Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat YILDIZ: ‘Üretirken Öncelikli Hedefimiz Kalite Olmalı’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-12-01 15:06:02


Geri Dön
Murat YILDIZ: ‘Üretirken Öncelikli Hedefimiz Kalite Olmalı’

Kuruluşunun üzerinden 3 yıl gibi çok kısa bir süre geçmesine rağmen 6.500m2 alana sahip fabrikasında, son teknoloji makina yatırımlarıyla üretimini gerçekleştirdiği kaliteli sensörlü aydınlatma armatürleri, ampuller, LED paneller, ve projektörlerle  sektörünün bilinen ve tanınan aydınlatma armatürü üreticileri arasında yer almak için var gücüyle çalışan BCÇ ELEKTRONİK A.Ş.’in kurucusu Murat YILDIZ ile üretimlerini fabrika yatırımlarını ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı?

Firmamız ticari faaliyetlerine 2018 yılının Ocak ayında başladı. Kuruluşumuzun üzerinden 3 ay gibi kısa bir süre geçtikten sonra üretime başladık. Kurulduğumuz günden bu yana LED’li aydınlatma ürünleri üretimi konusunda sürekli olarak kendimizi yenileyerek yeni teknolojileri yakından takip ederek yolumuza devam eden bir firmayız.

 

Ürün yelpazenizde ne tür aydınlatma ürünleri var?

Ürün yelpazemizde başta sensörlü aydınlatma armatürleri, olmak üzere; LED paneller, otopark aydınlatmaları, koridor aydınlatmaları, ve projektörler yer alıyor. Ürünlerimizle ilgili üretimin her aşamasında müşteri memnuniyetini maksimum yapabilmek adına ürünlerimizin kalite kontrollerini hassas bir şekilde yapmaktayız. Ürettiğimiz ürünler ağırlıklı olarak yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilen aydınlatma projelerinde kullanılıyor. Hizmet verdiğimiz kuruluşlar arasında da daha çok oteller ve belediyeler yer alıyor. Yurtdışında devam eden iki otel projesi var ve bu otellerin aydınlatma malzemesi gereksinimleri bizim tarafımızdan karşılanıyor. Bu arada firma olarak evlerde kullanılan aydınlatma ürünlerini de üretmeye başladık. Tavuk çiftliklerinde ve mandıralarda kullanılan LED’li ampullerde ürün yelpazemize girmiş durumda. Dış aydınlatma ile ilgili üretimlerimiz olan wallwasherlar ve projektörlerimiz müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor. Projektörlerimiz sokak aydınlatmasına yönelik ürettiğimiz armatürler daha çok belediyeler tarafından gerçekleştirilen projelerde kullanılıyor.

 

Peki bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Az önce bahsettiğim gibi bu ürünler okul koridorları, otoparklar, merdiven koridorları, yangın merdiveni boşluklarında kullanılıyor.

 

Firmanızın makine parkı ve çalışanları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Yeni üretim tesisimizde 200’ün üzerinde çalışanımızla birlikte üretim yapıyoruz. Sorumluluk verdiğimiz çalışanlarımızı özenle seçiyoruz. Takım arkadaşlarımızın güvenilir olmasına çok dikkat ediyoruz. Çalışanları firmamızın sahipleri görüyoruz. Müşterilerimize daha verimli daha yenilikçi ve kaliteli ürünler sunabilmek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Bu nedenle de sürekli yeni makine yatırımları yapmaktayız. Makine parkımızda SMD dizgi makinalarımız var. Bunun haricinde LED’li armatür üretimi için gerekli olan bant armatür makinaları ayrıca lazer markalama  makinalarımız var. kısacası aydınlatma armatürü üretmek için gerekli olan makine parkının tamamına sahibiz. Kendimizi Ar-Ge’ye adamış bir firma olarak hızlı bir şekilde üretime devam eden ve yaptığı yatırımlarla gerçekleştirdiği istihdamla ülke ekonomisine katkı sağlayarak yolumuza devam eden bir firmayız. Aydınlatma ürünü satmak ve üretmek biraz teknik konudur. Bu açıdan ele aldığımızda tüketicinin bilinçli olması çok önemlidir. Satan ile alıcının bilgi sahibi olamamasının getirdiği boşluğu değerlendiren ticari kuruluşların verdiği zararı önlememiz gerekiyor. Lümen ve watt ilişkisini Kelvin değerinin ne olduğunu bilemeyen satıcılar var. Firma olarak ilk günden itibaren kaliteden ödün vermeden doğru ürün satıyoruz. Özellikle ihracat odaklı çalıştığımız için (Orta Doğu, Orta Asya vb.) bizden istenilen şey, ürünlerin ölçümlere uygun olarak gönderilmesidir. Biz de bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz.

