Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nin Sinyallerinin Arkasındaki Teknolojik Güç: Teknoline

19.5.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, Teknoline, Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nin Sinyallerinin Arkasındaki Teknolojik Güç: Teknoline

2012 yılında Türkiye’de ve Dünya’da büyük ses getiren Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nde Teknoline’ın TÜBİTAK tarafından desteklenen Fiber Optik Uydu Dağıtım Sistemleri kullanıldı.

Açıklandığı günden bu yana sektöründe ve ülke gündeminde büyük ses getiren Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi; 4203 konut ve 1055 ticari üniteden meydana geliyor. Bünyesinde 21 ila 55 katlı 24 konut bloğu ve 4 ticari blok barındıran proje, oldukça geniş bir kitleye ev sahipliği yapıyor.

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi, çok yüksek katlı bloklardan oluşması ve geniş bir alana yayılması sebebiyle TV yayını dağıtım sistemleri için standart ürünler dışında özel bir çalışmaya ihtiyaç duymuştu. Bu ihtiyacın çözümü ise Teknoline tarafından geliştirilen, TÜBİTAK destekli Fiber Optik Uydu Dağıtım Sistemleri Projesi oldu.

Uydu Dağıtımı Teknoline’ın TÜBİTAK Destekli Projesi İle Sağlandı

Yüksek katlı blokları ve geniş bir alana yapılanması nedeniyle özel bir çözüme ihtiyaç duyan Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nde Teknoline’ın Fiber Optik Uydu Dağıtım Sistemleri tercih edildi.

Proje henüz tasarım aşamasında iken dünyada ilk defa Teknoline tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında üretilen, 4 uydu sinyalini tek core üzerinden dağıtabilen fiber optik transmitter ve optik receiver kullanılmasına karar verildi.

Teknoline’ın projeye kazandırdığı endüstriyel tip transmitterlar, barındırdığı dijital ayarlı AGC sayesinde sinyalleri uzun yıllar boyunca doğru değerde sabitleyebilmesi ile de öne çıkıyordu.

Proje kapsamında 72 adet TFR 41 model fiber optik receiver aracılığıyla 4 uyduyu tek bir core üzerinden dağıtan sistem kullanıldı.

Ağaoğlu Maslak 1453’te Teknoline Konforu Var

Teknoline’ın hem yapım aşamasında hem de kullanım aşamasında büyük bir konfor sunan projesi, Ağaoğlu Maslak 1453’e birçok ayrıcalık kazandırdı.

Fiber Optik Uydu Dağıtım Sistemleri Projesi, TV dağıtım sistemi merkezinden 20 QPSK/PAL analog kanalın, 40 DVBS/S2 QAM dijital paketin ve 4 adet uydu sinyalinin fiber optik alt yapıda bütünleşik olarak dağıtılmasını sağladı.

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nin fiber alt yapısının tüm network, CCTV, otomasyon sistemleri ile ortaklaşa olarak yayın için ayrılan core üzerinde yapılmasını da yine Teknoline’ın projesi sağladı.

Fiber Optik Uydu Dağıtım Sistemi Projesi sayesinde konut projesinde yayın için ayrılan fiber dağıtım noktaları kısıtlı tutulabildi ve coax kablo üzerinden uzun mesafelere TV sinyallerinin dağıtımı sağlandı.

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nde bulunan bloklarda 100 ila 350 daire aralığında konut bulunması ve katların kendi aralarındaki mesafelerin çok uzun olması koaksiyel kabloyla dağıtımda uzun mesafelerde alt bant ve üst bandın arasındaki desibel farkının çok fazla olmasını beraberinde getirdi.

Bu duruma çözüm olarak projedeki sinyal değerlerinin uluslararası standartlarda olmasını sağlamak için de Teknoline’ın projesine başvuruldu.

Teknoline Maslak Projesi’ne Özel Double Amfi Üretti

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi’nin bir diğer gerekliliği ise uzun mesafelerdeki sinyal dengelerinin doğru oranda olmasını sağlamaktı. Teknoline bu gerekliliğe çözüm olarak Ar-Ge çalışmaları yürüttü. Ar-Ge çalışmalarının sonucuna projeye özel olarak tüm polariteler için tilt ayarı ve kazanç ayarı olan 17x2 çıkışlı double amfiler üretildi.

Teknoline tarafından projeye özel olarak üretilen 400’e yakın amfi projede kullanıldı. Amfilere ek olarak panodan panoya geçiş sayısının fazla olmasından kaynaklı TAP’lı multiswitch üreten Teknoline, panolar arası atlamada -1 db kayda sahip, peş peşe 7 adet kaskat geçişe kadar çalışan bir sistem kurdu. Ağaoğlu 1453 Projesi’nde; 80 farklı fiber noktasında TFR 41 ve TFR 11 CX One Core Optik Receiver, 400 multiswitch ile yaklaşık 50.000 TV prizine 20 QPSK/PAL Analog, 40 DVBS/S2 DVB-C QAM dijital paket ve 4 uydu sinyallerinin dağıtımı Teknoline tarafından sağlandı.

Teknoline tarafından kurulan sistemler, proje bitiminden sonra yapılan doğru projelendirme sayesinde uzun yıllardır Ağaoğlu Maslak 1453 sakinlerinin yaşamlarına artı katıyor.

Birçok farklı proje için sahadan gelen bilgiler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni çözümler üreten Teknoline, standart dışı uygulamalarda kullanılacak birçok farklı ürünü portföyüne eklemeye devam ediyor.

Teknoline bu vizyonu sayesinde yurt dışında ve yurt içinde lider uydu anten dağıtım sistemleri üreticilerinden biri haline gelerek, sektörde imzasını attığı ilkleri ile biliniyor ve başarısını günden güne daha geniş kitlelere duyuruyor.