Sistem Alüminyum 2050’de Sıfır Emisyon Değerine Ulaşmayı Hedefliyor: GES Yatırımlarıyla Elektrik Enerjisinin Yüzde 25’ini Karşılıyor

18.5.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Haber, Sistem Alüminyum, Ayhan Yerekaban, Sistem Alüminyum 2050’de Sıfır Emisyon Değerine Ulaşmayı Hedefliyor: GES Yatırımlarıyla Elektrik Enerjisinin Yüzde 25’ini Karşılıyor

Çevreye duyarlı yaklaşımıyla da sektöre liderlik eden Sistem Alüminyum, sürdürülebilir bir gelecek için 2030 yılında karbon ayak izini yüzde 55 azaltmayı ve 2050 yılında sıfır emisyon değerine ulaşmayı hedefliyor. 2022 yılındaki yatırımlarının yüzde 20’sini Güneş Enerji Sistemleri (GES)’e ayıran şirket, bugün harcadığı elektrik enerjisinin yüzde 25’ini GES’ten karşılıyor.

Yapı, otomotiv, havacılık, denizcilik, beyaz eşya, aydınlatma ve enerji gibi sektörler için alüminyum profiller geliştiren Sistem Alüminyum, karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmalara imza atıyor. Geçtiğimiz yıl toplam yatırım bütçesinin yüzde 20’sini GES projelerine ayıran şirket, tükettiği enerjinin yüzde 25’ini bu kaynaktan karşılamaya başladı.

“Alternatif yeşil enerji yatırımları üzerine çalışıyoruz”

Yıllık 103 bin ton alüminyum profil üretim kapasitesine sahip olduklarını kaydeden Sistem Alüminyum İcra Kurulu Başkanı Ayhan YerekabanTekirdağ Ergene fabrikamızda devreye aldığımız GES yatırımımızla toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın %25’ini karşılıyoruz. Bu oranın artması için alternatif yeşil enerji yatırımları üzerinde çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik adımlarımızı hızlandırmak öncelikli konularımızdan biri. Bu konuda stratejimizi belirledik, üç yıllık iş planımızı hazırladık. 2023 yılında ilk Sürdürülebilirlik Raporumuzu yayınlayacağız” dedi.

“Alüminyum enerji verimliliğini de önemli ölçüde artıyor”

Güçlü, hafif, korozyona dayanıklı ve geri dönüştürülebilir alüminyumun, sürdürülebilir bir yapı inşa edilmesini sağladığını da sözlerine ekleyen Yerekaban “Geri dönüştürülerek tekrar üretime dahil edilebilen bir malzeme olan alüminyum, sürdürülebilir ve yeşil binaların en kritik bileşenlerinden kabul edilmekte. Günümüzde inşaatlarda ve mimari dekorasyonda birçok malzemenin yerine alüminyum tercih ediliyor. Güneş enerjisini yansıtarak yapının Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) standartlarında yeşil bina statüsü kazanmasını sağlayan malzeme; enerji verimliliğini de önemli ölçüde artırıyor. Binalarda alüminyum kullanılarak ısının doğru ve etkin kullanımı kolaylaşıyor. Alüminyum enerji tasarrufu sağlayarak enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek oluyor” ifadelerini kullandı.