 

Ar-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Firmamız her üretici firmanın olmazsa olmazı olan Ar-Ge konusunda da çalışmalar yürütüyor. Ar-Ge konusunda mümkün mertebe dışarıdaki Ar-Ge laboratuvarlarını kullanıyoruz. Çünkü Ar-Ge süreci ile üretim sürecinin aynı anda ilerlemesi sonucunda bir takım aksamaların olduğuna inanıyoruz. Büyüyen firmaların ve üretim konusunda dünyada söz sahibi olan firmaların Ar-Ge ile üretimi birbirine karıştırmadıklarını öğrendik. Ar-Ge’yi önemsiyoruz ve Ar-Ge için de ciddi yatırımlar yapıyoruz.

 

İhracata bakışınız ne yönde?

Az öncede dediğim gibi 2018 yılında kurulduk. Üretime başlar başlamaz ihracat konusunda da adımlar atmaya başladık. İlk işimiz bünyemizde bir ihracat birimi oluşturduk. Bu birimimizin başarılı çalışmaları sonucunda dünyanın 6 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Aralarında; Almanya, Rusya, Dubai ve Kosova’nın da bulunduğu ülkelere ihracatımız var. Özellikle Avrupa ülkelerine açılma konusunda her kapıyı zorluyoruz.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleri neler?

Hiçbir zaman kısa vadeli hedeflerimiz olmadı. Hep uzun vadeli hedeflerimiz oldu. Ürünlerimizi de uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda ürettik ve üretmeye de devam ediyoruz. Teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek ürünlerimizi çağın şartlarına uygun olarak üretiyoruz ve bu doğrultuda yeni ürünler geliştirip üretmeyi de hedefliyoruz. Ürün yelpazemize yeni ürünler katmayı ve finans kaynaklarımızı arttırmayı hedefliyoruz. 2021 yılında piyasada olmayan yeni ürünlerle müşterilerimizin karşısında olmayı kendimize hedef olarak belirledik.

 

Kalite politikanız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite bizim için önemli bu yüzden de firmamız asla kaliteden ödün vermiyor. Ürünlerimizin üzerinde bulunan değerlerin gerçek değerler olması çok önemli ve biz firma olarak buna çok özen gösteriyoruz. Tüketicinin aldatılmasına çok karşıyız. Bütün üreticilerinde buna özen göstermesinden yanayız. Eğer yurtdışında var olmak ve söz sahibi olmak istiyorsak kalite birinci önceliğimiz olmalı.

 

Üreticilere devlet tarafından sağlanan desteklerin yeterli olduğuna inanıyor musunuz?

Kurulduğumuz günden beri hiçbir şekilde devlet desteği almadık. Kimseden borçta almadık tamamen kendi öz kaynaklarımızı kullanarak bugünlere geldik. 2019 yılının sonlarına doğru müşterilerimizin artan taleplerini daha sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için yeni bir fabrika yatırımımız oldu. Bu yatırım için devlet nezdinde girişimlerimiz oldu ancak bu konuda olumlu bir yanıt alamadık. Bu nedenle fabrika yatırımı da daha önce olduğu gibi kendi öz kaynaklarımız ile gerçekleştirdik.

 

Sektör temsilcilerimize dergimiz aracılığı vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Az önce bahsettiğim gibi biz piyasada sadece ürünü satma odaklı ilerliyoruz. Üretirken öncelikli hedefimizin kalite olması en büyük önceliğimiz olmalı. Bizim ürünlerimiz üzerinde yazan değerleri birebir karşılıyor. Diğer üretim yapan diğer firmalarında fiyat bazlı düşünmeyip ürettikleri ürünlerin üzerindeki değerlerin gerçek değerler olmasına özen göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Çok üretmenin değil doğru ürün, kaliteli ürün üretmenin mantıklı olduğuna inanıyorum. Bu tür üretim yapan firmalarında daha çok tercih edildiğini biliyorum. Ülkemiz aydınlatma sektörünün gelişmesi ve dünya pazarlarında söz sahibi olabilmemiz için muhakkak doğru ve kaliteli ürün üretmeliyiz. Firma olarak biz bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Üretirken doğru ürün üretmeye özen gösteriyoruz. Ürünlerimizle ilgili müşterilerimizden çok iyi tepkiler alıyoruz. Aldığımız olumlu tepkiler bizi üretme konusunda daha da umutlandırıyor.

 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

BCÇ Elektronik olarak her yıl kendimize yeni hedefler koyuyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirmek içinde elimizden geleni yapıyoruz. 2020 yılı içinde ciddi hedeflerimiz vardı ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan salgın hastalık bu hedeflere ulaşmamızda bize engel oldu. Biz kendi öz sermayemizle büyüyen bir firmayız bu nedenle de  adımlarımızı sağlam atıyoruz. 2021 yılı içinde hedeflerimiz var ancak ülkemizin salgın nedeni ile içinde bulunduğu ekonomik durum hedeflerimizi gerçekleştirme konusunda bizleri tedirgin ediyor. Salgına rağmen üretmeye ürün yelpazemize yeni ürünler katmaya devam edeceğiz. Son olarak çok kısa sürede ürünlerimize gösterdikleri ilgiden dolayı sizin aracılığınızla sektöre ve müşterilerimize çok teşekkür ediyoruz.

 

BCÇ Elektronik A.Ş.'nin Kurucusu

Murat YILDIZ

BCÇ ELEKTRONİK A.Ş.