Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajSerkan AKARSU: ‘Tecrübelerimizi Ülkemiz Üretecilerine Aktarabilmek İçin Mastermind Danışmanlık ve Uluslararası Ticaret A.Ş.’yi Kurduk’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-11-03 15:24:31


Geri Dön
Serkan AKARSU: ‘Tecrübelerimizi Ülkemiz Üretecilerine Aktarabilmek İçin Mastermind Danışmanlık ve Uluslararası Ticaret A.Ş.’yi Kurduk’

Mastermind Partnership kurucu ortağı Serkan AKARSU ile danışmanlık verdikleri sektörü, üretimlerini, amazon.com tecrübelerini ve satış detaylarını konuştuk.

 

Bize kendiniz, firmanız ve faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

Ben ve eşim özel sektörde uzun yıllar çalıştıktan sonra 2013 yılında A Plus Plastik ve Elektrik’i kurduk. İkimiz de endüstri mühendisiyiz. 10 ve 2,5 yaşında iki erkek çocuğumuz var.

A Plus Plastik ve Elektrik 2013 yılında PVC kablo kanalı üretmek üzere kurulmuştur. Bugüne kadar 80 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş bir firmadır. Bu başarılarımız ile ihracat direktörümüz ve firma kurucu ortağımız Aydan AKARSU Hanım 2018 yılında “Yılın Kadın Girişimcisi” seçilmiş dönemin başbakanı Binali YILDIRIM’dan ödülünü almıştır.

İhracat odaklı çalışan bir firmayız. Son 2 yıldır ise odağımıza online satışı aldık ancak ülkemizde henüz istediğimiz seviyede olamaması sebebiyle sınır ötesi e-ticaret yapıyoruz. Sınır ötesi e-ticaret faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için 2018 yılında Amerika’da A Plus Solutions LLC’yi kurduk. 2021 yılında da 7 Avrupa ülkesinde bu Amerikan şirketimizin şubelerini açmış olacağız. Bu şirketler ile öncelikle amazon.com olmak üzere diğer online pazar yerlerinde ürünlerimizi satışa sunacağız
 

A Plus Plastik ve Elektrik üretici bir firma ve üreticilerin perakende satış yapması pek yaygın değil. Sizin online perakende kanalını kullanmanızın sebebi nedir?

Son dönemde online satışın yaygınlaşması ile tedarik zincirinin “Üretici-Distribütör-Bayi-Mağaza-Müşteri” kısmında üretici ile son kullanıcı (müşteri) arasındaki halkaların bir bir koptuğuna tanık oluyoruz. Bu bize bir üretici olarak şimdiden online perakende pazarında olmamız gerektiğini gösterdi. Diğer taraftan bir ekran aracılığıyla tüm dünyaya açılma fırsatı vermesi ve toptan ürün satışına göre çok daha kârlı olması bizi online pazarlarda yer almaya sürükledi.

 

Neden Öncelikle Amerika’da (amazon.com) Satış Yapmaya Başladınız, Avrupa’yı Neden Düşünmediniz?

Açıkçası yaklaşık 300 Türkiye büyüklüğünde bir ekonomi olması sebebiyle Amerika pazarı çok cazip geldi. Artı Amerikalıların online alışveriş alışkanlıkları ve kredi kartı kullanım oranlarına bakıldığında da bu pazar diğer ülkelere oranla başlangıç için uygundu bizim için.

Amazon’un da satıcılar için birçok kolaylıklar sağladığını eklemiz gerekir.

 

Nedir Bu Kolaylıklar?

Amazon’dan önce şunu söylemek gerekir. Amerika gerçekten ticaret yapılsın diye kurulmuş bir ülke izlenimi veriyor.

Öncelikle ülkeye ürünlerinizi sokarken birçok üründe gümrük vergisi yok.

Yine ürünler ülkeye girerken peşin KDV yok. Sonrasında ise ürünlerinizi “satıcı sertifikalı” bir kişi veya işletme alıyor ise yine KDV’siz ticaret yapılıyor.

KDV sadece son kullanıcının alımında ve 1 defa doğuyor. Bu çok ciddi bir finansman yükünü engelliyor.

Şirket kurmak ve kapatmak neredeyse 1 günlük bir operasyon.

Muhasebe ve vergi işlemleri ise oldukça basit.

Fiş fatura biriktirmenize gerek yok. Gelir ve giderlerinizi banka hareketleri ile beraber beyan etmeniz yeterli.

Amazon’a gelecek olursak. Dediğim gibi satıcılara birçok kolaylıklar sağlıyor. Amazon;

  1. Ürünlerinizi Amazon depolarına ulaştırdıktan sonra sizin adınıza tüm lojistik süreci yönetiyor.
  2. Amerika’da online pazarın %60’ı Amazon’un elinde.
  3. Komisyonlar ve masraflar çok düşük.
  4. Çok düşük bütçeler ile reklam verebiliyorsunuz,
  5. Yönetim paneli çok gelişmiş ve anlaşılabilir,
  6. Ürün fiyatları çok yüksek, 1’e 10 kazandıran ürünler var ve
  7. En önemlisi adil rekabet koşulları sağlıyor.

 

Siz, müşterilerin ürünlerinizden memnun olduğu ve sürdürülebilir bir satış gerçekleştiriyor, stok dışı kalmıyor ve müşteri ilişkilerinizi iyi yönetiyorsanız amazon algoritması sizi üst sıralara çıkarıp satışlarınızın artmasına yardımcı oluyor.

