“Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanındayız” Projesi Sürüyor

4.4.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, AGİD, Exitcom, “Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanındayız” Projesi Sürüyor

Otizm hakkında toplumsal bir bilinç oluşturmak amacıyla 2 Nisan tarihi Birleşmiş Milletlertarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda birçok kurumve kuruluş bu anlamlı gün ve Nisan ayı boyunca otizme farkındalık oluşturmak adına çeşitlietkinlik ve projeler üretiyor.Otizme farkındalıkoluşturmak amacıyla Ataşehir Belediyesi, CarrefourSA, Tohum Otizm Vakfı,AGİD ve Exitcom’un iş birliğiyle başlatılan ve 3 yıldır devam eden proje, otizmli çocuklarıneğitimine katkı sağlamaya devam ediyor.

“Otizmin Farkındayız, Geri Dönüşümle Yanınızdayız!”

Sloganıyla gerçekleştirilen projeyle;kullanılmayan elektronik eşyalar önce toplanıyor ardından yetkili firma tarafından geridönüşümü sağlanarak ekonomiye kazandırılıyor. Ekonomik olarak elde edilen değer de dahasonra otizmli çocukların eğitimleri için bursa dönüşüyor.Vatandaşlar tarafından getirilen kullanılmayan elektronik eşyalar; Ataşehir Belediyesi hizmet binalarında, CarrefourSA’larda ve mahalle muhtarlıklarında toplanarak otizmli çocuklarıneğitimine katkı sağlamaya devam ediyor.“Otizmin Farkındayız Geri Dönüşümle Yanındayız” projesi kapsamında bugüne kadar 6 bin 831 kilogram e-atık toplandı. Sıfır atık prensibi ile döngüsel ekonomiye katkı sağlamakamacıyla gerçekleştirilen geri kazanım faaliyetleri sonucu atıkların; yüzde 25,84’ü metal, yüzde 4,78’si değerli metal, yüzde 19,23’ü plastik olarak ikincil endüstrilere hammadde olarak kazandırıldı. Yüzde 47,49’u da değerlendirilemeyen atık kategorisinde olduğu için elektrik enerjisi elde edilmek üzere lisanslı yakma tesisine gönderildi.

Otizmin erken yaşta belirtilerini fark edin!

Eğer çocuğunuz; başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, parmağıyla istediği şeyi göstermiyorsa, oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa, konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa, sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa, aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa, gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa, bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa, günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir.