solutions Türkiye, Azim Tuncinar, Azim Tuncinar: ‘Dünya’nın 60’dan Fazla Ülkesine İhracat Yapıyoruz’

Panasonic Life Solutions Türkiye Satış & Pazarlama İş Bölümü Başkan Yardımcısı Azim Tuncinar ile üretimlerini ve ihracatlarını konuştuk.

Panasonic Life Solutions Türkiye’nin yeni yatırımlarından ve ihracatta güçlü olduğunuz bölgeler veya yakın zamanda açılmaya planladığınız ülkelerden bahseder misiniz?

Son dönemdeki yatırımlarımıza bakacak olursak, Panasonic Life Solutions Türkiye olarak, pandemi döneminin yarattığı zorlu koşullara rağmen geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 100 milyon TL tutarında yatırım yaparak Avrupa menşeili yeni otomasyon hatlarını tesislerimize kazandırdık. Panasonic’in, Türkiye’nin sahip olduğu büyüme potansiyeline olan güveni ve inancı sayesinde de yatırımlarımızı her geçen yıl artırıyoruz.  Bugün itibarı ile 70’ten fazla ülkeyi kapsayan oldukça geniş bir coğrafyada ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. İhracat pazarlarımızı genel olarak 4 ana bölgede değerlendiriyoruz. Bu bölgeler Rusya, Ukrayna, Avrupa ve AMEA dediğimiz Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkelerini kapsayan bölgelerdir. Pek çok ülkede ise pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz. Rusya ve Ukrayna satış temsilciliklerimiz ile satış ve dağıtım kanallarını yerinden yönetiyoruz. Geçtiğimiz aylarda Kazakistan’da açılışını yaptığımız Kazakistan ofisimiz ile bölgedeki güçlü aksiyonlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz. Avrupa’da ise aralarında Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, İsveç ve Polonya gibi ülkelerin yer aldığı çok sayıdaki ülkede Panasonic ve VİKO markalı ürünlerimiz pazarda yer almaktadır. Avrupa pazarlarındaki daralmayı AMEA olarak nitelendirdiğimiz Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerine odaklanarak telafi ettik ve Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Kosova, Angola gibi ülkelerdeki güçlü pozisyonumuzu başarı ile sürdürüyoruz.

Panasonic Life Solutions Türkiye’nin pazarlardaki varlığından ve ihracat faaliyetleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

“Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya” için yeni nesil teknolojiler ve ürünler geliştiren Panasonic Life Solutions Türkiye olarak 2020 yılında yaptığımız ihracat hacmiyle Elektrik ve Elektronik İhracatçılar Birliği (TET) tarafından her yıl hazırlanan İhracat Onur Listesi’nde listede yerimizi aldık. Yeni çözümler geliştirirken, yerli üretim ve dış ticaret çalışmalarımızla ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyoruz. 60’tan fazla ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracat ile markalarımızı dünya pazarlarında başarıyla temsil ediyoruz. İhracat pazarını 4 ana bölgede değerlendiriyoruz ve pek çok ülkede pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz.

Elbette iç pazara yönelik faaliyetlerimizi her zaman önceliklendiriyor, bu doğrultuda da ülkemizde sektör liderliğimizi sürdürüyoruz. Dünya’nın her noktasında insanların hayatlarına dokunmaya devam ederken yaptığımız yatırımlarla da ülke ekonomisine çok önemli katma değerler sağladık. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Panasonic Life Solutions Türkiye’nin yeni ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi döneminde de tüketicimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam ettik. Süreç dolayısıyla yaşadığımız alanları daha hijyenik hale getirmenin önem kazandığı gözlemleyerek, yeni çözümlerle kullanıcılarımızın karşısına çıktık. Sektörümüzde bir yeniliğe imza attık ve yüzeyi bakteri, mantar gibi mikroorganizmalara karşı koruyan VİKO marka Karre Clean serisini tüketicimizle buluşturduk. Bir diğer yandan da sevdikleri ve kendileri için hijyen hassasiyeti taşıyanlara yönelik VİKO Touchless elektrik anahtarlarımızla da temassız teknoloji sunarak yaşam alanlarında alışkanlıkları değiştirmeyi hedefledik

Aydınlatma çözümlerimize baktığımızda ise ürünlerimizi üstün kalite ve yüksek verimlilikle birlikte sunuyoruz. Doğru aydınlatma prensipleriyle ürettiğimiz Panasonic LED Lamba Serisiyle, yüksek verimlilik ve üstün malzeme kalitesini bir arada sağlıyoruz ve evdeki yaşam alanlarının her noktasında tüketiciyi kaliteli aydınlatmayla buluşturuyoruz. Panasonic olarak 100 yılı aşkın bir süredir yaşam için ürettiğimiz tüm çözümlerimizi yüksek teknoloji, üstün performans, kalite, güvenlik ve tasarım değerlerinden ödün vermeden geliştiriyoruz. Panasonic LED Etanj armatürlerini de bu yaklaşımla ve sürdürülebilir ışık kalitesi anlayışıyla tasarladık, bu ürünümüzü de tüketici ile buluşturduğumuz için çok heyecanlıyız.