Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAhmet BUYURGAN: ‘Hedefimiz Gewiss Türkiye’yi bir Hub Merkezi Haline Getirmek’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-12-02 10:56:02


Geri Dön
Ahmet BUYURGAN: ‘Hedefimiz Gewiss Türkiye’yi bir Hub Merkezi Haline Getirmek’

50 yıl önce İtalya’da kurulan, İtalya, Almanya, Portekiz ve Fransa’da toplam 6 Üretim tesisi, Belçika, Şili, Fransa, Almanya, Macaristan, Mısır, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsviçre, Dubai, İngiltere ve Türkiye’de ofisi bulunan 1600’ü aşkın  çalışanıyla uluslararası bir firma olmayı başaran Gewiss Elektrik’in Türkiye ofisi İhracat Satış Müdürü Ahmet BUYURGAN ile Gewiss Türkiye’yi, Gewiss Türkiye’nin ileriye dönük hedeflerini ve ihracatlarını konuştuk.

 

Kısaca Gewiss’in Türkiye organizasyonundan bahseder misiniz?

Gewiss Elektrik, 1970 yılında kurulan 50 yıldır tüm dünyada konut, sanayi ve ticari alanlarda mevcut elektrik tesisat çözümlerini kalite ve güven açısından geliştirme hedefini misyon edinen köklü bir firmadır. Merkez üssü İtalya’nın Bergamo şehrinde bulunan firmamızın;  İtalya, Almanya, Portekiz ve Fransa’da toplam 6 Üretim tesisi ve depoları vardır.  Belçika, Şili, Fransa, Almanya, Macaristan, Mısır, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsviçre, Dubai, İngiltere ve Türkiye’de ofisi bulunan 1600’ü aşkın çalışanıyla uluslararası bir firmayız. Ürünlerimiz modüler anahtar priz serilerimiz, etanj kutularımız, yükseltilmiş döşeme altı buatları, Alçıpan ve duvar kasalar, otomatik sigortalar, kaçak akımlı sigortalar – restart, plastik ve polyester panolar, sıva altı ve sıva üstü duvar ve alçıpan sigorta kutuları, spiral borular, spiral borular, dirsek, kroşe, rakor ve rogarlar, sustalar, ATEX ürünler, endüstriyel fiş prizler, kombinasyon kutuları, iç ve dış aydınlatma ürünleri olmak üzere 16.000’i aşkın ürün kodundan oluşan ürün yelpazesine sahiptir. İstanbul ofisimiz yaklaşık 15 yıldır hizmet vermekte olup, Bayi satış kanalları, Proje Satışları, Aydınlatma ve İhracat departmanı olmak üzere toplamda 10 kişilik bir ekibimiz vardır.

 

Gewiss Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler hangileri? Gewis Türkiye toplam satış gelirinin ne kadarını yaptığı ihracattan elde ediyor?

2019 yılı itibariyle Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan ülkelerinin doğrudan satışlarının Gewiss Türkiye’ye verilmesinin ardından İhracat departmanına İharacat Müdürü pozisyonunda göreve başladım. Bu kapsamda yeni eklenen ülkelerle birlikte Gewiss Türkiye olarak doğrudan hizmet vermek firmamız adına önemli bir gelişme olmuştur. 2019 ve 2020 yılı genelinde, gerek Türkiye pazarında gerek ihracat pazarlarında yeni bayiler ve satış kanalları katmayı başardık. 2019 yılında %25 oranındaki ihracat payımız, 2020 yılında %35’lik dilime ulaştı. 2022 yılınında sonuna kadar %50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Günümüzde 3 ülke pazarının bağlı olduğu Türkiye’ye 2021 yılı itibariyle yeni ülkeler de eklenecektir. Hedefimiz bu ülkelerin tüm ihtiyaç duyduğu ürünlerin Türkiye dağıtım merkezinden sağlanması ve Türkiye’nin bu ülkeler için ve tabiki diğer tüm ülkeler için üretim ve tedarik noktası olmasıdır.  Uzun vadede coğrafi konum avantajıyla birlikte Gewiss Türkiye bir hub merkezi olacaktır. Gewiss küresel bir marka ancak bunu ülke kültürü ve ülkelerin geleneklerine indirgediğinizde başarı şansınız artıyor. Azerbaycan pazarında farklı, Gürcistan pazarında  farklı davranıyoruz. Her bir ülke pazarı ile ilgili güçlü analiz ve raporlama ekibimiz var. Örneğin; Azerbaycan pazarında  Anahtar-priz grubunda çok güçlüyüz. Gürcistan pazarında ise dış aydınlatma ürünlerinde güçlüyüz. İtalya’dan ürünlerimizin ortalama sevk süresi; 3 yıl önce 5-6 hafta iken, geçen yıl bunu 4 haftaya, 2020 itibariyle ortalama 3 haftaya düşürdük. Çok hareket gören  ürünler için sevk öngörü analizleri gibi müşteri adına fayda-maliyet analizleri yaparak hızımızı arttırdık. Burada Gewiss İtalya’nın stok yönetimi için kullandığı özel bir yazılım programı da işimizi kolaylaştırmış oldu. Kısacası sahada daima çözüm ortaklarımızın yanında olarak ve onları hissederek pazarın ihtiyaçlarına  cevap vermeye çalışıyoruz.