Avrupa’yı sonraki adım olarak görmemizin sebebi ise Amerika şirketimizi ve banka hesabımızı Avrupa ve İngiltere’nin tanıması ve çok kolay bir şekilde VAT (vergi numarası) alıp ticaret yapmanıza olanak sağlaması.

“Amazon VAT Service” programı sizin için bu VAT numarası alma işlemlerini ücretsiz yapıyor. Muhasebe işlemlerinizi ise ilk yıl ücretsiz 2. yıl ve sonrası için yıllık ülke başına 400 Euro gibi düşük bir ücretle yapıyor.

Bir diğer sebep ise Amerika amazon.com’da müşterilerinizin ürününüze bıraktıkları yorumların Avrupa amazon hesaplarınıza otomatik olarak gelmesi. Bu sayede Avrupa’da ekstra bir promosyon ve lansman çalışması yapmanıza gerek kalmadan sadece amazon içi reklamlar vererek ürününüzü üst sıralara çıkarıp satabiliyorsunuz.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Bu tecrübelerimizi ülkemiz üreticilerine aktarmak için Şubat ayı içerisinde Mastermind Danışmanlık ve Uluslararası Ticaret A.Ş.’yi kurduk.

 

Mastermind Danışmanlık ve Uluslararası Ticaret A.Ş. nin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Üreticilerimizin bu kârlı pazarlarda yer alması için Mastermind kendisine başvuran firmaların ürünlerinin Amerika amazon.com’daki pazar analizlerinizi tamamen ÜCRETSİZ olarak yaparak işe başlar.

Ürünün iyi bir satış hacmi var ise ve firma PAZAR ANALİZİ’ne bakarak bu pazarda yer almak istediğine karar verirse 2.Adım olarak bu pazara girişin Yatırım Planını ve Nakit Akım Tablolarını hazırlar.

Bu Yatırım Planı’nda karar verici haftalık olarak tüm faaliyetlerini ve gerekli kaynakları görür. Ne kadar ürünle gireceğini ve ne zaman diğer partiyi göndereceğini ne zaman nakit ihtiyacı olacağını, yatırımın başa baş noktasını, tüm gelir ve giderleri görür.

Yatırım Planı onaylandıktan sonra bir İş Planı çıkarılır. Şirket Kurulumu, Marka Başvurusu, Banka Hesabı Açılması vs. tüm işlemleri yapılır. Peşi sıra Amazon hesabını açıp, ürünleri amazon depolarına ulaştırır.

Artık müşterinin karşısına çıkmak için hazırız. Fakat biz pazara yeni geldik ve birçok rakip birçok ürünü ile üstelik üst sayfalarda görünürken biz çok arkalardayız ve insanların ürünümüzü arayıp, bulup alış yapması çok zor. Bu noktada da ürünlerin görünür olması (Visibility), tıklanabilir olması (Clickability) ve satışa dönüşebilir olması (Convertibility) için gerekli tüm lansman ve hesap yönetimi çalışmalarını yapıyoruz.

İş modelimizi ise tamamen kazan-kazan olarak tasarladık. Üreticilerimizden sadece sembolik bir ücret alarak sürece başlıyoruz. Kazancımızı ise yaptırdığımız satışlardan komisyon alarak sağlıyoruz. Firmalarımız bizi pirim ile çalıştırdıkları bir ihracat bölge sorumlusu olarak düşünebilirler.

 

Amazon.com’da satabileceğimiz birkaç ürün örneği verebilir misiniz?

Amazonda her ürünü satmak mümkün ancak önemli olan bu satışın hacmi. Daha önce de dediğim gibi Pazar Analizi ile buna bakmamız gerekiyor. Bizim sektörümüzden birkaç örnek vermek gerekirse.

 

LED ŞERİT - Link: https://www.amazon.com/www.amazon.us/dp/B07RX57HDL

LED Şerit Işık Kategorisinde En Çok Satan Ürünün:

Aylık Satış Adedi: 45.319 Adet

Aylık Satış Cirosu: $1.223.160

Ortalama Satış Fiyatı: $26,99

Toplam Pazar Hacmi: $14.359.850

 

BAHÇE AYDINLATMASI - Link: https://www.amazon.com/www.amazon.us/dp/B07KQ31N3W

Bahçe Aydınlatması Kategorisinde En Çok Satan Ürünün:

Aylık Satış Adedi: 19.810 Adet

Aylık Satış Cirosu: $712.962

Ortalama Satış Fiyatı: $35.99

Toplam Pazar Hacmi: $13.230.029

 

MASA LAMBASI (Link: https://www.amazon.com/www.amazon.us/dp/B00VUTAFR8 )

Masa Lambası Kategorisinde En Çok Satan Ürünün:

Aylık Satış Adedi: 21.654 Adet

Aylık Satış Cirosu: $865.943

Ortalama Satış Fiyatı: $39.99

Toplam Pazar Hacmi: $7.457.227

 

LED PROJEKTÖR ( Link: https://www.amazon.com/www.amazon.us/dp/B07W6SHBV5 )

Led Projektör Kategorisinde En Çok Satan Ürünün:

Aylık Satış Adedi: 8.674 Adet

Aylık Satış Cirosu: $364.048

Ortalama Satış Fiyatı: $41.97

Toplam Pazar Hacmi: $5.636.080

Görüldüğü üzere fiyat ve satış hacimleri ülkemize oranla oldukça yüksek seviyede. Biz bugün aydınlatma ürünlerine baktık beraber ama tüm ürünlerde aynı durum söz konusu.

 

Mastermind Partnership Kurucu Ortağı

Serkan AKARSU

MM PARTNERSHIP