Ahmet Altınışık: ‘Dünya’nın 60 Ülkesine Elektronik Kutu İhracatı Yapıyoruz’

10.12.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Altın Kaya Elektronik,  Ahmet Altınışık: ‘Dünya’nın 60 Ülkesine Elektronik Kutu İhracatı Yapıyoruz’

1985 yılında kurulan ve elektronik kutu imalatı konusunda sektörün lider firması olmayı başaran ve Ankara'dan dünyanın 60'tan fazla ülkesine ihracat yapan Altınkaya Elektronik'in Genel Müdürü Ahmet Altınışık ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca Altınkaya Elektronik’i tanıyabilir miyiz?

Firmamız 1985 yılında kuruldu. Kurulduğumuz günden bu yana yaptığımız işi daha iyi yapmak için heyecanla ve tutkuyla çalışıyoruz. Yerli üretim olan elektronik cihaz kutularımızla ülkemizde ve dünyada elektronik sektörüne yön veriyoruz. Geniş ürün yelpazemiz ve nitelikli servis seçeneklerimizle müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var?

Özellikle elektronik ve makine sektörüne elektronik cihaz kutuları ve mekanik kompanentler üretiyoruz. Türkiye’de 5000’in üzerinde üretici müşterimiz var. Bunun yanında Avrupa ülkelerinde de müşterilerimiz var ve yaklaşık olarak dünyanın 60’tan fazla ülkesine ihracat yapıyoruz.

Peki toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

Az öncede belirttiğim gibi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın 60’tan fazla ülkesine toplam üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesisimiz Ankara’da Sincan 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde. Yaklaşık olarak 10.000 metrekarelik alanda 100 kişilik kadro ile üretim gerçekleştiriyoruz. Bütün ürünlerin tasarımını ve kalıplarını kendi bünyemizde yapıyoruz. Bunun için 15 kişilik deneyimli bir kadromuz var. Ar-Ge ekibimizle ile birlikte sürekli yeni ürünler geliştirip kataloğumuza ekliyoruz. Kataloğumuzdaki ürünler dışında müşterilerimizin istekleri doğrultusunda geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz özel ürünlerimizde mevcut.

İleriye dönük hedefleriniz arasında neler var?

İleriye dönük hedeflerimiz arasında ürün çeşitliliğimizi artırmak var. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda yeni ürün gruplarını ürün yelpazemize ekleyip daha farklı sektörlere de hitap etmeyi hedefliyoruz.

Sanırım sağlık sektöründe de faaliyet göstermeye başladınız?

Evet. Pandemi nedeniyle İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde maske üretmek üzere bir tesis kurduk. Bu tesisimizde de yoğun bir şekilde üretimimiz devam ediyor. Alvent markası ile üretimini gerçekleştirdiğimiz maskeler kalitesinden dolayı tüketiciler tarafından tercih edilen ürünler arasında yerini aldı.

İstanbul’daki organizasyonunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İstanbul’da ürün verdiğimiz çok sayıda müşterimiz olduğu için İstanbul’da bir ofis açma gereği duyduk. Ürünlerimizin kalitesini yakından görmek isteyen müşterilerimizi İstanbul Şişhane’de bulunan mağazamızı istedikleri zaman ziyaret edebilirler ve buradan istedikleri numuneleri temin edebilirler.

Ürünlerle ilgili müşterilerinizden aldığınız geri dönüşler nasıl?

Müşterilerimiz genelde ürettiğimiz ürünleri Türkiye’de tedarik edebildikleri için çok mutlular. Sektör ağırlıklı olarak Uzakdoğu bağımlı bir sektör olduğu için çoğu müşterimizin tek yerli tedarikçisi biziz. Müşterinin her aradığında ulaşabileceği ve ürün temin edebileceği yerli üreticinin olması onlar için büyük şans diye düşünüyorum.

Son olarak Win Eurasia ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Win Eurasia fuarına ilk WIN fuarından beri katılıyoruz. Genel olarak dünyada fuarlar cazibesini giderek kaybediyor. Bu durumda her yıl fuarların bir önceki yıla göre daha sakin geçmesine neden oluyor. Hem ziyaretçi sayılarında hemde katılımcı sayılarında büyük düşüşler olduğuna hep birlikte şahit oluyoruz. Bunun yanında pandemi de eklenince fuar sektörü çok yara aldı. Fuar organizatörünü tüm olumsuzluklara rağmen etkinliği böyle başarılı organize ettiği için kutluyorum. Win fuarının seneye Tüyap değil CNR fuar merkezinde düzenlenecek olması bizi üzdü, Tüyap fuar merkezinin daha iyi organize olduğunu düşünüyorum. İnşallah fuar sektörü ve WIN fuarı çok daha iyi yıllar geçirir.