 

Gewiss’in  önümüzdeki dönem hedeflerinden bahseder misiniz?

2021 yılının ocak ayı itibariyle Kazakistan’da Gewiss Türkiye satış noktaları arasına dahil edilecektir. Coğrafi ve kültürel bağlarımızın olması sebebiyle bu ülkelerdeki satış rakamlarını daha iyi noktalara taşıyacağımıza inanıyorum. Amacımız önümüzdeki yıllarda minimum 10 ülkenin doğrudan satışını yapmak ve satış ağımızı genişletmektir. Dünyamız çok kritik bir yılı geride bırakıyor. Pandemi, savaşlar ve ekonomik krizlerin yoğun yaşandığı bir dönemde GEWISS olarak bu sınavı başarılı bir şekilde geçtiğimizi düşünüyorum. 2020 ortalarında özellikle Avrupa bölgesini kasıp kavuran salgında üretimimize ara vermeden, müşterilerine malzeme tedariği yapmayı sürdüren nadide firmalardan biriyiz ve bu özverinin gelecek yıllara pozitif yansımalarını bekliyoruz. Sektörümüz sürekli olarak kendini geliştiren ve yenileyen bir yapıya sahip olmasından dolayı, piyasada oluşan trendleri yakından takip etmek gerekiyor. Son yıllarda ülkemiz genelinde kalitenin fiyattan daha önemli olduğunun tüketiciler tarafından benimsendiğini görmek çok güzel. Bu bağlamda, firmamızın kalite anlamında sektöründe lider bir konuma sahip olması ve bu doğrultuda aynı anlayışla üretmeye devam etmesi bizler için çok değerli.  Ürünlerimizin italya’da üretilip, diğer dünya ülkelerine ülkemiz üzerinden pazarlandığını düşünürsek ileri ki yıllarda dünya pazarındaki yerini daha da ileri seviyelere getireceğine inanıyorum.

 

Türkiye için önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmeyi düşündüğünüz proje ve çalışmalar var mı?

Günümüzde Hoteller, Alışveriş Merkezleri, Limanlar, Endüstriyel fabrikalar, Telekom, Stadyum, Spor salonları, Otoyol ve Park bahçeleri kapsayan projelere ürünlerimizi sunuyoruz. Gewiss Elektrik son yıllarda anahtar priz grubunun dışında özellikle aydınlatma, akıllı ev otomasyon ürünleri grubunda yeni nesil, rekabetçi ürünler eklemiştir. Gewiss; teknolojiyi yakından takip eden, inovasyona büyük bir önem veren firma olduğunu “Joinon”  adını verdiğimiz otomobil şarj istasyonlarında göstermiştir. Ülkemiz bu alanda özellikle yerli araba konusunda yatırım yapan bir ülke olmasından dolayı ilerleyen yıllarda otomobil şarj dolum istasyonlarına ihtiyaç duyacaktır ve bu talebi Gewiss olarak karşılamaya hazırız.

 

İhracatta en çok satılan ürün grubunuz ve bu kapsamdaki yenilikleriniz nelerdir?

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Azerbaydan’da özellikle anahtar priz grubunda pazar lideriyiz. Chorus adını verdiğimiz anahtar prizlerimiz gerek bayi kanalında, gerek proje kanalında oldukça talep görmektedir. Önümüzdeki yıllarda yeni nesil akıllı anahtar priz grubunu piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Buna ek olarak otomatik sigortalar, sigorta kutuları, yükseltilmiş döşeme altı buatları, pako şalterler lokomotif ürün grubumuzdur. 2020 yılında aydınlatma grubunda da etkimizi arttırmaya devam ettik.

 

Gelişen teknolojilere uyum sağlama, yenilik, verimlilik ve inovasyon başlıklarını nasıl yorumluyorsunuz? Firmanız bu konularda üzerine düşeni yapıyor mu?

Gewiss Elektrik, Ar-ge ve ürün geliştirme konusunda milyonluk yatırımlar yapmış, ürettiği ürünlerle kalitenin ön planda tutulduğu ürünler üretmeye devam etmektedir. Gewiss’in tüm ürün gamına baktığımızda sürekli olarak kendini yenileyen, hayatı kolaylaştıran, güvenli ürünler üretmektedir. İnovasyona yönelik olarak; Akıllı binalar için kablosuz çözümler sunan Gewiss Elektrik, KNX ve Zigbee çatısı altında bir çok ürünün kontrolünü sağlayabilen cihazlar üretmektedir. Domotics, Building, Power ve Lighting gibi toplamda 4 ana kategori ürünü bünyesinde barındıran Gewiss Elektrik, ürün portföyüne her ürün kategorisinde yenilikçi ürünler katmaya devam etmektedir.

 

Gewiss Elektrik'in Türkiye Ofisi İhracat Satış Müdürü 

Ahmet BUYURGAN

GEWİSS